Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Trening > Runmageddon – przygotowanie do biegu OCR. O co zadbać?

19.05.2022

Runmageddon – przygotowanie do biegu OCR. O co zadbać?

Runmageddon – przygotowanie do biegu OCR. O co zadbać?

Runmageddon – przygotowanie do tego biegu warto rozpocząć przynajmniej kilka tygodni przed planowanym startem. Jeśli chodzi o bardzo zaawansowane wersje Runmageddonu – półmaraton i maraton z dziesiątkami przeszkód – oraz inne biegi OCR – może być konieczne nawet kilkumiesięczne trenowanie. Dowiedz się, co obejmuje, jaki sprzęt będzie potrzebny i jakie przygotowanie psychologiczne do OCR pomoże Ci ukończyć wymarzone wyzwanie.

Zanim zapiszesz się na jakikolwiek bieg OCR, przeczytaj na stronie organizatora, czego się spodziewać. Jeśli ma to być Twoje pierwsze OCR, niezależnie od stopnia wysportowania, celuj w wersje o niskim poziomie trudności. Uwierz – będą wystarczające!

Trening OCR – co wrzucić do planu uzupełniającego bieganie?

Przygotowanie do biegu OCR nie obędzie się bez poważnego podejścia do ćwiczeń uzupełniających. Samo bieganie na niewiele się zda, gdy na drodze staną Ci przeszkody… nie do przebiegnięcia!

Bieg OCR – jak biegać w ramach treningu?

Jeśli jesteś biegaczem miejskim, przed Tobą dużo pracy. Potrzebujesz treningu na trudnych trasach, pełnych piasku i błota. W ten sposób przyzwyczaisz się do biegania po podłożu wymagającym dodatkowego wydatku energetycznego i kontroli stabilności kroku.

bieganie w terenie trening do runmageddonu
Trudny bieg – trudna trasa na treningu!

Do planu biegowego wrzuć także interwały, sprinty i fartleki. Zmiany tempa to standard na OCR. Pomiędzy przeszkodami musisz biec jak najszybciej, by rywale nie zyskali przewagi. Na samych przeszkodach, siłą rzeczy mocno zwalniasz. Przyzwyczaj się do tego na treningach.

Podciąganie 

Trening OCR bez podciągania nie istnieje. Potrzebujesz silnych mięśni pleców, bo na trasach biegów przeszkodowych nie brakuje przeszkód, w których musisz utrzymać się nad ziemią.

Podciąganie na drążku nachwytem, podchwytem i na ręczniku (lub innym materiale) jest trudne, ale konieczne do ukończenia biegu. Przyzwyczai Cię do pokonywania drabinek, małpich gajów oraz ścianek z uchwytami.

Runmageddon – przygotowanie. Przenoszenie ciężaru

Przemierzając trasę biegu OCR, wiele odcinków będziesz musiał pokonać przenosząc ciężary w różnej formie. Kłody, kolega na plecach, ciężarki przypominające kowadło – wariantów jest co niemiara. Łączy je to, że są ciężkie i cóż… musisz je przetransportować.

Przyzwyczaj się do tego używając obciążeń do biegania i robiąc sprinty z kettlebells

Trening OCR – trening wyrzutów

Runmageddon – przygotowania do tego rodzaju biegu obejmują także ćwiczenia z wyrzutami. 

treningi do runmageddonu z kettlebells
Trening do Runmageddonu? Łap za kettlebells!

Kettlebell oraz torba bułgarska to Twoi sprzymierzeńcy. Ciężcy, trudni w kontroli. Dzięki nim jednak, nic Cię nie zaskoczy. Będziesz w stanie machać ciężarami bez upuszczania ich i nabierzesz mobilności w stawach.

Trening OCR – trening wyrzutów powinien interesować głównie osoby, które startują w drużynowych wyścigach. Dzięki umiejętności wyrzucania ciężarów, dasz radę pomóc koledze w pokonywaniu przeszkód. Pomożesz także… rywalowi. Na OCR nie ma bezwzględności.

Runmageddon – przygotowanie a trening stabilizacji

Biegi OCR są pełne równoważni i innych przeszkód wymagających balansowania. Dzięki treningowi stabilizacji unikniesz bolesnego upadku. 

Trenując stabilizację masz szansę na wyższe miejsce w klasyfikacji biegu OCR. Nie zostaniesz bowiem w tyle za rywalami, którzy tego typu przeszkody pokonają bez mrugnięcia okiem, gdy Ty będziesz ostrożnie stawiał jedną stopę za drugą.

Trening wyskoku

Runmageddon – przygotowanie wymaga także… zabawy w kangura! Na trasie będziesz bardzo dużo skakał nad przeszkodami, pod przeszkodami i do przeszkód. Poćwicz to ze skrzynią.

Trenuj nie tylko wysokość skoku, ale także ich serie – na przykład 20 skoków i zeskoków ze skrzyni. 

Skakanie męczy bardziej niż bieganie. Musisz więc nauczyć się gospodarować energią inaczej, niż podczas treningu, do którego przywykłeś. To da sie zrobic tylko w praktyce – ćwiczeniami plyometrycznymi.

Runmageddon – przygotowanie. Zwalcz fobie

Trening OCR ma Ci pomóc wygrać ze słabościami nie tylko fizycznymi, ale też psychicznymi. Sam w sobie wymaga jednak potężnej psychiki, samozaparcia i gotowości na wyzwania.

