Jaka muzyka do biegania by trening był jeszcze przyjemniejszy?

Lubisz słuchać muzyki podczas treningu biegowego? Ba, kto nie lubi! Jeśli tak jak nam muzyka towarzyszy Ci na każdym odcinku trasy koniecznie przeczytaj ten artykuł! Jaka muzyka do biegania uskrzydli Cię jak nigdy do tej pory? Sprawdź, zaktualizuj playlistę i ruszaj przetestować ją na treningu!

Jaka muzyka do biegania? Ta którą znasz!

Umówmy się – nic nie ma prawa zakłócać nam treningu. A już szczególnie konieczność zwolnienia, żeby zmienić piosenkę! Dlatego właśnie biegowy trening nie jest dobrym momentem na testowanie nowej playlisty podsuniętej nam przez Spotify. ,,Odkryj w tym tygodniu” czy ,,Utwory które Ci umknęły” lepiej zostawić na porę potreningowego relaksu czy seans rozluźniania mięśni w wannie.

Co mniej wrażliwi zapytają ,,czy nie można wytrzymać tych kilku minut”? Faktycznie, piosenka skończy się szybko… dla każdego kto nie biega. Na treningu liczy się każda minuta (a nawet sekunda). Przy przekraczaniu granic swojej wytrzymałości te 4 minuty trwają tyle, co dla spacerowicza 4 godziny.

Wniosek? Kompletując treningową playlistę wybierz ulubione utwory, których zawsze miło posłuchać. Nie wrzucaj na nią nic nowego, co mogłoby negatywnie zaskoczyć Cię podczas bicia życiówek. 

Uderzenia na minutę a wydajność treningowa 

Muzyka na bieganie to coś, czego nie odpuściliby sobie badacze! Według eksperymentów przeprowadzonych w 2009 roku przez zespół greckiego naukowca Costas Karageorghisa, najlepsza do biegania jest muzyka o BPM (beats per minute) 120-150. Takie tempo najlepiej stymuluje mózg, a zatem i całe ciało, do wzmożonego wysiłku. Kompletując biegowa playlistę warto więc skupić się na ulubionych piosenkach mających właśnie taki zakres BPM.

BPM możesz sprawdzić za pomocą dostępnych w sieci mierników czy nawet zdać się na intuicję. Generalnie, na trening wybieraj szybkie utwory – romantyczne ballady zostaw na spokojny, niedzielny spacer!

Jaka muzyka do biegania? Pozytywna!

Piosenki z pozytywnym przekazem czy po prostu dobrze Ci się kojarzące – to one powinny rządzić na Twojej biegowej playliście! Zajrzyj do wakacyjnych list przebojów sprzed lat – do których z nich bawiłeś się przy ognisku ze znajomymi? A może playlista weselna z przebojami do której przetańczyłeś całą noc podczas najważniejszego dnia w życiu zawiera tytuły w sam raz na bieganie? To jest to – uważaj tylko, by skupić się na biegu a nie na wspomnieniach!

Sentymentalne piosenki są wyjątkowe – playlistę na dłuższy trening trzeba będzie czymś uzupełnić! Szukaj utworów z tekstami motywującymi do walki, nie poddawania się, mówiącymi o pokonywaniu samego siebie i byciu ,,ostatnim na nogach”. Miłośnicy rocka i metalu zapewne doskonale wiedzą co mamy na myśli, ale także inne gatunki nie boją się tekstów z kategorii ,,never surrender”. Muzyka to przecież jedna z rzeczy, które motywują na do życia – jej rodzaj nie ma tu nic do rzeczy!

Muzyka na bieganie – jaki gatunek?

Odpowiedź jest krótka – taki jak lubisz. Jeśli na co dzień słuchasz muzyki klasycznej, amerykański rap czy death metal nie zrobi z Ciebie maratończyka. Wybierz swoje ulubione utwory o szybkim tempie, z pozytywnym przekazem oraz skojarzeniami i ciesz się treningiem podwójnie!

Uprzedzamy tych, którzy sądzą, że od zdenerwowania się beznadziejną muzyką można pobiec szybciej – nic z tego! Pobiegniesz tylko z mniejszą przyjemnością! Być może ,,zepniesz się” by zakończyć trening choć odrobinę sprawniej i rzeczywiście ugrasz kilkadziesiąt sekund, ale to po prostu nie ma sensu. Nawet jeśli przygotowujesz się do zawodów trening powinien być dla Ciebie przyjemnością. Kto wie – może miła dla ucha playlista zmotywuje Cię do wydłużenia trasy? Z ukochanymi utworami ciężko tak po prostu rozstać się na mecie! 

Jaka muzyka do bieganie uprzyjemni Ci trening? Przede wszystkim taka jaka znasz i lubisz, pozytywnie Ci się kojarzy oraz jest dość szybka. Zrezygnuj z testowania nieznanych utworów czy prób przekonywania się do nielubianego gatunku. Muzyka na bieganie ma być dla Ciebie przyjemnym urozmaiceniem motywującym na trasie, a nie irytującym ,,brzęczykiem” powodującym, że zechcesz przerwać trening zanim jeszcze go zaczniesz!

Jak muzyka do biegania, to i słuchawki! O tym jak je wybrać pisalismy w innym artykule – sprawdź tutaj: https://sbiegacza.pl/2019/05/20/jakie-sluchawki-do-biegania-wybrac-czym-kierowac-sie-przy-doborze-odpowiednich-sluchawek!