Z mistrzostwem w biegach wszelkiej maści kojarzymy w pierwszej kolejności […]
30.06.2022
Bóle stawów po bieganiu dotyczą w pierwszej kolejności początkujących sportowców, z dużą masą ciała. Zdarzają się jednak także zaawansowanym biegaczom, którzy wydłużyli dystans, lub wybrali nieodpowiednie obuwie do biegania. Co poradzić na ból stawów po treningu biegowym? Które środki medyczne zastosować i jak zapobiec nawrotom dolegliwości? Przeczytaj!
Ból to sygnał, że w Twoim organizmie dzieje się coś złego. W tym wypadku, winę ponosi przeciążenie stawów, wywołujące stan zapalny.
O przeciążenie stawów szczególnie łatwo u tych, którzy dopiero zaczęli biegać. Zanim ciało przystosuje się do wzmożonej aktywności fizycznej, minie kilka tygodni. Ryzyko zwiększa się drastycznie u amatorów, którzy jeszcze nie nauczyli się techniki biegowej.
Na niekorzyść stawów działa również bieganie z nadwagą. Podczas treningu biegowego, masa ciała jest wielokrotnie mnożona. Przy każdym kroku podnosisz wszystkie swoje kilogramy i mocno uderzasz nimi o podłoże. To ogromny wysiłek dla kolan i bioder.
Ból stawów po bieganiu pojawia się także po zmianie butów na model z niską amortyzacją. Atakuje zwłaszcza sportowców biegających po twardym podłożu – asfalcie.
Masz za sobą trening biegowy i właśnie szukasz czegoś, co pomoże Ci pozbyć się uporczywego bólu stawów? Pewnie już wiesz, który czynnik leży u podstaw Twojego problemu! Jak poradzić sobie z dolegliwościami?
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – co jednak, jeśli już za późno, a po bieganiu stawy bolą bezlitośnie? Zrezygnuj z sięgania po paracetamol czy ibuprofen w tabletkach. Zamiast nich, zastosuj środki przeznaczone właśnie dla stawów.
Z pomocą przychodzą maści wspomagające regenerację z żywokostem, witaminą C, chondroityną i glukozaminą. Uzupełniają substancje potrzebne do odbudowy struktury stawowej, nadwyrężonej podczas treningu. Zamiast tylko oddalać ból, zwalczają jego przyczynę – uszkodzenia.
Spraye i plastry chłodzące przynoszą doraźną ulgę w bólu. Ponadto, stwarzają stawom doskonałe warunki do regeneracji. Chłód łagodzi stany zapalne, utrudniające gojenie.
Maści, plastry i spraye najlepiej kupować w aptekach. Dzięki temu masz pewność, że produkt został przebadany i dopuszczony do obrotu. Zapoznaj się w pierwszej kolejności z ofertą Apo Discounter: https://www.apo-discounter.pl/ – wybór preparatów na stawy jest tutaj wyjątkowo duży.
Maści, żele i plastry chłodzące warto mieć w swoim domu na wszelki wypadek – pomagają radzić sobie ze wszelkimi kontuzjami, jakie czekają Cię na biegowej trasie.
Dopóki dolegliwości nie miną, staraj się nie obciążać bolącego miejsca i zrezygnuj z kolejnego treningu. Bez obaw – dzięki kuracji, w ciągu kilku dni wrócisz na biegową trasę.
Jakie inne apteczne produkty pomogą raz na zawsze zapomnieć o bólu stawów po bieganiu? Działające profilaktycznie.
Sportowcy bardzo chętnie sięgają po chondroitynę i glukozaminę. Te dwa związki są składnikiem płynu maziowego – smarowidła stawów. Glukozamina oraz chondroityna występują na rynku jako suplementy doustne, jak również składniki żeli na stawy.
Dbaj o wysoką podaż witaminy C w codziennej diecie. To właśnie ta witamina uczestniczy w produkcji kolagenu – białka budującego między innymi skórę i stawy. Witaminę C znajdziesz w owocach i warzywach. Nie należysz do miłośników roślin? Suplementuj!
Dzięki wysokiemu poziomowi kwasu askorbinowego, organizm będzie w stanie wytwarzać budulec, potrzebny do regeneracji stawów po treningu biegowym. Organizm szybko poradzi sobie z efektami treningowego obciążenia, gdy będzie miał do dyspozycji magazyn kolagenu. Po każdym treningu, w mig wróci do pełnej sprawności.
Jeżeli jesteś osobą z dużą masą ciała i traktujesz bieganie jako sposób na zrzucenie kilogramów, bądź ostrożny. Nie powinno się biegać z dużą nadwagą. Dopóki nie uda Ci się zejść z BMI poniżej 30 (granica nadwagi i otyłości), zrezygnuj z biegania na pełnych obrotach.
