Plecak do biegania – co musi mieć żeby naprawdę się przydać?

Chcesz kupić sobie plecak do biegania? Zwróć szczególna uwgae na te cechy, a sprzęt… nadąży za Twoim tempem! Przeczytaj czym charakteryzują się dobre plecaki do biegania i przygotuj zakupową checklistę!

Plecak do biegania – jaka pojemność?

Plecaki do biegania nie służą podróżowaniu autostopem na koniec świata. Ich pojemność waha się od małej, do bardzo małej, w porównaniu ze zwykłymi plecakami.

Krótkie, mało wymagające wyprawy trailowe wymagają w zasadzie tylko miejsca na napoje, możliwości schowania telefonu, kluczy i małego zestawu opatrunkowego. Biegaczom początkującym, którzy nie startują jeszcze w wymagających zawodach trailowych, wystarczy więc plecak o pojemności do 6 litrów

Plecak przyda się także na półmaratony i maratony miejskie. W takich wypadkach również wystarczy najmniejsza pojemność – zestaw survivalowca nie znajdzie zastosowania nawet na najbardziej prestiżowych, stołecznych wyścigach!

kamizelka do biegania z bidonami camelbak
Plecak-kamizelka do biegania – Twój nosiwoda! Źródło: strona producenta Camelbak

Bardziej wymagająca, dłuższa trasa za miastem? Stawiaj na warianty do 12 litrów. Dla ultrasów polecają się już modele powyżej 12, do nawet  20 litrów.

Im pojemniejszy plecak, tym droższy i niekoniecznie potrzebny. Zastanów się, czego naprawdę będziesz potrzebował podczas treningu lub zawodów – tnij wagę sprzętu tak bardzo, jak to możliwe!

Plecak do biegania a transport napoju

Kluczowe zadanie, jakie mają plecaki do biegania, to transportowanie wody, izotoników i wszystkiego co pijesz na trasie. Po określeniu preferowanej pojemności, zwróć więc uwagę na system nawodnienia.

Kieszonki na bidony – absolutna podstawa każdej kamizelki-plecaka do biegania. Ulokowane w przedniej części obszerne kieszenie mają zapewniać Ci ciągły dostęp do napoju, ukrytego w bidonach, albo niezwykle praktycznych soft flaskach. Kieszonki to mus w plecakach przeznaczonych na krótkie wyprawy oraz miejskie zawody.

Bukłak to wyższa szkoła jazdy! Plecak do biegania o większej pojemności (przynajmniej 5 litrów) powinien mieć w środku miejsce na bukłak mieszczący zapas wody. Bukłak umożliwia picie w biegu, bo przez ramię jest poprowadzona rurka. Mieści 1-3 litrów wody. 

plecak do biegania z bukłakiem
Bukłak z rurką i nie musisz przystawać ani na moment! Źródło: strona producenta Camelbak

O ile na trasach miejskich i krótkich trailowych wypadach wystarczą Ci bidony, wybierając plecak na ciężkie warunki zawsze wybieraj te z miejscem na bukłak. Bukłak nie tylko umożliwia transport większej ilości napoju, ale też równomiernie rozkłada ciężar nawodnienia, dając większy komfort ruchu.

bukłak do biegania salomon
Bukłak do biegania – tak wygląda w pełnej krasie, ale o bukłakach innym razem! Źródło: strona producenta Salomon

Spodziewaj się, że plecaki do biegania z miejsce na bidony i bukłak będą miec rzeczony sprzęt do zakupienia w komplecie. To najlepsza opcja – gwarancja kompatybilności.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kieszenie – nie tylko te na bidony, ale też umożliwiające zabezpieczenie kluczy, portfela, mapy i zestawu plastrów. Sprzęt ma nie tylko mieścić wszystko, ale też zapewniać swobodny dostęp oraz możliwość uporządkowania zawartości.

Gwizdek i miejsce na latarkę – te dwie rzeczy uratowały życie niejednemu trailowcowi, zagubionemu na nieznanym szlaku. Lepiej, by gwizdek nigdy Ci się nie przydał, ale, rzecz jasna, dmuchaj na zimne. Latarka? Nawet jeśli biegasz w dzień, weź ze sobą małe źródło światła – tu jest podobnie jak z gwizdkiem.

Możliwość przytroczenia kijów do biegania. Jeśli ich używasz (lub chodzi Ci po głowie próba biegania z kijkami – myśl o przyszłości treningowej!), plecak do biegania powinien mieć system sznurków.

plecak do biegania grivel mountain runner
Hmm… Ciekawe ilu Twoich znajomych nie wie, po co przy niektórych plecakach są takie sznurki! Źródło: strona producenta Grivel

Dodatkowy pas na piersi pomoże utrzymać plecak w miejscu nawet gdy dodasz gazu – ma go większość plecaków biegowych, ale i tak przypominamy! 

I na koniec – elementy odblaskowe. Widoczności nigdy dosyć, nie tylko na szosie.

Waga, oddychalność, wytrzymałość – to musi mieć Twój plecak

Im lżejszy, tym lepszy. To tyle na temat wagi! Oczywiście, to Ty decydujesz ile jesteś w stanie dopłacić do maksymalnej lekkości. Nie zapomnij jednak dokładnie sprawdzić parametrów interesujących Cię modeli, szczególnie jeśli plecak do biegania ma zostać towarzyszem wyścigów.

Po drugie – oddychalność materiałów. Plecak biegowy mocno przylega do ciała, stąd nie ma co oszczędzać na tej właściwości technicznej.

Wytrzymałość, a więc sprawdzeni producenci. Zasada jest ta sama, co przy butach, bieliźnie termicznej i wszelakim porządnym, biegowym sprzęcie – jakość ważniejsza od ceny.

Co musi mieć plecak do biegania? Pojemność dopasowaną do zastosowań – im trudniej, tym większa. System nawadniania – kieszonki na bidony to konieczność, a do zadań specjalnych przyda Ci się bidon.

No dobrze – a teraz rzuć okiem na 5 propozycji plecaków biegowych, jakie przygotował dla Ciebie Salomon. Znajdzie się coś w sam raz dla każdego biegacza! Przeczytaj tutaj: https://sbiegacza.pl/2022/02/21/plecak-do-biegania-salomon-5-modeli-ktore-przypadna-ci-do-gustu