Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

20.05.2022

Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Cellulit to problem głównie kobiet, w każdym wieku i na całym świecie. Mimo, że nie jest powodem do wstydu, chyba żadna z pań nie pogardziłaby jego zniknięciem raz na zawsze… Kremy, platformy wibracyjne, masaże, diety, może bieganie? Dowiedz się tego raz na zawsze, czy bieganie pomaga na cellulit!

Cellulit – skąd się bierze?

By zrozumieć, czy bieganie pomaga na cellulit, trzeba uświadomić sobie, skąd bierze się sama ,,pomarańczowa skórka”. 

Cellulit tłuszczowy to powiększone komórki tłuszczowe, rozłożone nierównomiernie. Zbite w grudki, nieestetycznie odznaczają się pod skórą. 

skorka z pomarańczy a cellulit bieganie
Cellulit widział każdy – ,,skorka pomarańczowa” to trafne porównanie.

Cellulit tłuszczowy to choroba (tak – choroba tkanki tłuszczowej) w której wyróżniamy aż 4 stadia zaawansowania. Od lekkiego defektu kosmetycznego, widocznego tylko po ściśnięciu skóry, po twarde, bolesne grudki rzucające się w oczy z daleka.

Powstawaniu tego cellulitu sprzyja w pierwszej kolejności nadwaga i siedzący tryb życia. Owocują one zaburzeniami przepływu krwi, gospodarki hormonalnej i metabolizowania tłuszczów. Nadmiar kalorii musi się gdzieś odkładać, a gdy ,,coś” w ciele jest zaburzone, robi to nie tylko w forme prostej oponki na brzuchu.

Znamy także cellulit wodny. Pojawia się za sprawą retencji płynów w organizmie. Wygląda bardzo podobnie do cellulitu tłuszczowego, ale w tym przypadku za wrażenia estetyczne odpowiada właśnie woda. Ten cellulit pojawia się często tuż przed okresem, gdy kobiece ciało nabiera więcej wody.

Nawet kobiet, które przez całe życie były szczupłe, dotyczy problem cellulitu. Ba – mają go już nastolatki. Można śmiało powiedzieć, że kobiety bez cellulitu to szczęściary. Czy można do nich dołączyć dzięki bieganiu? 

Czy bieganie pomaga na cellulit tłuszczowy? Trochę tak, ale…

Im twardszy, bardziej widoczny, a nawet bolesny cellulit tłuszczowy, tym bardziej wymaga zmiany całego stylu życia. W zaawansowanym stadium, może być konieczna współpraca z lekarzem.

No dobrze, ale czy bieganie pomaga na cellulit?

Bieganie poprawia ukrwienie tkanek, wzmacnia mięśnie i ujędrnia skórę. Gdy nogi staną się jędrniejsze, bardziej ,,zbite”, cellulit stanie się mniej widoczny. Mniej widoczny, ale nie zniknie do zera! Niestety, wiele biegaczek zmaga się z cellulitem tak samo, jak mało aktywne kobiety.

Bieganie pomaga zrzucić nadmiarowe kilogramy – spala przecież bardzo dużo kalorii. Redukując ilość tłuszczu w ciele, jest szansa, że pozbędziesz się także tego odpowiedzialnego za cellulit. Jak jednak z pewnością wiesz wiesz, bieganie nie wystarczy do schudnięcia – trzeba też pilnować diety.

czy bieganie pomaga na cellulit u otyłych kobiet
Zaawansowany cellulit – zrzucenie wagi i sport może nie wystarczyć…

Nie da się również spalić tłuszczu miejscowo. Odchudzając się, zredukujesz tkankę tłuszczową, ale może się okazać, że akurat ta odpowiadająca za cellulit pozostanie nietknięta. 

Czy bieganie pomaga na cellulit wodny?

Cellulit wodny bierze się z zaburzenia gospodarki płynowej. Jego przyczyny leżą w diecie i wahaniach hormonalnych.

Bieganie na cellulit wodny? Tutaj jest podobnie jak z tłuszczowym. Pozbycie się cellulitu wodnego wymaga dietetycznych zmian – zadbania o nawodnienie nie tylko piciem wody, ale także doborem produktów spożywczych. 

Przyczyny jednego i drugiego cellulitu są nieco  inne, ale efekty i sposoby walki takie same. Bieganie pomoże poprawić wygląd partii dotkniętych cellulitem, ale nie jest żadną gwarancja na jego likwidację.


Czy bieganie pomaga na cellulit tłuszczowy i wodny? Pomaga zadbać o estetykę całego ciała, ale nie jest uniwersalnym sposobem na pomarańczową skórkę. Niestety, cellulit nie jest tylko prostym defektem kosmetycznym, ale chorobą. Im bardziej zaawansowane stadium cellulitu, tym trudniej go wyeliminować.

Ten sport bardzo poprawia ogólny wygląd nóg, ale sam nie zlikwiduje cellulitu. Do pozbycia się nieestetycznych zmian, trzeba modyfikacji stylu życia – w pierwszej kolejności dbania o dietę i nawadnianie organizmu

Tak więc – czy bieganie pomaga na cellulit? Tak, ale tylko jako element kompleksowej ,,kampanii antycellulitowej”. 

Chcesz wiedzieć, jak bieganie zadziała na Twoje mięśnie nóg? Przeczytaj artykuł tutaj: https://sbiegacza.pl/2022/03/06/cialo-biegacza-czy-od-biegania-rosna-miesnie-nog