Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Jak utrzymać formę podczas przerwy od treningów biegowych?

04.05.2022

Jak utrzymać formę podczas przerwy od treningów biegowych?

Jak utrzymać formę podczas przerwy od treningów biegowych?

Stało się – kontuzja zmusiła Cię do zrobienia sobie urlopu od biegania. To zdarza się wszystkim pasjonatom sportu! Zamiast rozsiadać się w fotelu z czekoladą i zrezygnowaniem, czas zakasać rękawy. Możesz dalej pracować nad formą w inny sposób, a na trasę wrócisz jak nowo narodzony. Przeczytaj, jak utrzymać formę, kiedy przerwa od biegania stanie się koniecznością. 

Przerwa od biegania – nie załamuj się!

Na wstępie – przerwa od biegania zdarza się każdemu. Nawet zawodowców, pod opieką lekarzy sportowych, czasami powala stan zdrowia. W takim momencie priorytety się zmieniają. 

jak utrzymać formę kiedy nie można ćwiczyć biegania
Konieczność zrobienia przerwy to część sportowego trybu życia. Nie walcz ze zdrowiem!

Absolutnie nie ignoruj zaleceń wydanych przez lekarza i niech nie kuszą Cię środki przeciwbólowe. Jeżeli będziesz za wszelką cenę biegał, tylko pogorszysz sytuację. Przez źle pojętą walkę ze słabością, niejeden musiał na zawsze pożegnać się ze sportem.

Powrót do formy po przerwie jest dużo łatwiejszy, niż jej budowa od zera. Gdy ponownie pojawisz się na trasie, mięśnie błyskawicznie przypomną sobie, jak biegać. Tak więc, nie panikuj, zadbaj o zdrowie i dobrze wykorzystaj bonusowy wolny czas w ciągu dnia!

Jak utrzymać formę podczas przerwy? Trenuj co się da!

Kiedy specjalista oficjalnie wyśle Cię na przerwę od treningów, zapytaj jaka inna aktywność będzie dla Ciebie bezpieczna. Rzadko jest tak, że podczas leczenia kontuzji naprawdę trzeba tylko leżeć. 

Pływanie, nordic walking, rekreacyjne spacery, ,,dywanowe” treningi w domu – lekkie dyscypliny, które nie obciążą Twojego organizmu, mogą być równie przyjemne, co biegowy trening. Lekarz na pewno coś Ci zaproponuje! Kto wie – może przy okazji przerwy od biegania pokochasz basen? 

basen dla biegacza podczas przerwy od treningów
Przerwa od biegania to dobra okazja, by spróbować innych rodzajów aktywności fizycznej!

Podczas kontuzji, wciąż możesz (a nawet powinieneś) wykonywać ćwiczenia wzmacniające inne części ciała. Ucierpiało Twoje kolano? Możesz wzmocnić ramiona dzięki hantlom, oraz traktować korpus ćwiczeniami aerobowymi, które nie wymagają poruszania nogami. 

Jeśli dobrze to rozegrasz, na trasę możesz wrócić nawet w lepszej formie, niż kiedy z niej schodziłeś. 

Jak utrzymać formę podczas przerwy? Zadbaj o dietę!

Jako biegacze, na każdym treningu spalamy setki kalorii. Odstępstwa dietetyczne nie idą nam w boczki, bo nadprogramowy cukier zużywamy podczas śrubowania tempa. Nic dziwnego, że wielu sportowców podczas przerwy od biegania przybiera na wadze.

W momencie zmiany trybu życia na mniej aktywny, ponownie oblicz swoje CPM – Całkowitą Przemianę Materii. Dostosuj kaloryczność i przyłóż się do trzymania jej bardziej niż do tej pory. W ten sposób Twoja waga nie wzrośnie, a witaminy i minerały to Twoi sprzymierzeńcy podczas wracania do zdrowia.

przerwa od treningów a dieta biegacza obliczanie
Przerwa od treningów to nie przerwa od zdrowego odżywiania!

