Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
71
> Buty do biegania > Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

27.06.2022

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z tym zmierzyć się praktycznie każdy początkujący biegacz. Niestety wielu rezygnuje z joggingu właśnie dlatego, że gubi się w gąszczu opcji i możliwości. Dlatego dziś postaramy się jasno wytłumaczyć, jak wybrać buty do biegania na początek.

Co początkujący biegacz powinien wiedzieć o butach?

Na pewno mniej, niż mu się wydaje, ale deczko więcej niż osoba, która nigdy nie biegała i nie zamierza tego czynić. Buty dla początkującego biegacza powinny być wygodne. To podstawowa kwestia i od niej należy zacząć. Oczywiście musi to być obuwie sportowe z grubą podeszwą. Klasyczne trampki lub tenisówki nie sprawdzą się przy tej dyscyplinie sportu.

Gruba podeszwa, dobra wentylacja, odpowiednio dobrany rozmiar – tyle wystarczy na początek. Pierwsze buty to swoisty eksperyment, korzystanie z nich to zbieranie wskazówek, jakie powinny być te drugie.

Początkujący biegacze powinni też wiedzieć, że buty nie są im dane (kupione) raz na zawsze. Mniej więcej po przebiegnięciu ośmiuset kilometrów (a niektórzy eksperci mówią nawet o pięciuset) buty trzeba będzie zmienić na nowe.

Co wpływa na tempo zużywania się butów do biegania?

Waga biegacza – nie ma się co oszukiwać, im więcej waży biegacz, tym szybciej zużyją się jego buty. Dlaczego? Większa waga to większy nacisk na piankę amortyzującą i większe tarcie o podłoże. Pianka się ubije, a podeszwa straci protektory. Nie warto więc na starcie kupować najdroższych butów, na nie przyjdzie czas, gdy bieganie przybierze profesjonalną formę. Na początek wystarczą buty do biegania allegro ze średniej półki cenowej.

Rodzaj podłoża – czyli po czym biegamy. Tu do wyboru jest asfalt (chodniki z kostki) lub ziemia (ścieżki w parku, lesie, bieżnia na stadionie). Buty do biegania po asfalcie mają praktycznie gładkie podeszwy, ale nie dlatego szybciej się ścierają. Asfalt jest twardszy, więc i tarcie większe. Co zresztą czuje się „w nogach” po treningu. Bieganie po lesie nie jest tak obciążające.

Buty do biegania w terenie z miękkim podłożem sprawdzą się też do biegania po asfalcie. Odwrotnie może być gorzej, zwłaszcza po deszczu. Jeśli więc początkujący biegacz nie do końca jest pewien, gdzie będzie biegał, lepiej niech wybierze buty do biegania po lesie.

Intensywność treningu – bieganie bieganiu nierówne. Jedna osoba może przebiec od razu pięć kilometrów (mało prawdopodobne, ale może się zdarzyć), inna poprzestanie na jednym. Początki nie należą do łatwych i nie warto się forsować. Półgodzinna przebieżka to naprawdę sporo. Liczy się też to, ile razy w tygodniu wybierzemy się na jogging. Jeśli plan treningowy nie zakłada dużej intensywności, tempo zużycia butów także będzie powolne. Po raz kolejny sprawdza się zasada, która głosi, iż na początek można kupić niedrogie buty do biegania.

Typ stopy a wybór obuwia

Buty sportowe uwzględniają wiele parametrów, o których nie mówi się w przypadku zwykłych butów do chodzenia. Jednym z nich jest typ stopy. Konkretnie chodzi o to, czy mamy stopę neutralną, supinującą czy pronującą.

Stopa neutralna jest chyba najtrudniejsza do opisania. To po prostu prawidłowo ukształtowana stopa, a mokry ślad, jaki zostawia, przypomina klasyczny graficzny symbol stopy z lekko łukowatym wygięciem w części wewnętrznej. Osoby o takich stopach mogą wybrać dowolne buty, w każdych powinno im się dobrze biegać.

Stopa pronująca jest w odbiciu płaska, jej właściciel najpewniej ma płaskostopie. To efekt przenoszenia ciężaru ciała na jej wewnętrzną część. Dobrym wyborem będą buty dające lepszą stabilizację w podeszwie.

Stopa supinująca z kolei pozostawia bardzo wąski ślad. Ciężar ciała przenoszony jest na część zewnętrzną. Tu najlepiej sprawdzą się lekkie buty z dobrą amortyzacją.

Zbrojni w tę wiedzę początkujący biegacze mogą wybrać odpowiednie buty do biegania.

Na to jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy wyborze butów do biegania?

Rozmiar buta – niekoniecznie będzie taki jak wizytowych mokasynów. Buty do biegania muszą gwarantować odpowiedni luz, który już na starcie powinien wynieść co najmniej pół centymetra. Przy kupowaniu przez internet można śmiało kupić buty do biegania o rozmiar większe od tych do chodzenia.

Sposób sznurowania – tradycyjny lub mechaniczny, stosowany w profesjonalnych butach. Wybór jest kwestią preferencji, ale warto wiedzieć, że się go ma.

Waga buta – im lżejszy but, tym łatwiej się biega, ale coś za coś. Lekkie buty to słabsza amortyzacja i ochrona przed kontuzją. Do biegania poza bieżnią najlepiej wybrać but ważący około 30 dkg.

Mogą Ci się spodobać:

01 cze
Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Tanie buty do biegania, które nie obcięły ceny kosztem jakości […]

03 gru
Czy w butach do biegania można chodzić?

Czy w butach do biegania można chodzić?

Buty do biegania potrafią być sporym wydatkiem – na ile […]

15 gru
Nike React Infinity Run – najnowszy model. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run – najnowszy model. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

18 kw.
Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – o tej propozycji słyszał każdy biegacz […]

18 mar
Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Czy tanie buty do biegania damskie to dobry pomysł? Bieganie […]

04 mar
Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]