Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
19
> Sprzęt > Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

24.06.2022

Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Skakanka to świetne narzędzie treningowe dla małych dziewczynek… i dla dużych biegaczy! Jeśli szukasz sposobu na ciekawy trening uzupełniający, który da Ci potężny wycisk, wskakuj w wygodne buty i poskacz na skakance. Przeczytaj, co daje trening na skakance dla biegaczy jak skakać na skakance.

Co daje skakanka dla biegacza?

Trening na skakance fenomenalnie wzmacnia mięśnie nóg i pośladków. Już po kilkudziesięciu podskokach będziesz miał serdecznie dość – i o to chodzi! Nabawienie się zakwasów od skakanki to kwestia kilka-kilkunastu minut zaangażowania w podskakiwanie.

Dzięki podskokom, stymulujesz kolana do wzmacniania się. Wbrew powszechnym mitom, stawy kolanowe lubią wysiłek. Trzeba tylko uzupełnić go regeneracją i odpowiednia dietą. Po wdrożeniu treningów na skakance, stawy będą bardziej elastyczne, odporniejsze na kontuzje i przeciążenia.

skakanka dla biegacza trening
Niepozorny sprzęt, który da Ci wycisk!

Skakanka dla biegacza rozwija także koordynację ruchową i uczy utrzymywania stabilności mimo zmęczenia mięśni. Jeżeli kiedykolwiek chodziły Ci po głowie biegi ultra – po skałkach, przez wiele kilometrów, walcząc z przyrodą – trening na skakance będzie dobrym przygotowaniem na takie wyzwania.

Skakanie na skakance jest wyczerpujące, więc pomoże Ci poprawić kondycję i nauczyć się gospodarowania energią. Podczas takiego treningu doskonalisz sztukę oddychania w trakcie wysiłku. Będziesz sobie lepiej radził podczas podbiegów, interwałów i tempówek.

Trening na skakance dla biegacza – zasady

Przed treningiem na skakance wykonaj krótką rozgrzewkę. Rozruszaj nie tylko nogi, ale też nadgarstki i ramiona – to one będa napedzać skakankę. Po wszystkim, rozciągnij mięśnie.

Pierwszy trening na skakance powinien trwać kilka minut – na dobry początek, wystarczą choćby 2-3 minuty podskakiwania w stałym tempie. Nie musi być wysoko – jeśli od dzieciństwa nie skakałeś, i tak się zmęczysz!

Trening ze skakanką może mieć formę spokojnego, długiego cardio, jak i krótkich serii interwałowych. Tak naprawdę, wszystko zależy od Ciebie. Skacz w dni, w które nie biegasz, lub wykonujesz tylko rekreacyjny, spokojny trening biegowy. 

W dzień treningu biegowego, nie przesadzaj ze skakaniem – daj sobie do 20 minut ze sznurkiem, już po powrocie z trasy.

Trening na skakance w dzień bez biegania? Gdy nie masz dotkliwych zakwasów ani planow na duży wysiłek, spróbuj poskakać przez przynajmniej pół godziny. Odpocznij przez kilka minut, gdy nie będziesz w stanie skakać poprawnie technicznie. 

Technika skakania na skakance

Jak skakać na skakance? Trzymaj łokcie nieruchomo Pracuj nadgarstkami, wykonując mocne, krótkie ruchy – nie machaj rękami jak pływak, bo tylko zmarnujesz energię. Utrzymuj proste plecy, lekko ugięte kolana, ląduj na śródstopiu. Głowa prosto – patrz przed siebie, nie na stopy.

trening na skakance dla biegaczy
Kręć nadgarstkami – nie całą ręką!

Łokcie, plecy, kolana, śródstopie, głowa – to wszystko. O resztę zadba mózg. On najlepiej wie, jak skoordynować Twoje ruchy. 

Wysoko, czy nisko? Jeśli trening na skakance ma przyjąć formę interwałów, skacz wysoko. To zużywa więcej energii. Podcza cardio ,,na długość” – tak jak podczas długich biegów – oszczędzaj siły niskim podskakiwaniem.

