Woda w diecie sportowców – jaką wybrać?

O tym, że woda stanowi obowiązkowy element każdej diety, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak w przypadku sportowców kwestia ta jest o tyle istotna, że nietrudno doprowadzić do odwodnienia organizmu. Taki stan wiązać się może z uciążliwymi bólami głowy, ale nie tylko. Jaka woda jest najlepsza dla osób aktywnych fizycznie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, analizując jej skład.

Temat spożywania odpowiedniej ilości wody od lat wiąże się z wieloma wątpliwościami. Wynika to poniekąd z szerokiej oferty wód butelkowanych, które dostępne są w sklepach. Dlatego też warto wiedzieć, jaka jest między nimi różnica i która dokładnie sprawdzi się w naszym przypadku.

Naturalne wody mineralne polecane są dla osób, dla których aktywność fizyczna to obowiązkowy punkt każdego dnia. Bieganie, jazda na rowerze czy squash to przykłady sportów wydolnościowych, które wiążą się z dużymi ubytkami wody. Jak braki te uzupełnić? Która woda będzie najlepsza pod względem składu?

Woda w organizmie sportowca

Zwiększona aktywność fizyczna to nie tylko większe zapotrzebowanie na kalorie, ale też składniki odżywcze. Zarówno te zawarte w pożywieniu, jak i wodzie. Kluczową kwestią jest to, ile wody wypijamy, ale też jakiego rodzaju. Stan odwodnienia u sportowców wiąże się między innymi z pogorszeniem zdolności wysiłkowych. Po czym jeszcze można poznać odwodnienie? Jednym z częstych objawów jest wzmożone pragnienie, zmniejszona koncentracja, ale także nadmierne pocenie się czy nawet omdlenia. Aby temu zapobiec, warto zawczasu przyjrzeć się płynom, które spożywamy.

Woda mineralna https://woda-lecznicza.pl/15-naturalne-wody-mineralne powinna być dostarczana codzienne do organizmu w ilości około 1,5 litra płynów na dobę. W przypadku intensywnych treningów zaleca się nawet spożywanie 500 ml wody na każde 30 minut wysiłku. Przy czym istotne jest, aby była to właśnie woda mineralna, a nie soki czy inne napoje słodzone, które nie dostarczają substancji odżywczych.

Woda mineralna – czym się charakteryzuje?

Spożywanie wody ma zbawienny wpływ na organizm. Usuwanie toksyn i dostarczanie ważnych minerałów to zaledwie dwie z długiej listy zalet. Wybierając wodę, dobrze jest poświęcić chwilę na analizę składu, aby wybrać świadomie produkt odpowiedni do aktywnego stylu życia. Wody mineralne różnią się pod względem składu i zawartości rozpuszczonych składników mineralnych.

O jakie konkretnie składniki chodzi? Mowa tutaj o pierwiastkach takich jak wapń, magnez, sód, potas, jod czy fluor. Pijąc zatem taką wodę, zapewniamy sobie uzupełnienie codziennej diety o wiele kluczowych dla organizmu składników. Warto przy tym zaznaczyć, że wodę powinno spożywać się często, ale w mniejszych dawkach. W ten sposób wspomniane mikroelementy mają szansę, aby wchłonąć się do organizmu.

Woda mineralna spożywana w odpowiedniej ilości to najlepszy sposób na zapobieganie niedoborom w diecie sportowców. Zwróćmy na to uwagę nie tylko latem. Prawidłowy bilans wody w organizmie jest ważny przez cały rok.