Przerwa od biegania to okazja, by kompleksowo popracować nad swoimi nawykami żywieniowymi. Skoro masz więcej wolnego czasu, może nauczysz się przygotowywać zdrowe przekąski przedtreningowe? Problemy zdrowotne miną, a dobre przyzwyczajenia i umiejętności zostaną z Tobą na stałe!

Fizjoterapia i odnowa biologiczna – by szybciej wrócić do formy

Im krócej będzie trwała przerwa od treningów, tym więcej formy pozostanie nienaruszone. Uniwersalnym sposobem na szybszy powrót do zdrowia po kontuzji jest współpraca z fizjoterapeutą. Po usłyszeniu od lekarza nakazu odpoczynku, zadzwoń do dobrego specjalisty, który pomoże Ci dojść do siebie. Nie ma na co czekać! 

fzjoterapeuta dla biegaczy
Dobry fizjoterapeuta to skarb!

Odnowa biologiczna – szczególnie krioterapia – to doskonała sojuszniczka w walce z kontuzjami. Porozmawiaj na ten temat z fizjoterapeutą. W wielu przypadkach to właśnie krioterapia jest ,,game changerem”, błyskawicznie stawiającym na nogi.

Przy okazji wizyty u fizjoterapeuty, opowiedz mu wszystko o okolicznościach nabycia kontuzji. Opisz swoje treningowe zwyczaje i dietę. Dzięki temu, wspólnie znajdziecie błędy, które doprowadziły do problemu. Może kontuzja kolana wzięła się ze zbyt małej amortyzacji w butach, lub przesadzonej objętości treningowej? W przyszłości będziesz roztropniejszy!

Przerwa od treningów biegowych a forma psychiczna

Psychika biegacza to jeden z głównych motorów napędowych! Lukę pomiędzy regularnymi dostawami biegowych endorfin wypełnij innymi aktywnościami. Dokończ książkę, którą zacząłeś czytać miesiąc temu. Obejrzyj nowy sezon serialu, na który do tej pory nie miałeś czasu. Spędź więcej chwil z rodziną. Przerwa od treningów to czas dla Twojej kondycji – nie tylko tej fizycznej.

Poza tym… pamiętaj, że wciąż jesteś biegaczem. Aktualnie na urlopie – i co z tego? Bieganie jest przecież w sercu, a Ty i tak wkrótce wracasz na trasę. 

Planowałeś wystartować w zawodach? Wciąż możesz na nie jechać jako kibic. Biegowe endorfiny na pewno Ci się udzielą. Założymy się, że w tłumie dopingującym zawodników spotkasz wielu innych kontuzjowanych!

kibicowanie podczas przerwy od treningów bieg uliczny
Przybij piątkę zwycięzcy – widzicie się w następnej edycji!

Czytaj o nowych gadżetach do biegania, sprawdź jakie wynalazki wypuścił Asics, planuj co przetestujesz z okazji swojego wielkiego powrotu. Ba – nawet to sobie kup! 

Udzielaj się także na forach dla biegaczy. Dyskusje o sporcie nigdy się nie nudzą. W dodatku, swoim ,,kontuzjowym” doświadczeniem możesz podzielić się z ludźmi, którzy doskonale Cię rozumieją, chętnie wesprą i doradzą. Ponadto, opisując swoje problemy, pomocne praktyki i polecając fizjoterapeutę, pomożesz innym!


Jak utrzymać formę podczas przerwy od biegania? Skuś się na inną, bezpieczną aktywność, słuchaj lekarza i fizjoterapeuty oraz popracuj nad dietą. Rozważ krioterapię – dzięki niej możesz wyzdrowieć dużo szybciej.

Nie ma się czym załamywać – to tylko urlop, a przed Tobą jeszcze wiele lat fantastycznego biegania! Gdy wrócisz do treningów, szybko odzyskasz pełnię formy. Oczywiście pod warunkiem, że nie zrobisz tego za szybko, wbrew zaleceniom specjalistów. Dbaj o siebie i dobrze wykorzystaj ten czas!

Mamy dla Ciebie kilka porad na temat wybierania fizjoterapeuty dla biegacza! Przeczytaj i oddaj się w dobre ręce: https://sbiegacza.pl/2022/04/20/fizjoterapeuta-dla-biegacza-jak-wybrac-specjaliste.