> Porady > Filmy o bieganiu – 5 propozycji na (nie)treningowy seans! 

25.03.2022

Filmy o bieganiu – 5 propozycji na (nie)treningowy seans! 

Masz ochotę na trening, ale zakwasy wciąż ledwo pozwalają Ci wejść po schodach? Przyda Ci się… film o bieganiu! Może nie zastąpi solidnego wycisku, ale na pewno zainspiruje i osłodzi życie podczas regeneracji (lub po prostu rozkosznego lenistwa). Jakie filmy o bieganiu warto obejrzeć? Sprawdź!

Propozycja numer 1 – I am Bolt

Niewiele rzeczy inspiruje tak bardzo, jak prawdziwe historie. Każdemu biegaczowi w chwili zwątpienia polecamy obejrzeć film o współczesnej legendzie.

Jak żyje, trenuje i pada z wyczerpania najszybszy człowiek świata? Co go bawi, co czuje? Poznaj bliżej tego niezwykłego Jamajczyka! 

Sam film jest dobrze zrealizowany. Na IMDb uzyskał ponad 7 gwiazdek. Poza usainem w obsadzie zobaczysz też między innymi Serenę Williams i innych sportowców, którzy zawojowali świat!

film o bieganiu i am bolt plakat
Film o bieganiu ,,I Am Bolt” – plakat, źródło: Filmweb

Propozycja numer 2 – ,,Rydwany ognia”, czyli klasyczny film o bieganiu

Tak, nie moglibyśmy nie umieścić tutaj kultowego ,,Chariots of Fire”. To film, który powinien obejrzeć nie tylko biegacz. Nie dlatego, że jest tak dobry, ale dlatego, że… chociaż zdobył masę nagród, budzi bardzo różne opinie. Obejrzyj i oceń, czy Twoim zdaniem zasłużył na cztery Oscary.

Fabuła opowiada o olimpijskim starciu dwóch biegaczy. Jeden z nich – Eric – jest gorliwym katolikiem, biegającym ,,na chwałę Chrystusa”. Drugi – Harold – startuje wyłącznie dla swoich ambicji.

FIlm ukazał się w 1981 roku – to zdecydowanie coś dla miłośników starszego kina, którym nie przeszkadza estetyka sprzed czterdziestu lat. Dzięki zapoznaniu się z filmem bliżej poznasz dawne sportowe realia – po zestawieniu z nowoczesnymi dokumentami mocno się zdziwisz!

Ciekawostka – film ,,Rydwany ognia” znalazł się na watykańskiej liście 45 produkcji fabularny propagujących szczególne wartości religijne. 

filmy o bieganiu rydwany ognia plakat
Film o bieganiu ,,Rydwany ognia”, plakat, źródło: Filmweb

Propozycja numer 3 – ,,Wielki Bieg” 

Polski film o bieganiu? Czemu nie! ostrzegamy jednak, że nie jest to łatwy i przyjemny tytuł. Na kanwie biegowej oglądający otrzymuje kawał ciężkiej historii.

Film opowiada o ,,Biegu Pokoju” i realiach życia w Polsce w 1952 roku. Powstał jeszcze w okresie komunizmu – tak jak poprzednia propozycja, ukazał się w 1981. Przygotowania, korupcja, brutalna zakulisowa rywalizacja, ciężkie tło polityczne, a za kamerą Jerzy Domaradzki.

wielki bieg film o bieganiu polski plakat
Polski film o bieganiu? Sprawdź ,,Wielki Bieg”!, źródło: Filmweb

Czy to dokładnie film o bieganiu? Nie – to film, w którym bieganie jest narzędziem do pokazania, jaka była polska w okresie stalinizmu. Cenisz bieganie i historię? Ten film dobrze je łączy

Propozycja numer 4 – ,,Gazu mięczaku, gazu” – film o bieganiu na luźny wieczór! 

Komedia romantyczna o bieganiu? Cóż… Czemu nie! Jeśli chcesz rozerwać się bez zbytniego zaangażowania szarych komórek, ,,Gazu mięczaku, gazu” będzie dobrą propozycją. Bądźmy szczerzy – każdy z nas czasem potrzebuje mało refleksyjnej fabuły! 

Dennis porzucił przed ołtarzem swoją ciężarną narzeczoną… Po kilku latach rywalizuje z jej nowym partnerem w Maratonie Londyńskim. Czy to ma szansę się udać? 

Start w maratonie i odzyskiwanie względów zranionej kobiety – nie wiadomo, która rzecz jest trudniejsza. Dowiedz się jak poszło Dennisowi, oceń jego postać i… technikę!

komedia o bieganiu plakat
Niezbyt poważny film o bieganiu? Sprawdź ,,Gazu, mięczaku, gazu”, źródło plakatu: Filmweb

Propozycja numer 5 – ,,Brittany Runs a Marathon”

Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze jedną komediową propozycję. ,,Brittany Runs a Marathon” to film o kobiecie, która postanawia zmienić swoje życie na lepsze i zdrowsze. 

Film ukazał się w 2019 roku, więc jest bardzo na czasie jeśli chodzi o problemy współczesności. Sama Brittany jest bardzo sympatyczną postacią, a jej przemiana zainspiruje niejedna osobę do życiowej przemiany!

Obejrzyj ,,Brittany Runs a Marathon” z osobą, która od dłuższego czasu próbujesz przekonać do rozpoczęcia biegania. Kto wie – może dzięki tej komedii wreszcie się uda? Sprawdź, rozerwij się, wspomnij swoje biegowe początki i przede wszystkim baw się dobrze!

plakat film o bieganiu brittany runs a marathon
Plakat ,,Brittany Runs a Marathon”, źródło: Filmweb

Oczywiście – na uwagę biegacza zasługują jeszcze dziesiątki innych produkcji w sportowym klimacie! To wyłącznie nasze subiektywne propozycje. Sprawdź je w wolny wieczór – film o bieganiu pomoże Ci nie tylko oczyścić głowę po ciężkim dniu czy poznać trochę historii,  ale też zainspirować znajomych do aktywności fizycznej!