Runmagdeddon przygotowanie pływanie w basenie
Nurkowanie w zimnej wodzie lepiej najpierw poćwiczyć w basenie!

Przed startem – jak zaznaczyliśmy na wstępie – zapoznaj się z opisem biegu zamieszczonym przez organizatora. Bądź pewny, że na trasie nie pojawi się coś, czego nie będziesz w stanie znieść.

Nurkowanie, robaki w trawie, płonące przeszkody, straszenie zawodników symulacjami ataków – organizatorzy są bardzo kreatywni. Za to cenimy biegi OCR, ale z oczywistych przyczyn, nie każdemu bieg będzie odpowiadał w stu procentach. Szczególnie osobom, które na co dzień boją się pewnych rzeczy.

Perspektywa startu w OCR to dobra motywacja, by zawalczyć ze swoimi lękami przy współpracy z psychoterapeutą. Nie traktuj biegu jako ,,terapii szokowej”. Tak – oswajanie z obiektami fobii to główna strategia przełamywania się. Trzeba jednak robić to w kontrolowanych warunkach, bo inaczej bieg może pogłębić lęki.

Jeśli nie pobiegniesz w tym roku, bo na przykład boisz się wody – pobiegniesz w następnym. Satysfakcja będzie podwójna. 

Trening OCR – poszukaj towarzystwa!

Runmageddon – przygotowanie do tego i innego OCR najlepiej uskuteczniać z przyjaciółmi, a potem razem z nimi wystartować. Główny powód? Wtedy jest najlepsza zabawa. Tym właśnie są biegi przeszkodowe – okazją do świetnej zabawy, zacieśnienia znajomości i stworzenia wspaniałych wspomnień.

Bardziej prozaiczny powód, by do OCR przystąpić z przyjaciółmi to… wzajemne pomaganie sobie. Ty podsadzisz znajomego przy przeskakiwaniu ścianki. On za tydzień odwiezie Cię na lotnisko. 

A co powiesz na start w biegu OCR – Runmageddon… z rodziną? Tak! Runmageddon Family to rozrywka dla dorosłych i dzieci już od 4 roku życia. Inne imprezy pozwalają na start nastolatkom. Tutaj wyniki się nie liczą – wszyscy mają się dobrze bawić i każda edycja pokazuje, że tak właśnie jest. Kto jak kto, ale dzieciaki uwielbiaja sie solidnie ubłocić.

Poziom trudności toru jest dostosowany do możliwości dzieci. Oczywiście jednak, najważniejsze zadanie kontrolowania młodocianego towarzystwa spoczywa na dorosłym opiekunie.

Strój i buty do OCR – zaprzyjaźnij się z nimi!

Dobór butów do biegania spędza sen z powiek, a buty do OCR to jeszcze wyższa szkoła jazdy. Tutaj buty to być, albo nie być

biegi ocr runmageddon bloto
Tego się już nie wypierze…

Buty do OCR muszą cechować się doskonałą przyczepnością na grząskim podłożu. Dawać radę podczas wspinania się na gładkie ścianki. Pozostać lekkimi, by nie odbierać Ci energii. A żeby mieć pewność co do wygody i dopasowania do stopy, najlepiej wyrobić je na kilku treningach, zanim zadebiutują podczas OCR.

Jaki strój do OCR? Zdezelowany, którego nie będzie Ci szkoda wyrzucić. Odzież wyjdzie z toru przeszkód w najlepszym razie tylko koszmarnie ubłocona. W najgorszym i bardzo prawdopodobnym, w strzępach.

Jeżeli chcesz uniknąć otarć, startuj w legginsach i koszulce z długim rękawem. Możesz także zaopatrzyć się z rękawiczki, żeby Twoje dłonie ukończyły starcie w dobrej kondycji. Drzazgi, łańcuchy i chropowate liny im tego nie ułatwią.


Runmageddon – przygotowanie do tego i innego biegu OCR obejmuje trening uzupełniony o ćwiczenia stabilizacji, podnoszenia ciężarów, wymachów, podskoków i różnych wariantów biegania. Potrzebujesz kompleksowego rozwoju górnych partii ciała, bo na torze nie brakuje okazji do wspinania się i walki z obciążeniem.

Trening OCR to także trening psychiki. Osoby z fobiami powinny szczególnie dokładnie wczytać się w opis biegu. Z lękami powalcz zanim zapiszesz się na bieg. OCR nie jest dobrym momentem, by przełamywać psychiczne traumy – to trzeba zrobić na długo przed startem

Jeśli chodzi o strój – zaopatrz się w rękawiczki oraz niezawodne buty z agresywnym bieżnikiem. Legginsy i koszulkę najprawdopodobniej i tak wyrzucisz. 

Biegi OCR to wyzwania, do których powinieneś podejść nastawiony na dobrą zabawę. Zaproś do niej swoich bliskich! Stwórzcie wspaniałe wspomnienia, pełne błota, potu i satysfakcji.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co czeka Cię na biegach OCR? Poznaj rodzaje przeszkód: https://sbiegacza.pl/2022/04/28/biegi-przeszkodowe-ocr-sprawdz-jakich-przeszkod-mozesz-sie-spodziewac