Jaki magnez dla biegaczy NAPRAWDĘ uzupełni niedobory?

Niedobór magnezu potrafi solidnie dać w kość! Skurcze, brak energii, drganie powiek, problemy ze snem… A to tylko część nieprzyjemnych objawów! Jak uzupełnić magnez w organizmie? Poza zadbaniem o dietę z pomocą przychodzą oczywiście suplementy. Jaki magnez dla biegaczy warto kupić spośród setek dostępnych preparatów? Przeczytaj!

Jakie magnez dla biegaczy? Sprawdź etykietę!

Sprawdzanie etykiet czy to żywności czy suplementów diety to generalnie jeden z tych nawyków, które trzeba sobie wyrobić! Jakiej informacji szukać na opakowaniu magnezu?

Tym co powinno interesować Cię w pierwszej kolejności jest forma magnezu. O ile w nazwie suplementu będzie stać ,,magnez”, w rzeczywistości jest to magnez zmieszany z innymi związkami chemicznymi. 

To od formy magnezu zależy jego przyswajalność. Co komu po suplemencie, który organizm wykorzysta tylko w kilku procentach?

Po drugie, trzeba zwrócić uwagę na ilość jonów w tabletce magnezowej. Po trzecie, na dodatki. Decydując na podstawie tych trzech kryteriów wybierzesz taki magnez, który naprawdę będzie wart Twoich pieniędzy.

Jeżeli masz problemy żołądkowe, staraj się wybierać powlekane tabletki dojelitowe. Będą najbezpieczniejszym wyjściem, które nie zaburzy pracy Twojego układu pokarmowego. Dla osób zdrowych w tej kwestii sprawdzą się zwykłe tabletki.

Jaki magnez dla biegaczy? Najgorsze i najlepsze formy

Na rynku znajdziesz wiele form magnezu – najczęściej węglan i tlenek. To one dominują na przykład w środkach kupowanych na stacji benzynowej czy w osiedlowym sklepie. Tanie, musujące tabletki wydają się prostym sposobem na uzupełnienie niedoborów… Tymczasem lepiej unikać tych form.

magnez w tabletkach musujących dla biegaczy
Też kiedyś kupiłeś takie tabletki w supermarkecie, spontanicznie chcąc zadbać o zdrowie? Na pewno dominuje w nich węglan!

Dlaczego? Przyswajają się w kilku, maksymalnie 30%. Jedyne co w praktyce daje taki suplement, to efekt placebo. Takie preparaty są bardzo tanie w produkcji i służą po prostu zarobkowi producenta, a nie Twojemu zdrowiu.

Formy które najlepiej się przyswajają to cytrynian magnezu – król na rynku magnezowych preparatów. Na drugim miejscu są mleczan i chlorek. Duże zainteresowanie naukowców budzą też chelaty, ale nie można jeszcze zaręczyć za ich porównywalną skuteczność.

Ile jonów magnezu w tabletce?

Ilość jonów magnezu mówi o tym, ile dokładnie magnezu jest w danej tabletce. Nie sugeruj się wagą tabletki. Formy mają różny ciężar i objętość – świat chemii i medycyny wymaga patrzenia na liczby!

Optymalna ilość jonów magnezu to minimum 50 mg na tabletkę. Minimum! 

Dzienna podaż jonów magnezu u dorosłych plasuje się między 300-400 mg u osób przeciętnie aktywnych. Biegacz potrzebuje ich jeszcze więcej, dlatego lepiej celować w preparat z większą ilością jonów – od 100 mg w górę..

Witamina B6 a magnez

Naprawdę solidny preparat magezowy powinien, poza odpowiednia formą, zawierać dodatek witaminy B6. Koniecznie!

Powód jest prosty – ta witamina zwiększa przyswajalność magnezu. Dzięki niej organizm ,,wyciśnie” z tabletki jeszcze więcej.

Jaki magnez dla biegaczy? Liczba form

Jaki magnez dla biegaczy – jednoskładnikowy czy złożony z kilku form? Najpewniejszym wyborem będa te magnzy, które bazują na jednej formie. W mieszankach trudno określić faktyczną przyswajalność.

A więc – jaki magnez dla biegaczy warto wybierać? Cytrynian magnezu mający przynajmniej 100 mg jonów na tabletkę, uzupełniony witaminą B6. To kombinacja (jak na ten moment) idealna. Oczywiście, taki suplement nie będzie tak tani jak musujące kapsułki ze sklepu pod blokiem, ale będzie za to skuteczny! Kup go w aptece lub od sprawdzonego producenta i zawsze dokładnie przeczytaj etykietę!

Poza tym, oczywiście pamiętaj o diecie – żaden suplement jej nie zastąpi! Przeczytaj nasz artykuł o najlepszych źródłach magnezu i skutkach niedoboru: https://sbiegacza.pl/2021/10/08/niebezpieczne-skutki-niedoboru-magnezu-i-7-najlepszych-zrodel-pokarmowych-tego-pierwiastka!