W chwili, gdy zmęczenie bierze górę, daj sobie 30 sekund odpoczynku. Weź głęboki oddech, przysiądź… a potem skacz dalej. Byle poprawne technicznie!

Jak skakać na skakance? Różnie!

Na początek, opanuj skakanie na obunóż. Wbrew pozorom, długie skakanie na dwóch nogach nie jest aż takie proste. Gdy mięśnie się męczą, łatwo zapomnieć o lądowania na śródstopiu, zacząć się garbić i patrzeć pod nogi. 

Potem zabierz się za skakanie na jednej nodze. To potężny trening równowagi

Kiedy skakanie obunóż i na jednej nodze przestanie być wyzwaniem, spróbuj ósemek – krzyżowania skakanki, pajacyków – zmian rozstawu nóg przy lądowaniu, oraz skakania do przodu i do tyłu. Tak urozmaicone skakanie kształtuje koordynację ruchową. Żeby nie zaplątać się w skakankę i wykonywać długie serie synchronicznych póz, mózg musi się przebudzić!

Trening na skakance dla biegacza – w jakich butach i gdzie skakać?

Trening na skakance wymaga obuwia z amortyzacją. Nie wykorzystuj do niego swoich biegówek – pianka amortyzująca dostaje wycisk na treningach, dokładając jej skakania, musiałbyś często wymieniać buty. 

Postaw na sportowe obuwie do fitness, bez zaawansowanych (i drogich) technik wspomagających. Trening na skakance nie będzie trwał długo, więc ból kolan Ci nie grozi.

Skacz na trawie lub na dywanie. Miękkie podłoże będzie bardziej przyjazne stawom. Poza tym… lepiej żyć w przyjaźni z sąsiadami z dołu. Zrób sobie sporo miejsca, zamknij drzwi na klucz i skacz, jak za dawnych lat! 


Trening na skakance to dobre przygotowanie do wymagających treningów biegowych. Poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie i stawy, uczy koordynacji oraz równowagi. Skakanka dla biegacza może zastąpić zwykły trening biegacza, ,,dobić” nogi po rekreacyjnym wybieganiu, lub po prostu 3x w tygodniu uzupełnić plan ćwiczeń uzupełniających.

Pilnuj techniki skakania. Wybierz buty z amortyzacją i… baw się dobrze! Przy okazji, pobawi się Twój mózg – będzie miał sporo roboty, by odnaleźć się podczas różnych wariantów podskoków.

Mogą Ci się spodobać:

19 lut
Najlepsze akcesoria sportowe dla biegaczy

Najlepsze akcesoria sportowe dla biegaczy

Bieganie to sport, który w ostatnim czasie zyskał na popularności. […]

30 cze
Jakie akcesoria do ćwiczeń w domu wybrać?

Jakie akcesoria do ćwiczeń w domu wybrać?

Każda aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, ale […]

30 wrz
Sprzęt Nike dla biegaczy. Na jakie produkty warto postawić?

Sprzęt Nike dla biegaczy. Na jakie produkty warto postawić?

Każda pora roku dla biegacza jest odpowiednia, aby wyjść na […]

01 gru
Wózki do biegania – przegląd modeli. Zobacz 5 najlepszych!

Wózki do biegania – przegląd modeli. Zobacz 5 najlepszych!

Spokojne spacery ze swoja pociechą to wspaniałe chwile! Co jednak, […]

12 sie
Dres nie tylko na trening. Modne ubrania sportowe na każdą okazję

Dres nie tylko na trening. Modne ubrania sportowe na każdą okazję

Under Armour czy Puma, Adidas czy Nike – dresy męskie […]

04 sie
Ręczniki z mikrofibry – dlaczego są tak popularne?

Ręczniki z mikrofibry – dlaczego są tak popularne?

Jeżeli raz użyjesz tego produktu, zachwycisz się jego właściwościami. Ręczniki […]