> Buty do biegania > Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

13.02.2022

Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

O butach do biegania mówi się co niemiara nawet na tym blogu! Przyznajemy – wkładkom do nich poświęciliśmy do tej pory za mało uwagi. Nadrabiamy! Na tapet bierzemy różnice między zwykłymi wkładkami do butów a tymi biegowymi. Przeczytaj – nie będziesz miał wątpliwości co do tego jakie są ważne!

Wkładki do butów do biegania – jakie mają zadanie?

Stopa to tylko jedna ze składowych niezwykle skomplikowanego mechanizmu ruchu. To jak się porusza, na czym ląduje i z jakim impetem wpływa między innymi na kolana i kręgosłup. Jeśli trenujemy w niedopasowanych wkładkach, tysiące wybieganych kroków (jak kropla drążąca skałę) prędzej czy później odbiją się na naszym zdrowiu!

Wkładki do butów do biegania powinny zwiększać amortyzację stopy, współpracując przy tym z obuwiem. Im twardsza nawierzchnia, tym większa amortyzacja wkładki przyda się biegaczowi. Szczególnie biegając po asfalcie warto zwrócić uwagę na tę kwestię – dobra wkładka odciąży stawy. 

Ponadto, wkładki do biegania nie mogą się przesuwać w bucie pod wpływem ruchu. To problem doskonale znany z butów codziennych – ile razy zwinięta wkładka zmusiła nas do zatrzymania się i zdjęcia obuwia? Podczas treningu takie sytuacje nie mogą mieć miejsca. Producenci obuwia lifestylowego też powinni dbać o tę kwestię, ale jak wiemy, w praktyce bywa różnie.

Wkładka do butów do biegania powinna być antybakteryjna i przewiewna bardziej niż te na co dzień. Stopa w bucie treningowym wykonuje ogromną pracę, poci się i przez to jeszcze bardziej jest narażona na zgubne działanie drobnoustrojów.

Co jeszcze? Stabilizacja każdego punktu stopy, poprawiająca kontrolę ruchu i technikę biegu. Dobra wkładka koryguje naszą postawę podczas treningu w taki sposób, że nawet tego nie zauważamy. Poza tym pomagają doskonale dopasować but do stopy, zapobiegają odciskom i otarciom.

Niektóre wkładki przeznaczone specjalnie dla biegaczy są wykonane z elastycznych materiałów wspomagających odbicie. Mają czynić bieg łatwiejszym i bardziej komfortowym. 

Podsumowując – wkładki do butów do biegania mają zapewnić kompleksowa wsparcie stopy narażonej na ponadprzeciętnie intensywny wysiłek. Tego nie dadzą nam zwykłe wkładki jakich pełno w sklepach obuwniczych!

Wkładka do butów do biegania dopasowywana indywidualnie

Każda stopa jest inna, a deformacje to chleb powszedni w czasach, gdy nie przykładamy szczególnej uwagi do prozdrowotności swoich butów. Dla kompleksowego zadbania o swoje stopy, a wraz z nimi tak naprawde o całe ciało, warto pokusić się o indywidualnie dopasowanie wkładek biegowych. Pomoże nam w tym fizjoterapeuta – zdecydowanie warto.

Jakie kwestie są brane pod uwagę przy dobieraniu wkładek? Między innymi to jak naturalnie układamy stopy. Pronacja to sytuacja gdy stopa ,,wchodzi” do wewnątrz, supinacja – ,,odchodzi” na zewnątrz” a stopa neutralna stoi całkowicie prosto. To jaki łuk tworzy stopa wpływa na kolana biegacza, więc dobierając wkładki trzeba mieć to na uwadze.

pronacja supnacja stopa neutralna grafika
Pronacja, supinacja, stopa neutralna (od góry), źródło: https://www.rodzinazdrowia.pl/stopa-neutralna-pronacja-i-supinacja-jak-okreslic-typ-stopy-i-dobrac-buty-sportowe

Indywidualny dobór wkładek pomaga też w korekcji deformacji, na przykład płaskostopia. Często nie jesteśmy nawet świadomi, że naszym stopom daleko do ideału. Z tego powodu, każdy początkujący biegacz powinien przed rozpoczęciem ,,kariery” udać się do fizjoterapeuty bądź ortopedy, pokazać stopy i zasięgnąć porady w temacie wkładek. Wiemy, że robi się to rzadko – a szkoda!

Wkładki do butów do biegania – ceny

Wreszcie najbardziej dyskusyjna kwestia. Specjalistyczne wkładki biegowe potrafią kosztować niebotyczne sumy. Trzeba nastawić się na ponad 100 złotych, a nawet ponad 200. Czy warto? Cóż, za indywidualnie dopasowane, a więc przede wszystkim zdrowe wkładki warto dopłacić. Możemy odpuścić sobie część technologii obiecujących poprawę dynamiki biegu i skupić się na samej amortyzacji, stabilizacji oraz korekcji. Ma być przede wszystkim zdrowo i zgodnie z sugestiami specjalisty.

Wkładka do butów do biegania ma niezwykle ważne zadanie. Kompleksowo wspiera cały układ ruchu biegacza w taki sposób, w jaki nie zrobi tego żadna zwykła wkładka. Dla długodystansowego zdrowia i komfortu (a więc i wyników) warto rozważyć wizytę u ortopedy bądź fizjoterapeuty i indywidualny dobór wkładek dopasowanych jak ulał do naszych stóp.