Skuteczne zabezpieczenie roweru przed kradzieżą

Posiadacze rowerów wiedzą jak istotnym jest prawidłowe zabezpieczenie ich przed złodziejami. W roku 2020 w Polsce skradziono aż 260 000 egzemplarzy i jest to spadek tej statystyki o 6%, liczba ta powinna być wystarczającą zachętą, do zakupu sprawdzonego systemu zabezpieczeń.

Żaden producent nie jest w stanie zapewnić 100% pewności, że przy użyciu jego produktu kradzież roweru będzie niemożliwa. Szeroką gamę zabezpieczeń rowerowych znajdziesz w sklepie iroman.pl. Wybierz najlepsze zapięcie dla twojego pojazdu, byś mógł bezpiecznie zostawić go w miejscu publicznym bez obaw, że po powrocie go nie zastaniesz.

Rodzaje zapięć rowerowych

Istnieje wiele rodzajów zabezpieczeń, które mają nas chronić przed złodziejami.

Najpopularniejszym i uchodzącym za najbezpieczniejszy jest tak zwany U-lock, znany też pod nazwą „zapięcie szeklowe”. Bardzo trudno go przeciąć czy otworzyć, konkretne egzemplarze przechodzą wiele testów bezpieczeństwa i spełniają wszystkie normy. Wadą U-loków są ich waga i nieporęczność. Na szczęście coraz więcej modeli rowerów ma specjalny uchwyt, by wygodnie je przewozić.

Jeśli zależy Ci na elastycznym przypięciu roweru do nietypowego obiektu, możesz sięgnąć po zapięcie łańcuchowe. Są one dostępne w różnych klasach bezpieczeństwa. Nie uszkodzisz nimi roweru podczas zapinania, ponieważ każdy taki łańcuch wyposażony jest w osłonę zapobiegającą otarciom.

Trzecią grupą zapięć rowerowych są linki, znane chyba każdemu posiadaczowi jednośladów od najmłodszych lat. W tej kategorii mieszczą się produkty od prostych i tanich modeli, po zaawansowane i wzmocnione dodatkowym pancerzem. Linki są najbardziej popularnym rozwiązaniem antykradzieżowym na świecie. Łańcuchy i linki możesz kupić w wersji z zamkiem szyfrowym. Jest to propozycja dobra dla osób, które nie przepadają za używaniem kluczyka bądź też nie ufają tradycyjnym zamkom. 

zapięcie rowerowe

Do czego najlepiej przypinać rower?

Nawet najlepsze i najdroższe zabezpieczenie będzie bezużyteczne, jeśli użyjemy go w nieodpowiednim miejscu. Złodziej nie przetnie może naszego łańcucha na miejscu, ale poradzi sobie z nim w warsztacie, jeśli wyniesie rower na ramieniu wraz z kawałkiem ogrodzenia z siatki, do której go przypięliście.

Gdzie zatem bezpiecznie przypiąć pojazd? Idealnym wyborem są specjalnie do tego celu przeznaczone stojaki rowerowe w kształcie odwróconego „U”, które pojawiają się w przestrzeni miejskiej, pod galeriami czy zakładami pracy.

Zjawisko to się upowszechnia, ale jasne jest, że nie pod każdym sklepem, szkołą czy pracą, będzie przeznaczony do bezpiecznego parkowania stojak, w dodatku z wolnym miejscem. W takich chwilach trzeba zdać się na improwizację. Kraty, latarnie, słupy albo elementy konstrukcji budynku, poręcze czy barierki są dobrymi miejscami na przypięcie roweru, najważniejsze byś upewnił się, czy przypinasz rower do solidnego elementu, mocno osadzonego w ziemi. 

Inne przydatne wskazówki

Choć wydaje się to oczywiste, warto wspomnieć, że rowery zaparkowane w zaułkach i ciemnych, zacienionych miejscach, łatwiej ukraść. Na parkowanie roweru wybierz zatem ruchliwy punkt, na widoku, który utrudni pracę złodzieja. O rower należy dbać, oczywiście jest to prawda, ale przesadnie wymuskany model, lśniący nowością, to łakomy kąsek dla złodzieja.

Nie kupuj też rowerów czy części z podejrzanych źródeł i zawsze żądaj od sprzedawcy okazania dowodu zakupu, możesz także sprawdzić numer seryjny ramy na policji. Tym sposobem możesz udaremnić kolejne kradzieże. Utrudniając złodziejom pracę, chronisz własność swoją i innych.