> Sprzęt > Jaka smycz do biegania z psem? Akcesoria czworonożnego biegacza

29.03.2022

Jaka smycz do biegania z psem? Akcesoria czworonożnego biegacza

Chcesz połączyć przyjemne z… przyjemnym? Bieganie z psem to jest to! Aby rozpocząć treningi z czworonożnym przyjacielem potrzebujesz jednak podstawowego akcesorium – specjalnej smyczy biegowej. Jaka smycz do biegania z psem? Na co zwracać uwagę wybierając ten sprzęt? Przeczytaj przed zakupami, a Ty i Twój pupil będziecie zadowoleni!

Jaka smycz do biegania z psem? Amortyzacja to podstawa

Smycz do biegania dla psa powinna być amortyzowana. To najbezpieczniejszy wybór dla Twojego pupila. Zdecydowanie zrezygnuj ze sztywnych smyczy, szczególnie, jeśli naprawdę chcesz pobiegać, a nie tylko ,,rozruszać kości” delikatnym truchtem.

Podczas biegu z psem zdarza się wiele sytuacji, podczas których trzeba gwałtownie zahamować. Gdy nagle przystaniesz w miejscu, rozpędzony pies jest ciągnięty do tyłu. Podobnie, jeśli pies rzuci się w pęd za wiewiórką czy kotem. Amortyzacja ma zminimalizować siłę ciągu wywieraną na ciało czworonoga podczas wszelkich szarpnięć.. 

smycz z amortyzatorem do biegania zero dc
Jaka smycz do biegania z psem? Koniecznie amortyzowana, źródło: strona producenta Zero DC.

Jeżeli smycz byłaby sztywna, pies zostałby w każdej takiej sytuacji potężnie pociągnięty do tyłu. To mogłoby skończyć się dla niego kontuzją – a na dłuższą metę, wręcz na pewno by się skończyło. Nie sprawdzaj, czy bieganie z psem Ci się spodoba, bez kupna amortyzowanego sprzętu – najwyżej będziesz go używać podczas codziennych spacerów!

Oczywiście, smycz z amortyzatorem do biegania dba także o komfort ,,dwunoga”. Dla kręgosłupa biegacza szarpanie również nie jest zdrowe. Szczególnie, gdy pies jest duży i silny.

Amortyzowana smycz jest zapinana na karabińczyk. Najlepiej, żeby ten element był wykonany z brązu. Srebrne karabińczyki tworzy się z niezbyt wytrzymałych materiałów, które mogą pęknąć. Nie bierz ich pod uwagę szczególnie, gdy Twój towarzysz należy do masywnych ras.

Jaka smycz do biegania z psem – szelki czy obroża?

Tutaj nie ma dyskusji – smycz do biegania dla psa musi kończyć się szelkami. Obroża jest niezwykle niebezpieczna dla kręgosłupa zwierzaka – powraca kwestia szarpania. Po drugie, jeśli zwierzak czegoś się wystraszy i gwałtownie cofnie, może wysunąć głowę z obroży i uciec

Dopasowane rozmiarem szelki to rozwiązanie. Równomiernie rozłożą energię szarpnięć i zmniejszą ryzyko niekontrolowanego uwolnienia się. Uważaj, by nie były za duże, bo energiczny zwierzak mógłby wysunąć się także z nich. Za ciasne, siłą rzeczy nie będą dla zwierzaka wygodne.

Jaka smycz do biegania z psem na poważnie? Najlepszym rozwiązaniem będzie specjalna uprząż do canicross. Rozmiar określa się na podstawie wymiarów psa – obwodu szyi, klatki piersiowej i długości pleców. Kieruj się wskazaniami producenta sprzętu – przy każdym opisie sprzętu powinna znajdować się tabela rozmiarów.

szelki dla psa do biegania
Uprząż do canicross, źródło: strona producenta Zero DC

Niestety, taka uprząż może dużo kosztować – do rekreacyjnego biegania wystarczą więc zwykle, wytrzymałe szelki. 

Co jeszcze będzie potrzebne? Pas do biegania z psem

Bieganie z psem trzymając smycz w dłoni nie będzie wygodne. Podczas rekreacyjnego joggingu jest to jeszcze do zrealizowania, ale przy intensywniejszym biegu na pewno ucierpi Twoja technika. Po drugie – prędzej czy później pies wyrwie uchwyt z Twojej dłoni i ucieknie. Dlatego w komplecie do smyczy i szelek trzeba zaopatrzyć się także w pas. 

Smycz przypina się do pasa biegowego, uwalniając ręce. Doświadczeni canicrossowcy zaznaczają, że pas do biegania z psem nie może ciągnąć za tułów, ale za pośladki. To zdrowsze dla kręgosłupa, bo pośladki zamortyzują szarpnięcia.

Jaka smycz do biegania z psem? Na miasto i do lasu

Skoro mamy już ustalone podstawy, czas na detale! Wśród smyczy są modele klasyczne – jednoczęściowe, bez możliwości regulowania długości – oraz przepinane, regulowane dzięki szeregowi oczek.

