Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • English
  • Polski
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Pies dla biegacza – 10 ras kochających wspólne treningi

Pies dla biegacza – 10 ras kochających wspólne treningi

Data aktualizacji 26.02.2022

Przeczytasz w 7 minut

Pies dla biegacza – 10 ras kochających wspólne treningi

Bieganie z psem cieszy się coraz większą popularnością! nic dziwnego, bo to świetny sposób na połączenie przyjemnego… z jeszcze przyjemniejszym. Jakie pies dla biegacza nie zostanie z tylu, gdy będziesz bił swój życiowy rekord? Przeczytaj i pędź po legowisko dla nowego pupila!

Jaki powinien być pies dla biegacza? 

Kochamy wszystkie zwierzaki, ale bieganie rządzi się swoimi prawami. Pies dla biegacza powinien być duży. Długość łap musi umożliwić mu nadążenie za swoim właścicielem. Maluchy dreptające na krótkich łapkach po prostu nie dadzą rady na treningu, chociaż oczywiście kochają tak samo mocno jak ich więksi kuzyni! 

Psy dla biegaczy sa także młode. Prosta przyczyna – stary psiak po prostu nie będzie miał tyle energii, ile potrzeba do ostrego, długiego biegania. 

Ostatnie kryterium to zdrowie – zanim na poważnie zaczniesz bieganie z psem, warto zabrać go do weterynarza na kontrolę.  Czynniki wykluczające to między innymi choroby stawów czy nadwaga pupila.

A więc, jakie rasy psów dla biegacza najchętniej wyruszą z Tobą w trasę? 

Numer 1 – husky – błyskawiczny pies dla biegacza!

Husky kocha biegać tak bardzo, że… biegacz może mieć problem z nadążaniem za nim. To niezwykle wytrzymały, potężny pies o silnym instynkcie łowcy i potrzebie przebywania na otwartej przestrzeni. 

Jeśli lubisz szybkie tempo, syberyjski husky będzie Twoim godnym partnerem. Z nim na pewno pobijesz życiowy rekord – nie będziesz miał wyjścia!

husky zaprzęgowy pies
Siberian husky w swoim żywiole!

Jakie inne cechy ma husky? Ten pies dla biegaczy jest niewiarygodnie przyjacielski, wesoły, chętny do wspólnych zabaw, dogaduje się też z innym zwierzętami. Jeżeli szukasz partnera nie tylko do biegania, ale też do spędzania razem czasu i pocieszania w trudnych chwilach, husky jest dla Ciebie! 

Numer 2 – alaskan malamute – pies dla biegaczy długodystansowych

Chociaż pochodzą z różnych regionów świata, alaskan malamute i siberian husky są bardzo często porównywane – obie rasy to psy zaprzęgowe. Malamut to także świetny pies dla biegaczy, ale musisz wiedzieć, że znacząco różni się od husky’ego!

Malamut to pies nastawiony na wytrzymałość dużo bardziej niż na osiąganie kolosalnych prędkości. To główna sportowa różnica między nim a husky’m. Jeśli podobają Ci się psy w tym typie, a jesteś biegaczem długodystansowym, preferującym spokojniejszy bieg, wybierz malamuta. Różnice widać nawet w budowie – malamuty są dużo masywniejsze niż husky. 

alaskan malamute pies
Masywny, wytrzymały alaskan malamute

Decydując się na malamuta musisz wiedzieć, że nie zawsze zaprzyjaźni się z innym zwierzakiem przebywającym w domu. Ich potrzeba dominacji jest ogromna. Jeśli masz ,,pokojowo” nastawioną kotkę lub psiaka niechętnego do królowania, który będzie gotowy się podporządkować, sprawa będzie prostsza.

Numer 3 – doberman 

Doberman to muskularny pies, który potrzebuje ruchu. O jego ułożenie musisz zadbać już od szczeniaka. Ten pies dla biegacza jest niezwykle lojalny, ale nie można mu odmówić temperamentu! Jeżeli nie jesteś zaznajomiony z metodami wychowywania psów, może Ci się przydać pomoc behawiorysty. Zapewniamy jednak, że warto!

biegnący doberman
Ułożony doberman to niezwykle przyjacielski psiak!

