> Porady > Doping w bieganiu – kiedy substancje dopingujące możesz przyjmować nieświadomie?

24.02.2022

Doping w bieganiu – kiedy substancje dopingujące możesz przyjmować nieświadomie?

,,Jazda na dopingu” to jedna z najciemniejszych stron sportu – co roku słyszymy o skandalach na tym tle. Potępiamy takie zachowanie niezależnie od dyscypliny. Czy wiesz jednak, że substancje dopingujące znajdują się nie tylko w pigułkach ,,spod lady”, ale i popularnych środkach stosowanych przez wielu z nas? Przeczytaj które grupy farmaceutyków najczęściej skrywają nielegalne w sporcie pułapki!

Leki dopingujące – astma, alergie i cukrzyca

Leki na astmę budzą kontrowersje, a z drugiej strony umożliwiają uprawianie sportu osobom, które bez nich musiałyby leżeć na kanapie… Niestety, astma to ,,choroba zawodowa” szczególnie biegaczy narciarskich. Zawarte w nich substancje pomagające oddychać mogą być pomocne dla zdrowych osób chcących podkręcić swoją gospodarkę tlenową

Ciekawostka – znaną przeciwniczką leków na astmę w sporcie jest nawet nasza rodaczka-olimpijka – Justyna Kowalczyk. Kilka lat temu głośno optowała za radykalnym rozwiązaniem – eliminacja furtki jaka jest wyłącznie do celów terapeutycznych. 

Także leki na alergie zawierające kortykosteroidy i beta2-mimetyki ułatwiające oddychanie mogą narobić nam kolosalnego kłopotu podczas testów. Podobnie leki na cukrzycę – doskonale znana insulina znajduje się na liście substancji zakazanych w sporcie Przyjmujesz jakiekolwiek leki od alergologa, diabetologa bądź pulmonologa i szykujesz się do zawodów? Łap za ulotkę!

Musisz brać leki z substancjami zakazanymi? 

Oczywiście nie jest tak, że konieczność przyjmowania leków z powodu choroby eliminuje możliwość brania udziału w zawodach sportowych. Nawet niektórzy profesjonalni sportowcy stale przyjmują środki, których w teorii nie powinni.

Żeby uzyskać pozwolenie na bieganie na ,,dopingu”, trzeba skompletować opinie lekarskie i złożyć wniosek o TUE – wyłączenie do celów terapeutycznych. To już osobny temat (poświęcimy mu inny artykuł) – jeśli szykujesz się do zawodów a bierzesz leki ze sterydami, koniecznie się w nim zorientuj. Zrób to jak najszybciej, bo terminy są nieubłagane.

Doping – bieganie na… syropie i środkach przeciwbólowych?

Jak wygrać z przeziębieniem? Wypić mleko z czosnkiem, zawinąć się w ciepłą kołdrę i łyknąć… syrop na kaszel, który bardzo często zawiera pseudoefedrynę. Dokładnie tak – substancje zakazane w sporcie każdy z nas może mieć w swojej podręcznej apteczce. 

Leków z pseudoefedryną nie należy przyjmować przynajmniej dwa dni przed zawodami. Im wcześniej odstawisz te środki, tym lepiej – organizm musi całkowicie się oczyścić.

Dobre wieści – leki z zakazaną pochodną efedryny możesz zastąpić zwykłą aspiryną. Nie ma w niej nic powodującego pozytywne wyniki testów.

Także zaawansowane środki przeciwbólowe mogą zawierać substancje zakazane o działaniu wręcz narkotycznym. Zakładamy jednak, że żaden z naszych Czytelników nie będzie przystępował do zawodów gdy stan zdrowia zmusi go do brania potężnych przeciwbólowych medykamentów.

Dopingujące… maści?

Kilka lat temu miała miejsce sytuacja, która powinna dac do myślenia każdemu sportowcowi stosującemu leki. W 2016 roku Therese Johaug – norweska biegaczka narciarska – uzyskała pozytywny wynik testu antydopingowego po zastosowaniu maści zawierającej silny steryd. 

Niektóre specyfiki do przyjmowania na skórę – na przykład maści na łuszczycę lub łysienie – zawierają potężne sterydy, które mogą ,,doładować” organizm i spowodować dopingową wpadkę. Zapytaj dermatologa, czy środek który Ci przepisuje zawiera sterydy – jeśli to środek na receptę – prawdopodobnie tak. Gdy przyjmujesz go stale zgłoś ten fakt organizatorom zawodów długo przed startem.

Doping w bieganiu a niepewne suplementy

Suplementy i odżywki dla sportowców w założeniu muszą się składać wyłącznie z legalnych, bezpiecznych składników. Niestety, niektórzy producenci którym wyjątkowo zależy na skuteczności ich preparatów, czasami dodają do nich substancje zakazane. Skuteczny suplement to większy zysk niż suplement bezpieczny – niestety, pogoń za wynikami sportowymi czasami zagłusza zdrowy rozsądek…

Warto zauważyć, że nie każdy producent, który ma coś na sumieniu, z premedytacją dodaje nielegalne środki do swoich wyrobów. Suplement może ulec zanieczyszczeniu na długiej drodze od laboratorium, do drzwi Twojego domu.

Jak uniknąć ,,wpadki” na teście antydopingowym? Kupować suplementy sportowe tylko w zaufanych sklepach, od znanych producentów legitymujących się badaniami i certyfikatami. Sprowadzanie środków z zagranicy, od anonimowych firm jest ryzykowne nie tylko w sensie ,,dopingowym” ale, co najważniejsze, zdrowotnym.

Doping w bieganiu – śledź nowiny, czytaj składy!

Zanim przejrzysz swoja apteczkę w poszukiwaniu substancji dopingujących, pamiętaj że przepisy zmieniają się co roku . To co w zeszłym sezonie nie było zakazane, teraz może znajdować się na czarnej liście substancji WADA. 

Aktualną listę substancji zakazanych w sporcie znajdziesz zawsze na oficjalnej stronie WADA: https://www.wada-ama.org/. Bez trudu odszukasz tam także polską wersję listy. Skontroluj skład swoich leków i pamiętaj – jeśli substancja ma nazwę z końcówką -bol należy do sterydów anabolicznych.

W razie kłopotów – zdajemy sobie sprawę, że medyczne nazwy nie dla każdego są przyjazne w odbiorze – zapytaj lekarza bądź farmaceutę o potencjał dopingujący składników przepisanego leku.

Z pomocą przyjdzie Ci także jeszcze jeden link – każdy lek który bierzesz (nie tylko ten na receptę) warto sprawdzić w wyszukiwarce leków zakazanych na stronie Antydoping: http://www.leki.antydoping.pl/.

Zasada jest prosta – jeśli coś ma w składzie substancję znajdującą się na liście WADA, zostanie wykryte podczas testów antydopingowych. Problemy, wstyd, dyskwalifikacja murowane. Lepiej więc dmuchać na zimne i bardzo dokładnie dopytywać oraz czytać ulotki.

Wspomnieliśmy o podejrzanych suplementach zawierających substancje nielegalne oraz szkodliwe. By poszerzyć zakres informacji zapoznaj się z artykułem na portalu Sport Odżywki – im więcej wiesz na ten temat, tym łatwiej będzie Ci uniknąć czyhających na rynku pułapek: https://sportodzywki.pl/niebezpieczne-suplementy-dla-sportowcow-co-powinno-wzbudzic-podejrzliwosc/.