Skoro mowa o bieganiu z psem po mieście, najlepszą opcją będą modele o regulowanej długości. Stwarzają więcej możliwości i z reguły są wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Ruszając z pupilem przez teren pełen ludzi musisz mieć nad czworonogiem maksymalną kontrolę, ale w niektórych momentach aż żal nie dać psiakowi nieco większego pola do manewru. 

Biegając z psem po chodniku, skróć smycz, żeby pies biegł tuż przy Twojej nodze. Nie powinna być wtedy dłuższa niż na 2 metry. Gdy dojdziecie do parku, będziesz mógł dać pupilowi nieco więcej swobody, popuszczając smycz na kilka dodatkowych metrów.

Widywanym niekiedy rozwiązaniem rozwiązaniem na trening są smycze typu flexi, czyli po prostu smycze automatyczne, z możliwościa przypięcia do biegowego pasa. Takie smycze nie są dobrym wyborem na trening w mieście, bo pies zbyt swobodnie gospodaruje długością linki. Lepiej wybrać po prostu smycz przepinaną, przyjmująca stałą długość.

smycz dla psa flexi automatyczna
Smycz flexi? Lepiej nie – pies musi być pod pełną kontrolą, źródło: strona producenta Flexi

Możliwość skrócenia smyczy w dowolnym momencie będzie bezcenna też dla biegających w lesie. Nie potrzebujesz przecież komplikacji, gdy pies zacznie patrolować otaczające was drzewa – lepiej mieć pupila przy nodze do czasu dobiegnięcia do ścieżki. 

Jaka smycz do biegania z psem w otwartym terenie?

Bieganie po polach i łąkach, na których nie ma ludzi ani drzew? Sprawdzi się linka treningowa o długości nawet 25 metrów. Zagwarantuje zwierzakowi pełnię swobody, a Tobie tyle kontroli, ile potrzeba. 

Niektórzy biegacze (i spacerowicze) na otwartych terenach w ogóle rezygnują ze smyczy… To bardzo zła opcja – zawsze masz mieć swojego zwierzaka w ryzach! Tam, gdzie w ogóle nie ma zabudowy ani dróg, często trafiają się samotni spacerowicze, którzy wcale nie mają ochoty witać się z nieznanymi zwierzętami. 

smycz do biegania z psem linka
Jaka smycz do biegania dla psa? Na otwartych polach sprawdzi się długa linka, źródło: strona producenta Chaba

Po drugie – pies puszczony samopas mógłby zechcieć zapolować na dzikie zwierzę. Zgubienie czworonoga to przecież ostatnie, czego życzyłby sobie jakikolwiek właściciel. 

Na otwarty teren wybieraj więc długie smycze, niekrępujące psiaka podczas swobodnej eksploracji. Nigdy jednak nie rezygnuj z zabezpieczenia.

Smycz do biegania z dużym psem – jaki materiał wybrać?

Smycz trzeba dopasować do możliwości (i ambicji!) pupila. Duże, muskularne psy zawsze będą wymagać trzymania na smyczy z jak najmocniejszego materiału, który wytrzyma takie obciążenie. Stawiaj na parciane i syntetyczne włókna. 

Skórzaną smycz zostaw na spokojne spacery – może nie wytrzymać ciągnięcia. Zapomnij równocześnie o ciężkich, łańcuchowych smyczach. Nie będą wygodne ani dla Ciebie, ani dla zwierzaka. Lekkość i wytrzymałość to jest to! 

Zanim zapniesz smycz do biegania z psem…

naucz go posłuszeństwa na zwykłej, luźnej lince. Dla własnego komfortu oraz pełni bezpieczeństwa koniecznie wpój czworonogowi zasady chodzenia na smyczy. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy behawiorysty.

Nigdy nie zabieraj na bieganie psa, który ma tendencję do entuzjastycznego witania się z przechodniami, wchodzenia Ci pod nogi i generalnie – niesłuchania. Już rekreacyjny jogging może się skończyć niezbyt przyjemnie, gdy Twój pupil postanowi się zbuntować.

Pamiętaj, że zanim zaczniesz bieganie z psem powinieneś skontrolować jego stan zdrowia z weterynarzem. Nie biegaj ze szczeniakami, a od niewielkiego psiaka nie oczekuj, że dotrzyma Ci tempa podczas treningu z prawdziwego zdarzenia.

Bieganie z psem opiera się na wzajemnym szacunku właściciela i czworonoga!

Jaka smycz do biegania z psem sprawdzi się na treningu? Lekka i wytrzymała, z parcianych materiałów lub tworzyw sztucznych. Biegając w mieście stawiaj na modele przepinane, pozwalające dopasować długość do aktualnych warunków. Na otwartym terenie możesz zamienić ja na długą linkę. Smycz musi kończyć się szelkami – nigdy obrożą oraz mieć możliwość przypięcia jej do pasa.

Szukasz smyczy… ale nie masz jeszcze psa? Przeczytaj jakie rasy psów dla biegaczy są najlepszymi towarzyszami treningów! Sprawdź tutaj: https://sbiegacza.pl/2022/02/26/pies-dla-biegacza-10-ras-kochajacych-wspolne-treningi!