Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Data aktualizacji 17.02.2022

Przeczytasz w 10 minut

Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Sport przez lata był domeną mężczyzn. Zawody w boksie, rzucie młotem czy skokach narciarskich dla kobiet, w porównaniu z męskimi, mają zdecydowanie krótszą historię. Nawet do biegów, najbardziej podstawowej konkurencji lekkoatletycznej, dopuszczono kobiety dopiero na igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie w 1928 r. Była to już ósma nowożytna odsłona tej imprezy.

Dzi jednak kobiece biegi mają się równie dobrze, co męskie. A i buty do biegania są produkowane z myślą o ich potrzebach. Adidas postanowił jednak pójść o krok dalej. Najnowszy model butów Ultraboost, czyli ich 22 odsłonę, przygotował bowiem zespół projektowy, w którym znajdowały się wyłącznie kobiety. W swojej pracy korzystały z 1,2 miliona skanów kobiecych stóp!

W ten sposób powstały buty, które mogą pochwalić się dużą amortyzacją, a do tego świetnym wyglądem. Według zapewnień producenta łączą w sobie również dobry styl, sprężyste odbicie i dużą przyczepność.

Czy buty Adidas Ultraboost faktycznie spełniają te założenia? Wnikliwie przyjrzeliśmy się ich najnowszemu modelowi.

Adidas Ultraboost – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Adidas Ultraboost 22?

Najnowszy model butów Adidas Ultraboost faktycznie zwraca uwagę stylowym wyglądem. Na pierwszy rzut oka można uznać go wręcz za sneakersy, a nie typowe buty do biegania. Cholewka butów jest smukła, nie przypomina butów najeżonych najnowszymi technologiami, które wspierają kroki biegaczy.

Niemiecka firma wykonała ją z tkaniny Adidas Primeknit, która zapewnia dobrą wentylację. Cholewka butów została jednak również wzmocniona panelami z tworzywa TPU – termoplastycznego poliuretanu. Znajdują się na bokach buta, a także w okolicach pięty.

Materiały wykorzystane do produkcji cholewki pochodzą z ekologicznych źródeł. 50 procent przędzy stanowią bowiem przetworzone plastikowe odpady z plaż i oceanów, zebrane ramach akcji Parley Ocean Plastic. Pozostała część poliestru również pochodzi z recyklingu.

Przy niej konstrukcja buta jest też wyraźnie węższa niż było to na przykład w modelu Adidas Ultraboost 20. Dzięki temu but jest bardziej dopasowany do stopy. Uwagę zwraca też dość wysoki zapiętek.

Wnętrze buta i podeszwa

Niezwykłe właściwości zapiętka poczujemy jednak dopiero we wnętrzu buta. Jest on bowiem wykonany z pianki, która zapamiętuje kształt naszej pięty. To kolejny krok w kierunku jeszcze lepszego dopasowania. Całe wnętrze pięty buta jest zresztą wyjątkowo miękkie i wygodne.

Sama podeszwa butów Adidas Ultraboost 22 nie jest specjalnie szeroka. Jej obrys niewiele wystaje poza cholewkę – najbardziej jest to widoczne w tylnej części buta.

Za amortyzację odpowiada podeszwa środkowa. A w niej, zgodnie z nazwą modelu, największą rolę odgrywa system Boost. Opiera się on na granulkach wykonanych z TPU. Amortyzacja jest rozłożona na całej długości podeszwy. Na największą pomoc może jednak tradycyjnie liczyć podeszwa.

Spód butów, czyli podeszwa zewnętrzna, jest wykonana z naturalnej gumy Continental. Za jej przygotowanie odpowiada znany producent opon. Gumy jest sporo – jej warstwa to aż 5,8 mm.

Bieżnik podeszwy składa się z kilku paneli. Charakterystyczne są regularne otwory, które poprawiają przyczepność. W porównaniu z modelami takimi jak Adidas Ultraboost 20, męskie i damskie buty w wersji 22 nie mają otworów w przyśrodkowej części podeszwy środkowej. Dzięki temu lepiej przeciwdziałają nadmiernej pronacji.