Zamiast biegania, oprzyj swój trening na spacerach i łagodnych marszobiegach. Pilnuj diety, a taka aktywność w zupełności wystarczy do zredukowania wagi do bezpiecznego poziomu. Na intensywne bieganie przyjdzie czas!
Każdy biegacz – niezależnie od wagi i zaawansowania sportowego – powinien stopniowo zwiększać intensywność treningów. Bieganie wzmacnia cały układ ruchu – także stawy – ale to powolny proces, którego nie da się przyspieszyć żadnymi metodami.
Zrezygnuj z pomysłu codziennego biegania. Dawaj ciału przynajmniej 48h odpoczynku między treningami. Początkujący powinien biegać maksymalnie 3 razy w tygodniu.
Zacznij od spokojnego truchtu przeplatanego marszem. Z tygodnia na tydzień wydłużaj czas biegu. Nie przejmuj się dystansem – ustal, że będziesz biegał przez 20 minut. Za tydzień, wydłuż trening do 30 minut.
Gdy poczujesz, że Twoja kondycja poprawiła się, a spokojne bieganie nie jest już żadnym wyzwaniem, zacznij treningi nastawione na pokonywanie dystansu 5 kilometrów w coraz lepszym czasie.
Wysypiaj się, bo to w trakcie snu zachodzą najważniejsze procesy regeneracyjne. Kiedy śpisz, Twoje mięśnie, stawy i kości goją się. Ciało staje się mocniejsze – musisz tylko pozwolić mu wypoczywać przez 7-9h na dobę.
Szlifuj technikę biegu i wykonuj ćwiczenia wzmacniające. Kiedy kompleksowo rozwiniesz swoje ciało oraz nauczysz się poprawnego kroku biegowego, bóle stawów po bieganiu odejdą w niepamięć.
Do biegania potrzebujesz butów z amortyzacją. Im twardsze podłoże i większa masa ciała, tym wyższy poziom amortyzacji będzie potrzebny. Biegasz w mieście? Wybierz buty przeznaczone specjalnie do biegania po asfalcie, z maksymalną amortyzacją.
W terenie, poza wysokim poziomem amortyzacji, będziesz potrzebował obuwia dobrze stabilizującego krok. Przed zakupem, przeczytaj recenzje różnych modeli butów i dopiero uzbrojony w wiedzę podejmij świadomą decyzję.
Dobre buty i technika biegu to podstawa. Bez nich, bóle stawów po bieganiu będą się ciągle powtarzać. Biegacz ignorujący te kwestie, szybko doczeka się poważnej kontuzji – ból stawów po bieganiu to dopiero zapowiedź!
Radzimy, aby każda osoba planująca rozpocząć uprawianie sportu, skonsultowała się z fizjoterapeutą jeszcze przed pierwszym treningiem. Nie czekaj na problemy i ból – profilaktyka to najlepsza inwestycja!
Kiedy jest ostateczny moment na wizytę u specjalisty? Bóle stawów po bieganiu należy skonsultować gdy problem się powtarza, dolegliwości są bardzo dokuczliwe, a Ty wyeliminowałeś podstawowe możliwe przyczyny.
Maści, okłady chłodzące i żele przeciwzapalne, to skuteczny doraźny środek. Jednakowoż, jeśli Twoje problemy ze stawami mają głębsze podłoże, niż treningowe nieprawidłowości, nie pomogą. Choroby stawów mogą dotyczyć każdego, a aktywność fizyczna jest w stanie uaktywnić problemy zdrowotne, których posiadania nie byłeś świadomy.
—
Bóle stawów po bieganiu wiążą się z ich przeciążeniem w trakcie treningu. Gdy je odczuwasz, zastosuj preparaty o miejscowym działaniu – maści, żele i plastry ułatwiające regenerację stawów. Ogromny wybór takich środków znajdziesz w jednej ze wskazanych przez nas aptek – Apo Discounter.
Stopniowo zwiększa intensywność treningu. Pozwalaj ciału na przyzwyczajanie sie do coraz większej aktywności. Dbaj o długi, głęboki sen i wybierz buty z wysoką amortyzacją. Jeśli problem bólu stawów po bieganiu będzie się powtarzał, koniecznie odwiedź fizjoterapeutę lub ortopedę!
Mogą Ci się spodobać:
Z mistrzostwem w biegach wszelkiej maści kojarzymy w pierwszej kolejności […]
Cellulit to problem głównie kobiet, w każdym wieku i na […]
Wokół biegania narosło na przestrzeni lat wiele mitów. W niektórych […]
Podbiegi urozmaicą trening biegacza i pozwolą Ci odnotowywać dalszy progres. […]
Jeżeli to Twoja pierwsza biegowa zima, to z pewnością zastanawiasz […]
Upalne lato czas zacząć! Niestety, słońce to nie tylko witamina […]