> Trening > Hipoksja – trening na wysokościach. Jaki to ma cel?

02.03.2022

Hipoksja – trening na wysokościach. Jaki to ma cel?

Czy wiesz czym jest trening hipoksyjny? To dość nowatorski pomysł na poprawę biegowych zdolności, z którego warto skorzystać, gdy Twoje podejście do sportu robi się coraz poważniejsze. Co to jest hipoksja? Trening na… wyższym poziomie! Pzeczytaj!

Hipoksja – co to jest?

Hipoksja to nic innego jak niedobór tlenu. To niepożądane zjawisko można obrócić na swoją korzyść i dzięki niemu zwiększyć zdolności własnego organizmu.

Hipoksja jest Ci znana z praktyki jeżeli kiedykolwiek biegałeś w górach. Na terenach położonych wysoko nad poziomem morza ilość tlenu dostępnego do użytku jest dużo mniejsza niż na nizinach. Jest to spowodowane fizycznymi zależnościami – im mniejsze ciśnienie, tym mniejsza dostępność tego życiodajnego związku.

Niedobór tlenu w tkankach to zjawisko niekorzystne dla organizmu. Wobec tego ciało wykształciło mechanizmy walki z hipoksją. Pod wpływem zmniejszenia dostępności tlenu zmienia się częstotliwość pracy serca, skład krwi, a nawet produkcja hormonów.

Trening hipoksyjny wykorzystuje naturalne zdolności ciała i hartuje je do walki z perspektywą przyszłego niedotlenienia. Ćwicząc z wykorzystaniem zjawiska hipoksji zwiększamy możliwości wysiłkowe swojego ciała. Kiedy nauczymy je wydajnie oddychać w górach, przy utrudnionych warunkach, na nizinach da z siebie więcej niż kiedykolwiek.

Co daje trening hipoksyczny w praktyce?

Korzyści z trenowania w warunkach niedoboru tlenu zostały potwierdzone naukowo. Zdecydowanie zasługują na uwagę każdego biegacza!

Pod wpływem treningu hipoksycznego wzrasta Vo2max biegacza. Krew jest w stanie ,,pomieścić” więcej tlenu, a organizm gospodaruje nim wydajniej niż w warunkach pełnej dostępności. Zwiększa się także wydolność beztlenowa. Jedną jak i drugą właściwość trenowania w hipoksji potwierdziły testy wydolnościowe.

Kolejne zalety to zwiększenie objętości życiowej płuc i ilości mitochondriów – części komórek odpowiedzialnych za generowanie energii. Praktycznym efektem jest lepsza dostępność ,,mocy” dzięki poprawie naturalnej umiejętności pobierania tlenu.

Trening hipoksyczny przynosi także korzyści zdrowotne. Pod jego wpływem obserwujemy poprawę jakości snu, możemy zmniejszyć bóle głowy i drżenie mięśni, spowolnić procesy starzenia oraz neurodegenerację. Pozytywnie wpływa także na pracę serca – stosuje się go w celu walki z nadciśnieniem tętniczym – i mózgu

Wiele wskazuje więc na to, że zaprzyjaźnienie się z hipoksją nie tylko przyczyni się do poprawy wyników biegowych, ale pomoże również pozostać w dobrym zdrowiu mimo upływu lat.

Hipoksja – trening tylko na wysokościach?

Pomysł na wykorzystanie hipoksji w treningu pojawił się już w XX wieku. Wtedy nie pozostawało nam nic innego jak jechać na trening w wysokie góry. Dzisiaj sprawa ma się inaczej!

Trening hipoksyjny możemy zafundować sobie nawet w województwie zachodniopomorskim! W odpowiedzi na potrzeby zapalonych biegaczy powstały bowiem specjalne komory hipoksyczne, w których imituje się wysokogórskie warunki. 

hipoksja w górach na czym to polega
Trening hipoksyjny w komorze nie da Ci takich widoków, ale Twoje ciało i tak poczuje się jak na wyprawie!

W komorze hipoksyjnej powietrze rozrzedza się azotem. Do dyspozycji jest sprzęt treningowy, taki jak między innymi orbitreki czy bieżnia. 

Innym sposobem na poczucie hipoksji na własnej skórze jest także wynajem namiotu hipoksyjnego w którym spędzamy noc. Do dyspozycji są również maski hipoksyjne, ale nie polecamy tej metody – nie jest zbyt skuteczna. Zamiast generować górskie powietrze po prostu ogranicza dostęp tlenu, a nie do końca o to chodzi w hipoksycznym treningu.

Trening hipoksyjny – dla kogo tak, dla kogo nie?

Trening hipoksyjny to dobre przygotowanie do wypraw wysokogórskich oraz sposób na poprawę wydolności biegających na nizinach. Przyda się każdemu, kto na poważnie podchodzi do biegania, chce spróbować czegoś nowego i poprawić swoje możliwości wysiłkowe. Korzystają z niego także zawodnicy innych dyscyplin.

Oczywiście, do takiego specyficznego treningu nie brakuje też przeciwwskazań. Mimo że hipoksyczny trening korzystnie wpływa na układ krążenia, osoby z problemami z sercem powinny przed skorzystaniem porozmawiać ze swoim lekarzem. Także osoby z niewydolnością oddechową i cukrzycą nie powinny eksperymentować bez zielonego światła od lekarza.

Trening hipoksyjny pomaga zwiększyć możliwości wydolnościowe organizmu i przynosi szereg korzyści zdrowotnych. Polega na ,,przymusowym” uczeniu organizmu wydajniejszego gospodarowania tlenem. Jesteś ciekawy jak będziesz się czuł w warunkach wysokogórskich? Spróbuj potrenować w komorze hipoksyjnej!

Szukasz sposobów na zwiększenie możliwości Twojego ciała? Poza treningiem w hipoksji, rozważ… odnowę biologiczną! To łatwiejsze niż sądzisz – przeczytaj: https://sbiegacza.pl/2022/04/16/odnowa-biologiczna-dla-biegacza-na-czym-polega.