Ułożony doberman będzie Twoim wiernym towarzyszem treningu i życia. Nie wierz stereotypom – popkultura całkowicie niesłusznie zrobiła tym zwierzakom zły pijar. Wesołe, przyjacielskie, bezgranicznie kochające swojego właściciela – tak można opisać dobermany!

Numer 4 – wyżły – urodzone psy dla biegaczy

Wyżeł to właściwie nie rasa psa do biegania, a typ. Zaliczamy do niego wyżły weimarskie, węgierskie czy niemieckie. Te psy kochają długodystansowe biegi, dobrze czują się w dużych ogrodach, potrzebują ogromnej ilości ruchu i na pewno nie dają odpocząć na trasie!

pies dla biegacza wyżeł węgierski
Majestatyczny wyżeł węgierski – stworzony do biegania!

Podobnie jak dobermany, wyżły są bardzo lojalne, ale ich ułożenie wymaga mniejszego nakładu energii. Historycznie brały udział w polowaniach, stąd ich mocna muskulatura, silny instynkt łowiecki i niespożyte zasoby energii.

Numer 5 – dalmatyńczyk

Jeśli oglądałeś ,,101 dalmatyńczyków” i zakochałeś się w przeuroczych szczeniaczkach, mamy dobre wieści – dalmatyńczyk to doskonały pies dla biegacza. 

Te duże psy o przepięknym umaszczeniu bez problemu dotrzymają Ci kroku. Chętnie wyskoczą z Tobą na trening, ale też aktywnie pobawią się na świeżym powietrzu. Do kompletu ze smyczą biegową przyda Ci się frisbee!

dalamtyńczyki psy dla biegaczy
Dalmatyńczyki – piękne i energiczne!

Dalmatyńczyki są bardzo pojętne i uwielbiają dzieci. Chcesz mieć towarzysza, który nie tylko przemierzy z Tobą wiele kilometrów, ale także zajmie się Twoimi pociechami oraz zademonstruje zabawne sztuczki? To doskonały pies do tych zadań! 

Numer 6 – owczarek niemiecki – pies dla biegacza lubiącego urozmaicenia

Owczarki niemieckie poza zamiłowaniem do ruchu cechują się ciekawskością i opiekuńczością. Ten zwierzak pokocha treningi połączone z zabawą w tropienie, a w momentach zagrożenia nie pozwoli, by jego opiekunowi stała się krzywda. 

Owczarek nie rozwinie pełni swojego potencjału na miejskiej trasie. To doskonały pies dla biegaczy terenowych, którzy lubią nowe doznania. 

owczarek niemiecki dla biegacza
Potężny owczarek niemiecki – mądry, opiekuńczy, ciekawski!

,,Szarik” dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i kocha ludzi. Jeżeli jesteś człowiekiem zapracowanym, który większość czasu spędza poza domem, Twój pupil nie zniesie tego dobrze. Wymaga wiele uwagi i towarzystwa.

Numer 7 – border collie – inteligentny towarzysz treningów

Border collie to pies dla biegacza, który poza aktywnością wymaga też intelektualnego treningu! Jeżeli szukasz pupila, który chętnie przyswaja nowe sztuczki, bawi się z ludźmi i nawiązuje przyjaźnie, to psiak dla Ciebie.

border collie dla biegacza
Border collie to pies, który daje tyle samo, ile wymaga!

Pamiętaj jednak, że border collie potrzebuje dużo zaangażowania w wychowanie. Nie należy do psów, które zajmują się sobą. Do stworzenia potężnej więzi z właścicielem potrzebują czułości, opieki i serca. Zrezygnuj jeśli nie będziesz w stanie zapewnić mu dużej dozy uwagi.

Numer 8 – chart włoski – pies dla biegacza krótkodystansowego

Charty to psy myśliwskie, które cechuje ogromna energiczność i potrzeba nowych doznań. Chart włoski preferuje krótkie, bardzo szybkie biegi. Jeżeli tempo jest dla Ciebie ważniejsze niż dystans, doskonale się dogadacie.

charty włoskie psy dla biegaczy
Zwinny, szybki i towarzyski – to właśnie charcik włoski!