Design butów Adidas Ultraboost 22

Buty Adidas Ultraboost 22 wyróżniają się ciekawym designem, ale także niezwykle bogatą kolorystyką. Niemiecka firma przygotowała mnóstwo wariantów złożonych z najróżniejszych barw. Tylko podstawowa wersja buta jest dostępna aż w 12 wersjach.

adidas ultraboost 22
Buty Adidas Ultraboost 22, wersja żółta, źródło: Strona producenta Adidas

Najważniejszy wariant, czyli ten, który pojawił się w materiałach promocyjnych nowego modelu, opiera się na kolorze żółtym. To odcień ciepły, dość intensywny, ale nie jaskrawy. Tę barwę ma niemal cała cholewka butów, ale również panel na podeszwie.

Na bokach tego modelu dostrzeżemy jednak również ciemniejszy, kontrastowy kolor. To Legacy Indigo, czyli odcień nieco zbliżony do granatowego. Całość uzupełnia Sky Rush, charakterystyczny błękit w górnej części cholewki. Boczna część podeszwy zewnętrznej jest biała, dojrzymy na niej także czarne akcenty.

adidas ultraboost 22
Buty Adidas Ultraboost 22, wersja czarna, źródło: Strona producenta Adidas

Męskie buty jednoznacznie kojarzą się z czernią i model Ultraboost 22 również jest dostępny w tych barwach. Prezentowany but jest utrzymany w głębokiej czerni w odcieniu Core Black. Jaśniejszy akcent znajdziemy dopiero pod podeszwą buta – spod czerni wyziera tam miejscami biała pianka.

adidas ultraboost 22 męskie
Buty Adidas Ultraboost 22, wersja czerwona, źródło: Strona producenta Adidas

Biegacze, którzy chcą się mocniej wyróżnić, mogą postawić też na buty niemal w stu procentach czerwone. Ta czerwień jest zresztą wyjątkowo żywa, co świetnie ilustruje jej oficjalna nazwa – Vivid Red. Nieco ciemniejsze są tylko panele z TPU w okolicach pięty.

U szczytu buta, wokół kołnierza, czerwień jest z kolei nieco rozjaśniona – to tzw. wersja Turbo. Podobnie jest na dużym panelu na spodzie butów, gdzie dojrzymy też białą piankę.

adidas ultraboost 22
Buty Adidas Ultraboost 22, wersja czarna z kolorowymi akcentami, źródło: Strona producenta Adidas

Jedną ze stonowanych, ale jednocześnie ciekawych wersji kolorystycznych są także czarne buty Ultraboost 22 z białymi bokami podeszwy i kolorowymi akcentami na cholewce. Wybija się na niej miętowa obwódka kołnierza, a także niewielkie elementy w czerwieni Turbo. Jedno z mocowań sznurówek ma z kolei kolor jaskrawożółty. Tę samą paletę jasnych kolorów dostrzeżemy na spodzie obuwia.

Męskie buty do biegania Adidas Ultraboost 22 są dostępne w rozmiarach 39-48.

Adidas Ultraboost damskie – kolorystyka

Skoro buty Ultraboost 22 były projektowane przez kobiety, także i damska kolorystyka musiała być ciekawa. Biegaczki mają do wyboru równie szeroką paletę barw. Niektóre są takie same jak męskie wersje, ale jest też sporo oryginalnych.

adidas ultraboost 22 kolor mauve
Damskie buty Adidas Ultraboost 22, wersja w kolorze Mauve, źródło: Strona producenta Adidas

Przykładem takiego wariantu kolorystycznego jest but utrzymany w dwóch odcieniach koloru Mauve – Wonder oraz Magic. To wariacje barwy fiołkowej, którym taką nazwę nadał instytut Pantone, światowy autorytet w kwestii kolorów.

