> Porady > Dlaczego afrykańscy biegacze są najlepsi na świecie?

27.03.2022

Dlaczego afrykańscy biegacze są najlepsi na świecie?

Nikogo nie dziwi, gdy kolejny czarnoskóry biegacz zyskuje miano najszybszego człowieka na świecie. Nie trzeba przedstawiać choćby afrykańskiego mistrza Usaina Bolta. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co dokładnie stoi za sukcesem biegowym tych zawodników. Przedstawiamy 5 powodów dlaczego afrykańscy biegacze są najlepsi na świecie!

Powód 1 – uwarunkowania genetyczne

Podstawa leży w genach. Dlaczego afrykańscy biegacze są najlepsi na świecie, bez problemu prześcigając Europejczyków i Amerykanów? Są średnio wyżsi, a więc ich nogi są dłuższe. Posiadają też dłuższe ścięgno Achillesa, co umożliwia im mocniejsze wybicie. Gdy ty robisz dwa i pół kroku, Kipchoge robi jeden.

dlaczego afrykańscy biegacze są najlepsi na świecie genetyczne uwarunkowania
To taki sam rodzaj przewagi, jaki widzimy w koszykówce.

Badania wskazują także na to, że afrykańscy biegacze mają nieco inny skład mięśni. Natura po prostu genetycznie predysponowała ich do mistrzowskich wyników. 

Powód 2 – inne podejście do treningu

Dlaczego afrykańscy biegacze są najlepsi na świecie? Bo nie ograniczają się pulsometrem i treningowymi technikami znanymi w Europie, Ameryce oraz Azji. Wynika to w dużej części z mniejszego zaawansowania technologicznego, a więc dostępności gadżetów będących dla nas codziennością.

Zawodowi biegacze afrykańscy… po prostu biegną. Bez pomiarów. Przekraczają ograniczenia własnego ciała wbrew temu, co rekomendują nasi trenerzy.

Czy to oznacza, że powinieneś porzucić biegową wiedzę i zacząć biegać ,,na łeb, na szyję”? Nic z tych rzeczy – to kwestia przyzwyczajenia organizmu. Twój jest przyzwyczajony to rozsądnego biegania, a nie nadludzkiego wysiłku. Teraz nie próbuj tego złamać.

Powód 3 – trenowanie w hipoksji jako standard

Biegacze afrykańscy – w tym Etiopczycy i Kenijczycy, najsłynniejsi biegowi rekordziści – pochodzą w dużej części z terenów położonych wysoko nad poziomem morza. W związku z tym ich organizmy naturalnie są przystosowane do biegania w warunkach niedoboru tlenu – hipoksji.

afryka tereny wyżynne krajobraz
Na tym kontynencie nie brak okazji do trenowania w hipoksji.

Po zejściu na niziny, organizmy afrykańskich biegaczy wciąż potrafią nader wydajnie korzystać z tlenu. Ich wydolność jest dużo większa niż u osób, których ciała ,,rozleniwiły” treningi na nizinach.

Powód 4 – samospełniające się przepowiednie

Widzisz grupę biegaczy, w której część z nich jest czarnoskóra? Już wiesz kto wygra. Wiedzą to też rywale. 

Nikogo nie trzeba przekonywać, że bez pewności siebie nie prześcigniesz reszty. Przyzwyczajenie do tego, że czarnoskórzy biegacze zawsze wygrywają, zostawia w tyle rywali przekonanych… że i tak tam zostaną.

Także światowej klasy trenerzy chętniej wybierają na podopiecznych osoby czarnoskóre, a marki oferują im najlepszy możliwy sprzęt w celu autopromocji. Świat zachodni faworyzuje afrykańskich biegaczy, z czego nie do końca zdaje sobie sprawę. 

Jak wyglądałyby biegowe rankingi, gdybyśmy nie byli od zawsze przekonani o przewadze czarnoskórych zawodników? Kto wie!

Powód 5 – mentalność i motywacja mistrza

Do biegania trzeba nie tylko mocnego ciała, ale też mocnej głowy. I nie mówimy tutaj o zawodach Piwnej Mili.

Nikomu nie trzeba przedstawiać ciężkiej sytuacji krajów afrykańskich. Dla wielu biegaczy sport to jedyna możliwość na poprawę warunków życia swoich i bliskich osób. Wiadomo, że za sukcesami sportowymi idą ogromne pieniądze. 

Sport to dla zwykłych Kenijczyków i Etiopczyków największa szansa, której warto poświęcić wszystko. Tak robią, a efekty widzimy na podium. Afrykańscy biegacze pochodzący z ubogich wiosek są nieporównywalnie bardziej zdeterminowani, niż Amerykanin, który w razie niepowodzenia wróci za korporacyjne biurko. 

wioska w ugandzie zdjęcie
Ugandyjska wioska – mimo że w Afryce także są bardzo nowoczesne miasta i rozwinięte tereny, dla wielu osób kariera sportowa jest wciąż jedyną szansa na sukces.

Za determinację, poświęcenie i codzienny wkład w sport afrykańskim biegaczom należy się głęboki szacunek. To niesamowici ludzie, o czym możesz się przekonać choćby oglądając filmy dokumentalne opowiadające o historii mistrzów.

Dlaczego afrykańscy biegacze są najlepsi na świecie? Mają ku temu genetyczne predyspozycje, przyzwyczajenie do innego stylu treningów i niezwykłą motywację. Ponadto, świadomośc ich przewagi podcina skrzydła rywalom oraz motywuje do zaangażowania marki żyjące ze sportu. 

Kontynuując temat różnic biegowych między nacjami – sprawdź, skąd się bierze błyskawiczne tempo Japończyków: https://sbiegacza.pl/2022/04/14/jak-trenuja-japonscy-biegacze-przedstawiamy-ich-sekrety