Ta rasa to kolejny przykład psa bardzo źle znoszącego samotność. Potrzebuje stałego towarzystwa człowieka – chętnie wpakuje Ci się do łóżka i do łazienki. Nie jest łatwy w ułożeniu – jako właściciel będziesz musiał wykazać się stalowym charakterem. Podobnie jednak jak w przypadku dobermana, nagrodą za cierpliwość będzie potężna, wieloletnia przyjaźń.

Numer 9 – rodezjan

Rodezjan, czy też rhodesian ridgeback to duży pies gończy o dużej wytrzymałości. Cechuje go ogromna odwaga – wystarczy powiedzieć, że jego przodkowie polowali na lwy. Dawne rodezjany odwracały uwagę wielkich kotów, ułatwiając łowy swoim opiekunom. Charakterystyczną cechą rodezjanów jest pręga wzdłuż kręgosłupa.

Biorąc pod swój dach rodezjana musisz wykazać się odpowiedzialnością. To psy dla biegaczy mające niezależny charakter, które szanują swoich opiekunów, ale… też chcą mieć coś do powiedzenia! Tak jak przy dobermanie, border collie czy wyżłach, do rodezjana trzeba podchodzić cierpliwie, ale z nieustępliwością. 

rhodesian ridgeback do biegania
Spójrz rodezjanowi w oczy – jak można odmówić mu wspólnego treningu?!

Miej na uwadze, że rhodesiany nie dogadują się z mniejszymi zwierzętami innych gatunków. Masz koty, króliki czy hodowlę chomików? Przemyśl wybór dziesięć razy…

Numer 10 – golden retriever – pies do… życia!

O goldenie retrieverze rzadko myślimy jako o psie sportowym. Faktycznie – daleko mu do wyżła czy rodezjana. Doskonale nada się jednak dla osób lubiących rekreacyjny jogging, nastawionych na przyjemną aktywność, a nie biegi po rekordy. To psiak nie tyle dla biegaczy, co po prostu dla osób aktywnych.

Umieszczamy goldena w tym zestawieniu, bo jesteśmy świadomi, że bieganie to nie wszystko. Goldeny bywają zaś uznawane za… psy idealne. Sporo w tym prawdy.

golden retriever dla biegacza
Golden retriever kocha każdy sposób spędzania czasu z opiekunem – także jogging!

Golden retriever to miłość na czterech łapach. Najpierw da z siebie wszystko na treningu z właścicielem, a później przyniesie kapcie, popilnuje kociaka z którym dzieli teren i wzruszy się na brazylijskiej telenoweli. Należysz do osób zakochanych w goldenach, ale obawiałeś się, że taki pupil nie nadąży za Tobą podczas joggingu? Niepotrzebnie! 

A jeśli niestraszne Ci równie przyjazne, choć bardziej energiczne i uparte rasy… Tak – z labradorem również można biegać

Rasy psów do biegania – co je łączy?

Musisz wiedzieć, że średnie i duże psy z wiekiem są coraz bardziej narażone na choroby stawów. ,,Słyną” z tego owczarki niemieckie, ale także innym czworonogom nie są obce zwyrodnienia.

Jeśli zdecydujesz się zaangażować pupila w trenowanie, znajdź weterynarza, którego będziecie często odwiedzać w celu kontroli stanu zdrowia. Będziesz też musiał dbać o dietę i suplementację aktywnego czworonoga.

Druga sprawa – psy o których myślimy w kontekście sportowym to głównie rasy myśliwskie i pasterskie. Łączy je to, że potrzebują kontaktu z człowiekiem. Zostały w końcu stworzone do współpracy międzygatunkowej! Tresura nie sprawi, że zaczną dobrze znosić wielogodzinną samotność, szczególnie jeśli zostaną zamknięte w ciasnym mieszkaniu.

Pamiętaj, by kupując rasowego psa stawiać wyłącznie na legalne, zarejestrowane hodowle. Zanim pojedziesz po upragnionego szczeniaczka, zweryfikuj hodowlę – skontaktuj się z najbliższym jej oddziałem Związku Kynologicznego w Polsce i sprawdź opinie o hodowcy. Nie wspieraj pseudohodowli – nielegalne rozmnażanie i sprzedaż zwierząt to plaga, z którą każdy powinien walczyć własnym portfelem!

Mogą Ci się spodobać:

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

04 03.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

31 01.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się