> Porady > Zdrowy biegacz – czy bieganie obciąża kręgosłup? 

13.03.2022

Zdrowy biegacz – czy bieganie obciąża kręgosłup? 

Wokół biegania narosło na przestrzeni lat wiele mitów. W niektórych jest ziarno prawdy, a z innymi należy się bezlitośnie rozprawić! Czy bieganie obciąża kręgosłup, a może jest sportem całkowicie bezpiecznym w tej kwestii? Przeczytaj – szczególnie jeśli kiedykolwiek miałeś problemy z kręgosłupem!

Wpływ biegania na kręgosłup – skąd bierze się ryzyko?

Początkujący biegacz może się zastanawiać o co właściwie chodzi – bieganie forsuje przecież głównie nogi. To nie do końca prawda – podczas biegu angażujemy całe ciało. Każdy krok to wstrząs dla kręgosłupa, a ruchy wykonywane na trasie dotyczą również pleców.

Kręgosłup utrzymuje ciało w pozycji pionowej i przyjmuje na siebie siłę uderzeń stóp o podłoże. Tysiące kroków wykonywanych na treningu są bardzo skrupulatnie liczone przez kręgi budujące misterną konstrukcję. Nic dziwnego, że część osób uprawiających ten sport zaczyna obawiać się o kręgosłup – szczególnie wtedy, gdy podczas biegania pojawia się ból pleców.

Czy bieganie obciąża kręgosłup? Teoria a praktyka

W idealnym świecie bieganie nie obciążałoby kręgosłupa tak bardzo, żeby było się czym martwić. Niestety, w praktyce wielu biegaczy szkodzi sobie niedbalstwem i brakiem przygotowania. Regularne, ostre trenowanie kończy się w ich przypadku uciążliwym bólem, a na dłuższą metę chorobami. 

Intensywny wysiłek zawsze będzie przynajmniej trochę obciążał kręgosłup – to kwestia fizyki. Nie oznacza to oczywiście, że bieganie jest niezdrowe! Korzyści z prawidłowego biegania rekompensują ,,straty” z nawiązką. Poza tym, bądźmy szczerzy – kręgosłup jest po to, by go używać, a nie żyć na kanapie.

Czy bieganie obciąża kręgosłup? Jest w porządku o ile…

dbamy o technikę. Nie bez powodu ciągle podkreślamy rolę techniki biegu w jego ogólnej prozdrowotności. Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć kwestii rygorystycznej poprawności każdego biegowego ruchu.

Najbardziej zabójcze dla kręgosłupa jest to, co robi prawie każdy biegacz na samym początku uprawiania sportu. Bieganie z pięty generuje ogromny nacisk na strukturę kręgosłupa, a przy okazji na stawy. Co gorsza, od dzieciństwa jesteśmy przyzwyczajeni do chodzenia w butach z podwyższonym dropem i naturalnie wyrabiamy nieprawidłową technikę.

Nie pozostaje nic innego jak walczyć z przyzwyczajeniami nabytymi przez całe życie. Nauka biegania naturalnego – ze śródstopia – na dłuższa metę zaprocentuje. Im wcześniej ją rozpoczniemy, tym szybciej uczynimy nasze treningi przyjaznymi dla kręgosłupa.

Kolejna kwestia to utrzymywanie naturalnej, wyprostowanej postawy. Garbienie się podczas biegania nie tylko utrudnia oddychanie, ale także zwiększa nacisk na kręgosłup. Nie da się biegać wydajnie, długo i zdrowo będąc nadmiernie wygiętym. Nad tym także trzeba świadomie pracować dopóki nie uda się nabrać zdrowych odruchów.

Naturalnie, naturalne, naturalna… Dokładnie! Organizm jest tak zaprogramowany, by poruszać się w sposób który jest dla niego przyjaznyy. Tym co przeszkadza mu ,,robić swoje” są wyłącznie nasze błędy wynikające ze złych przyzwyczajeń.

