​Pulsometr do biegania – zbędny gadżet czy cenny pomocnik?

Jakie akcesoria dla biegaczy powinny interesować początkującego? Pulsometr do biegania to jeden z tych gadżetów, który na pierwszy rzut oka wydaje się sprzętem przeznaczonym dla bardziej zaawansowanych. Czy naprawdę tak jest? Przeczytaj czy warto go sobie sprawić!

Co to jest pulsometr?

Pulsometr to urządzenie do monitorowania pracy serca – tętna. Dzięki niemu mierzymy to jak intensywnie pracuje nasza ,,pompka”, wchodząca na wyższe obroty podczas wysiłku fizycznego.

Pulsometr może mieć formę paska zakładanego na klatkę piersiową. Jest w nim zamontowany czujnik mierzący tętno. Drugim elementem jest zegarek z wyświetlaczem, na którym widzimy aktualne dane na temat pracy serca.

Na rynku dostaniemy także wygodne pulsometry jednoczęściowe bez pasków. Mają formę pierścionka lub samego zegarka. Mierzą tętno z palca lub z nadgarstka.

Pulsometr do biegania – z paskiem czy bez?

Jaki pulsometr do biegania będzie lepszy? Biegaczy powinny interesować szczególnie pulsometry dwuczęściowe, z paskiem. Są dużo dokładniejsze. Niektórzy biegacze publikują w Internecie porównanie pomiarów wykonanych pulsometrami z paskiem i urządzeniami jednoczęściowymi – czasem różnice są bardzo duże. 

Jeśli więc kupować pulsometr do biegania, lepiej wybrać dokładniejszy model i po prostu przyzwyczaić się do paska z czujnikiem. Wbrew pozorom, bieganie nie staje się dzięki niemu mniej komfortowe – dzięki znajomości prawdziwego tętna trening wejdzie na wyższe obroty, rekompensując ,,straty”.

Bieganie a tętno – po co zwracac na nie uwagę?

Nieco bardziej zaawansowanym biegaczom zapewne nie trzeba tłumaczyć roli tętna w treningu biegowym. Początkującym wyjaśniamy – tętno zmienia się podczas wysiłku, a to wpływa na komfort treningu, bezpieczeństwo i możliwości.

Temat biegowego tętna jest długi i zawiły! Pozostańmy na krótkim stwierdzeniu –  tętno to jeden z najważniejszych biegowych parametrów. Prędzej czy później po prostu trzeba będzie się nim zainteresować. 

Kontrola tętna, wyznaczanie swoich stref komfortowego biegania, zbieranie informacji – podchodzenie do tego sportu na poważnie wymaga zaangażowania w poznawanie swojego ciała. Pulsometr pomoże robić to dokładnie.

Co daje bieganie z pulsometrem na początku treningów?

Przejdźmy do meritum – czy nie wystarczy biegać ,,na czuja”, kierując się swoim samopoczuciem? Teoretycznie wystarczy, ale jeśli chcesz poprawić komfort i skutecznośc treningów, lepiej mieć ten sprzęt. Szczególnie na początkowym etapie biegowej kariery będzie bardzo pomocny!

Dzięki pulsometrowi będziesz czarno na białym widział co dzieje się w Twoim organizmie podczas biegu. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem, Twoje wyczucie ciała nie będzie wystarczające do utrzymania odpowiedniego tętna. Taka umiejętność przychodzi z czasem. Na starcie lepiej pozostawić pomiary specjalistycznym akcesoriom. Skoncentruj się na poprawnej technice ruchu i oddechu – póki co te kwestie są najważniejsze. 

Bieganie z pulsometrem pozwala monitorować swoje postępy. Widząc jak serce przyzwyczaja się do aktywności fizycznej, mając matematyczne dowody na poprawę kondycji, łatwiej nie stracić motywacji. Nikt nie mówił, że bieganie będzie łatwe! Szczególnie gdy tempo czy dystans na treningach nie będzie takie jak sobie wymarzyłeś, wzięcie na cel poprawy tętna pomoże nie nie odwiesić biegówek na kołek.

Pulsometr do biegania pomoże nam także zmierzyć, jak ciało radzi sobie.. z życiem codziennym! Tętno podczas takiego samego treningu może się bardzo różnić gdy jesteś zestresowany, lekko odwodniony, niewyspany czy przetrenowany. Pomoże Ci w utrzymaniu zdrowego stylu życia. Gdy pulsometr pokaże, że coś niekorzystnie zmieniło się w Twoim organizmie, poszukasz przyczyn i je wyeliminujesz.

Biegając z pulsometrem wykonasz trening prawidłowo. Sprzęt ostrzeże Cię gdy zaczniesz przesadzać z intensywnością – zwolnisz zanim opadniesz z sił na dobre. Nauczysz się biegać w sposób najbardziej optymalny dla Twojego ciała. Oczywiście, da się to zrobić także bez pomocy pulsometru, ale bazując wyłącznie na własnych odczuciach wydłużysz proces.

Pamiętaj! Szczególnie na początku biegania serce może dziwnie się zachowywać. Nagłe zmiany tętna czy bardzo wysokie tętno nieraz wprawiają w konsternację nawet nieco bardziej doświadczonych sportowców. Kupując pulsometr do biegania trzeba mieć świadomośc, że organizm to nie szwajcarski zegarek i nie trzeba martwić się na zapas

Czy pulsometr do biegania ma wady?

Pulsometr do biegania zdecydowanie jest cennym wsparciem, ale oczywiście ma także ciemne strony. Albo raczej ma je nie tyle sam sprzęt, co podejście do jego używania…

Niektórzy biegacze po zaopatrzeniu się w miernik tętna popadają w szaleństwo liczb. Zaczynają bez przerwy sprawdzać cyfry na zegarku, zamiast zwracać uwagę na swoje samopoczucie. To droga donikąd! Na każdym treningu kluczowe są indywidualne odczucia, a nie pomiary. Pulsometr ma pomagać w treningu, a nie go ustalać.

Zły nawyk połączony bezpośrednio z szaleństwem liczb to trzymanie się ,,idealnego” tętna za wszelką cenę. To odbiera przyjemność z biegania, całą spontaniczność i… wolność. Na dłuższa metę bieganie wpatrując się w zegarek po prostu zmęczy Cię psychicznie.

Ostatnia, jakże prosta sprawa – gapienie się w zegarek zamiast patrzeć pod nogi to murowana kontuzja. Na pewno nie trzeba tego wyjaśniać! 

Pulsometr do bieganie to pomocnik każdego biegacza. Pozwala na lepsze monitorowanie postępów, poznawanie ciała, naukę biegania w zgodzie ze swoim organizmem i działa motywująco. Traktując go jako towarzysza, a nie ,,dyktatora” treningu szybciej robimy postępy, a samo bieganie będzie o wiele przyjemniejsze!

Skoro trochę już wiesz o pulsometrach, czas zgłębić wiedzę na temat samego tętna! Przeczytaj tutaj o tętnie maksymalnym oraz strefach: https://sbiegacza.pl/2021/03/30/bieganie-tetno-maksymalne-i-strefy-tetna-dla-biegacza-z-jakim-tetnem-biegac.