Cholewka butów jest więc w pełni fiołkowa. Ten sam odcień znajdziemy na podeszwie. Jej boki i część spodu jest jednak również biała.

adidas ultraboost 22 buty do biegania
Damskie buty Adidas Ultraboost 22, wersja Crystal Mauve, źródło: Strona producenta Adidas

Inna ciekawa wersja dla biegaczek to Ultraboost 22 o cholewce opartej na kolorze Crystal White. Ta nieco ciemniejsza wersja białego jest wzbogacona panelami TPU w kolorze Legacy Indigo. Paski z logo Adidasa zostały z kolei wymalowane kolorem Turbo. Na cholewce znajdziemy także niewielkie błękitne akcenty.

adidas ultraboost 22 dla kobiet
Damskie buty Adidas Ultraboost 22, wersja Legacy Purple, źródło: Strona producenta Adidas

Powrót do fiołkowych akcentów zobaczymy w trzeciej wersji kolorystycznej cholewki. Tym razem zawiera ona jednak tylko niewielki pasek w odcieniu Magic Mauve wokół kołnierza. Podstawową barwą jest bowiem Legacy Purple. W tym przypadku jest to fiolet mocno wygaszony, który nie ma nic wspólnego z żałobnym czy intensywnym odcieniem tej barwy.

Damskie buty do biegania Adidas Ultraboost 22 są dostępne w rozmiarach 36-44.

Adidas Ultraboost DNA, COLD.RDY i PB

Oprócz podstawowych wersji butów w 22. odsłonie Adidas przygotował również modele o nieco odmiennej specyfice. Należy do nich na przykład Adidas Ultraboost DNA. To model oparty na podeszwie z amortyzacją Boost, ale nieco zmodyfikowanej, bardziej lifestyle’owej cholewce.

Czym innym wyróżniają się buty Ultraboost Adidas COLD.RDY. To obuwie do biegania w niskich temperaturach, które pomaga utrzymać komfort nawet przy niepogodzie.

Co kryje się zaś pod nazwą Adidas Ultraboost PB? W tym przypadku PB to odniesienie do znanego biegaczom skrótu Personal Best, oznaczającego rekord życiowy. Ultraboost PB zostały więc zaprojektowane tak, by wspomóc ustanawianie rekordowych wyników. Dzieje się tak m.in. dzięki bardzo cienkiej cholewce i niższej wadze buta.

Jak buty Ultraboost pomagają w trakcie biegu?

W podstawowej wersji buty Adidas Ultraboost 22 ważą natomiast 333 gramy. To nie waga ma być jednak ich największym atutem. trudno zresztą wybrać najważniejszą zaletę, ale być może jest nią amortyzacja.

Gwarantuje ją przede wszystkim system Boost w podeszwie środkowej, który kilka lat temu zrewolucjonizował rynek butów sportowych. W najnowszej odsłonie butów Ultraboost jest on jednak on jednak wspierany przez LEP, czyli Linear Energy Push. To ma nieco zwiększać siłę odbicia.

Amortyzacja działa niemal perfekcyjnie. Ultraboost wyraźnie odciążają nasze stawy, dzięki czemu można biegać zdecydowanie bezpieczniej. Do tego model 22 jest niezwykle wygodny. W tych butach biega się również bardzo komfortowo. “Poduszka” pod stopami w połączeniu z miękką wyściółką daje niezwykle przyjemny efekt.

W najnowszych butach poprawiono także stabilizację stopy w bucie. Przebudowana została strefa na pięcie, dzięki czemu udało się uzyskać węższe dopasowanie. Dzięki temu Ultraboost 22 minimalizują ryzyko otarć pięty, a bieg jest jeszcze bardziej wygodny. Stopa nie przesuwa się w bucie, w czasie treningu nie musimy o nic się martwić.

Bezpieczeństwo gwarantuje także znakomita przyczepność. Guma Continental spisuje się znakomicie. Ultraboost 22 dobrze trzymają się zarówno na suchych, jak i mokrych nawierzchniach. Niestraszny im deszcz, błoto ani mróz. W dodatku są wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów.

Jak jest ze wspieraniem szybkości i przetaczaniem? Pod piętą wysokość buta to 33,9 mm, drop wynosi 10 mm. Mimo zapewnień producenta buty Adidas Ultraboost 22 nie oddają zbyt wiele energii i z pewnością daleko im do butów startowych.