Dobór butów do biegania a kręgosłup

O butach do biegania piszemy na SBiegacza bardzo dużo – nie bez powodu, bo to właśnie obuwie warunkuje wpływ biegania na zdrowie. Nie wolno kupować pierwszych-lepszych dobrze wyglądających biegówek. 

But biegowy musi mieć amortyzację dobraną do podłoża, techniki biegu, stylu treningowego i indywidualnych uwarunkowań. Szczególnie niszczycielski dla kręgów jest twardy asfalt przemierzany w zawrotnym tempie, ale i na miękkiej trasie można napytać sobie biedy… 

Co więc robić? Jakie buty wybrać? Bez zaskoczenia – przemyśl każdy aspekt swojego treningu, sprawdzaj parametry modeli, zaczytuj się w poradnikach (znajdziesz ich na SBiegacza bardzo dużo) i dobierz obuwie indywidualnie. Za pierwszym razem będzie trudno, ale następne biegówki wybierzesz już dużo sprawniej!

Jak pomóc kręgosłupowi biegacza?

Technika i buty to podstawa, ale jest jeszcze kilka sposobów na to, by ,,biegający kręgosłup” poczuł się nieco lepiej. Niestety, intensywny wysiłek może skutkować bólem nawet gdy zrobimy co w naszej mocy w kwestii techniki, a buty będą wprost perfekcyjne.

Pierwszy sposób to wykonywanie ćwiczeń wzmacniających. Mięśnie i kręgosłup to nierozłączna para – im mocniejsze będą nasze muskuły, tym mniej pracy nad utrzymywaniem postawy zostanie dla kręgosłupa.

Porządna rozgrzewka – strach pomyśleć jak wielu biegaczy ignoruje tę kwestię! Rozgrzanie całego ciała pomoże w zachowaniu prawidłowej techniki i zapobiegnie nie tylko bólom kręgosłupa, ale też paskudnym kontuzjom.

Odczuwając ból kręgosłupa po bieganiu warto skorzystać z masażu i przy okazji poprosić o rady fizjoterapeutę. Dobre wieści –  czasem kręgosłup przyzwyczai się do intensywnego wysiłku. Zaawansowani biegacze nie odczuwają nieprzyjemnych dolegliwości tak jak początkujący.

Bieganie a chory kręgosłup – czy ten sport jest dozwolony?

Jeśli cierpisz na dyskopatię, różne wady postawy, bóle czy zwyrodnienie, zanim zaczniesz biegać skonsultuj się z lekarzem. Samodzielny dobór butów i dbanie o technikę nie zawsze wystarczą. Osoba z problemami zdrowotnymi nie powinna eksperymentować bazując na uniwersalnych poradach – wymaga jeszcze bardziej indywidualnego podejścia niż zdrowi biegacze.

To czy można biegać z chorym kręgosłupem zależy od decyzji lekarza i stosowania się do jego zaleceń. Innej opcji nie ma, przynajmniej dla tych, którym zależy na zdrowiu! 

Współczesna medycyna i technologie obuwnicze umożliwiają bieganie osobom, które jeszcze kilka lat temu absolutnie nie mogły tego robić. Jeśli cierpisz na schorzenia kręgosłupa nie trać nadziei – dużo osób z chorym kręgosłupem biega! 

Czy bieganie obciąża kręgosłup? Poprawne bieganie nie zrobi nam krzywdy, ale zaniedbanie techniki i nieodpowiednie obuwie już tak. Uprawiając ten sport trzeba doskonalić pracę ciałem, posiadać wiedzę na temat sprzętu, trenować nie tylko bieg, a w razie jakichkolwiek problemów ruszyć do specjalisty po poradę. Dbaj o swoje ciało – odwdzięczy się bardzo długą, owocną współpracą!

Zadbaj o swój kręgosłup! Pomóż mu wzmacniając mięśnie pleców – sprawdź 8 świetnych ćwiczeń tej parti: https://sbiegacza.pl/2019/06/24/trening-plecow-dla-biegacza-8-cwiczen-na-mocne-i-zdrowe-plecy.