> Sprzęt > Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

15.03.2022

Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Czy rękawiczki do biegania czymkolwiek różnią się od naszego ,,zwykłego” ulubionego wyposażenia na chłodne miesiące? Oczywiście! Przedstawiamy kluczowe różnice jakie czynią rękawiczki biegowe koniecznym wyposażeniem dla każdego trenującego! Przydają się nie tylko w zimie – warto je mieć na wypadek wszelkich pogodowych kaprysów. Przeczytaj!

Rękawiczki do biegania – dlaczego są warunkiem komfortowego treningu na zimnie?

Rękawiczki biegowe to element stroju, którego lepiej nie bagatelizować – po co psuć sobie trening? Pod wpływem niskiej temperatury organizm kieruje przepływ krwi do najważniejszych narządów. Jak łatwo się domyślić, to jeden z mechanizmów przetrwania uaktywniający się na chłodzie. Celem takiego operowania krążeniem jest ochronienie organów przed mrozem.

Marznące ręce to naturalny i dokuczliwy problem, któremu zaradzić mogą tylko solidne rękawice. W zimie to po prostu konieczność – zapomnij o komforcie, gdy naciągasz rękawy kurtki by osłonic dłonie. Cierpi wtedy cała technika biegu, bo jak w takiej sytuacji swobodnie poruszać rękami w rytm kroków? 

Czy można biegać w zwykłych rękawiczkach? Oczywiście, ale nie będa one tak komfortowe jak porządne rękawiczki dla biegaczy, zaprojektowane dokładnie z myślą o aktywności fizycznej. Dlaczego? Czytaj dalej!

Rękawiczki biegowe a zwykłe – stopień ocieplenia

W rękawiczkach codziennych mamy jedno główne wymaganie – powinny być ciepłe. Tyle! Trening biegowy wymaga jednak specjalnego podejścia nawet do tej podstawowej kwestii. Producenci rękawic tego typu są zgodni –  umiarkowane ocieplenie sprawdzi się lepiej u zgrzanego wysiłkiem biegacza. Wśród biegowych rękawic nie znajdziesz puchatych ,,bokserskich” modeli. 

Umiarkowane ocieplenie to lepszy wybór, bo w takim ubraniu dłonie nie pocą się i nie przegrzewają. W kwestii ,,rozsądnego ocieplenia” bez potliwości termoaktywne, profesjonalne rękawiczki dla biegaczy biją na głowę klasyczne dzianinowe akcesoria. To od takich detali zależy cała przyjemność ćwiczeń na dworze.

Rękawiczki do biegania – osłona przed wiatrem 

U biegacza ważniejsze niż komfortowe ,,ciepełko” jest ochronienie dłoni przed dostępem wiatru. W pędzie nasze ręce są narażone na na dodatkową porcję lodowatego powietrza, a jeśli zwracamy uwagę na technikę nie ma opcji ukrycia ich w kieszeniach.

rękawiczki do biegania salomon cross warm
Rękawiczki do biegania Salomon CROSS WARM, źródło: strona producenta Salomon

Codzienne, dzianinowe rękawice nie chronią przed wiatrem w stopniu choć trochę zadowalającym! Rękawice biegowe wykonane z technicznych materiałów nie przepuszczają wiatru równocześnie zapewniając wentylację i odprowadzanie wilgoci. Podobnie jak przy innej odzieży dla sportowców, królują zaawansowane technicznie sztuczne włókna.

Nie za duże, nie za małe

Kupując codzienne rękawiczki niespecjalnie zwracamy uwagę na ich rozmiar – mają być ,,po prostu dobre”. Nie będziemy w końcu wykonywać w nich zabiegów chirurgicznych! Przy rękawicach biegowych sprawa dopasowania jest jednak ważniejsza.

Za małe rękawiczki do biegania siłą rzeczy nie będą wygodne – nikt nie lubi nadmiernego ściskania rąk. Jeśli jednak będą za duże, pogorszeniu ulegnie regulacja temperatury w rękawicy. Rękawiczki dla biegaczy są wykonane z elastycznych, dopasowujących się materiałów – efektem jest ,,złoty środek”.

Rękawiczki dla biegaczy – nie tylko na dłonie

Ręce intensywnie pracujące przy każdym biegowym ruchu wymagają specjalnego zabezpieczenia. Kiedy rękaw kurtki podniesie się do góry osłona nadgarstka jest niezbędna. Z tego powodu warto wybierać nieco dłuższe modele rękawic. Paskudny zimny wiatr ,,pieszczący” nadgarstki to nic przyjemnego!

Cena rękawic – ile na nie wydamy?

Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za rękawice do biegania zależy od producenta oraz zastosowanych technologii. Wydamy na nie od kilkudziesięciu do ponad stu złotych. W taki wyposażeniu nie będziemy raczej lepili bałwanów ani brali udziału w ulicznych bitwach na śnieżki, z pewnością więc posłużą nam przez lata. Wyposażenia biegowego tego typu nie brakuje. Możemy do woli wybrzydzać biorąc pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i zamiłowanie do technologii. To jedno z tych akcesoriów, które przyda się na sto procent.

Rękawiczki do biegania różnią się od zwykłych stopniem osłony przed wiatrem, ociepleniem, zastosowanymi materiałami gwarantującymi pełną funkcjonalność oraz dopasowaniem. Nie przegrzewają dłoni, nie zsuwają się, zapewniają świetne, nieprzesadzone ocieplenie i wygodę. Pozwalają na komfortowe treningi w niskich temperaturach – to coś, co przyda się każdemu biegaczowi!

Jak rękawiczki, to i czapka – bez tego ani rusz gdy przyciśnie zima! Przeczytaj jakie cechy ma dobra czapka do biegania: https://sbiegacza.pl/2020/01/17/jaka-powinna-byc-czapka-do-biegania-zima-5-cech-dobrej-czapki!