Kroki stawia się jednak łatwo również dlatego, że obuwie jest elastyczne. Podobnie zachowuje się nawet przy niskich temperaturach.

adidas ultraboost męskie podeszwa
Buty Adidas Ultraboost 22 i ich podeszwa, źródło: Strona producenta Adidas

Technologie w butach Adidas Ultraboost

O technologii Boost już wspominaliśmy. To świetna amortyzacja połączona z wysoką trwałością i odpronością na zmiany temperatur. Niemiecki producent często na nią stawia – jest obecna również m.in. w butach Adidas Pureboost. Nowością jest wspomniana już technologia LEP. To nowy system skrętny buta, który podnosi sztywność zginania przodostopia o 15 procent. To ważne przy przyspieszaniu biegu.

Do wykonania cholewki posłużył materiał Adidas Primeknit, który jest znany z dobrych właściwości wentylacyjnych. W jej skład wchodzi też tzw. Primeblue – poliester z recyklingu.

Do tego dochodzi guma Continental Rubber, czyli świetna dych warunkach, wzorowana na samochodowych oponach. Ten materiał łączy się z technologią Transition Stretchweb. To konstrukcja, która sprawia, że kroki są bardziej płynne – pomaga zmniejszyć kąt opadania stopy.

Wady butów Ultraboost

Nawet tak dopracowany but jak Ultraboost 22 nie jest jednak wolny od wad. Z pewnością but ten nie nadaje się do szybkich biegów. Można w nim biegać długo i wygodnie, ale nie pomaga w rozwijaniu dużych prędkości. Podeszwa w zbyt małym stopniu zwraca energię.

Również waga 333 gramów nie należy do jego atutów. Co prawda jak na tak dobrą amortyzację nie jest to dużo, ale też w czasie biegu w tym obuwiu jednak czujemy, że mamy coś na nogach.

Problemy mogą sprawiać zwężenia cholewki, do których doszło w modelu 22. O ile przy pięcie raczej nie będzie to stanowić problemów, o tyle w przedniej części buta może być gorzej. Osoby z szerokimi stopami będą najpewniej odczuwać dyskomfort. Szczególnie ciasne są noski, które dają się we znaki przy dłuższych treningach i uciskają palce.

U kogo buty Adidas Ultraboost sprawdzą się najlepiej?

Buty Adidas Ultraboost wyróżniają się pod wieloma względami. Być może jednak najbardziej charakterystyczne jest dla nich to, że są równie popularne jako buty do biegania, jak i jako używane na co dzień sneakersy. To świadczy o tym, że zostały zaprojektowane w świetnym stylu. Najbardziej lifestyle’owa jest wersja DNA.

Z pewnością buty Ultraboost 22 sprawdzą się jako obuwie treningowe. Mogą w nich biegać nawet osoby, które trenują codziennie. Ich komfort pomaga przy dłuższych wybieganiach. Pamiętajmy jednak, że trudno będzie w nich rozwinąć maksymalną prędkość.

Po te buty powinni sięgnąć również Ci, którzy biegają bez względu na warunki. Sprawdzą się bowiem w każdej pogodzie, również w deszczu. Zapewniają niemal perfekcyjną przyczepność. Nadają się więc również do biegów po pofalowanym terenie. Najlepiej czują się na asfalcie.

To także buty dla ceniących solidność i ekologię. Są bowiem wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów, powinny długo nam służyć. O ekologię dba producent, który wykonał cholewkę z materiałów z recyklingu.

Dobra amortyzacja sprawia, że w butach Adidas Ultraboost mogą trenować nawet cięższy biegacze. Najlepiej czują się w nich osoby o stopach neutralnych, ale również osoby z pronacją będą dobrze wspierane. Wreszcie, po te buty powinny sięgnąć kobiety – w końcu model Ultraboost 22 został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o nich.

Ultraboost nie są najtańszym obuwiem – może już kusi Cię szukanie używanej pary? Zanim do tego przystąpisz, przeczytaj czy warto kupić używane buty do biegania: https://sbiegacza.pl/2022/05/21/uzywane-buty-do-biegania-tak-czy-nie

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Adidas

Mogą Ci się spodobać:

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się