> Buty trekkingowe > Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego?

07.02.2022

Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego?

Rozmiar to jeden z kluczowych parametrów buta, a wbrew pozorom dopiero na trasie okazuje się czy dobrze trafiliśmy! Czy ktokolwiek wyobraża sobie wędrówkę w za ciasnych lub zsuwających się trekach? Lepiej się na to nie narażać i od razu kupić buty o odpowiednim numerze. Podpowiadamy więc jak dobrać rozmiar buta trekkingowego bez pomyłki!

Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego? Zapomnij o tym co nosisz na co dzień! 

Jeśli interesuje Cię temat sportu ,,na nogach”, zapewne wiesz, że buty dla biegaczy powinny być większe niż zwykłe. Podobnie jest z butami w góry – treki powinny być 1-2,5 centymetra większe od butów codziennych. Główny powód? Stopa wędrowca górskiego wykonuje kolosalną, wyczerpująca pracę i po prostu puchnie.

Preferujący górskie wycieczki w porze letniej powinni wybierać buty z 1-centymetrowym zapasem. To powinno w zupełności wystarczyć, by nawet po intensywnej wędrówce obuwie nie zaczęło uciskać. Latem nie trzeba się szczególnie martwić o grubość skarpety – mimo że temperatura w górach jest niższa, ciężka robota wykonywana przez stopy sprawia, że w szczelnych butach nie grozi nam chłód. 

Jeżeli zaś jesteś miłośnikiem zimowych górskich przygód, śmiało celuj w takie większe o 1,5 centymetra – trzeba doliczyć skarpetę. Nawet mając dobrze ocieplane lepiej dmuchać na… zimne?

Co z maksymalnym zapasem – 2,5 centymetra? Faktycznie, niektórzy górscy zapaleńcy przemierzający ciężkie technicznie szlaki w ostrą zimę muszą wybierać nawet tak duże obuwie. Im większy wysiłek dla stop tym większa opuchlizna, temperatura wymaga bardzo grubej skarpety i wkładki ocieplającej. W dodatku, żeby stopa nie ,,ugotowała się” w takich warunkach trzeba zostawić nieco miejsca na powietrze. 

Wniosek? Im niższa temperatura i trudniejszy szlak tym większe buty. Nigdy nie kupuj w ciemno, bazując na tym jaki numer nosisz na co dzień. Góry wymagają specjalnego sprzętu!

Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych – kupowanie w Internecie

Jeśli jesteś zdecydowany, by kupić wymarzone treki przez Internet, dokładnie zmierz stopę. Jak to zrobić? Przede wszystkim późnym wieczorem lub po treningu. W trakcie dnia długość stopy zmienia się pod wpływem wysiłku fizycznego oraz nacisku ciała. Najlepiej, aby noga była tak zmęczona jak na górskiej wyprawie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by zmierzyć stopę nawet kilka razy – będziesz zaskoczony tym jak bardzo zmienia się długość!

Potrzebna będzie kartka, ołówek i ściana. Stań na kartce, przyłóż piętę do ściany (nie dociskaj), rozluźnij stopę i obrysuj. Odległość między czubkiem najdłuższego palca a czubkiem pięty to długość Twojej stopy. Warto przy mierzeniu poprosić o pomoc drugą osobę, żeby przy schylaniu się nad kartką na pewno nie przesunąć stopy. Dla pewności, wykonaj pomiar jeszcze raz. Zgadza się? Super!

Biorąc pod uwagę długość stopy, warunki na Twojej trasie i grubość skarpety dolicz przynajmniej 1 centymetr zapasu. Teraz sprawdź tabelę rozmiarów producenta (w razie bycia pomiędzy, wybierz większy). Zamów treki, paragon połóż w bezpiecznym miejscu i dokładnie przymierz buty w taki sposób, by w razie niedopasowania nadawały się do zwrotu. Wkładka to w końcu nie wszystko! Pochodź w butach po mieszkaniu nawet przez godzinę.

Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego w sklepie stacjonarnym?

Kupujesz w sklepie stacjonarnym? Zadanie jest nieco łatwiejsze – profesjonalni sprzedawcy zwykle dobrze wiedzą jak dobrać rozmiar butów trekkingowych. Przede wszystkim, postaraj się odłożyc zakupy na późna godzinę, by mierzyć na zmęczonej stopie.

Poza tym załóż grubą skarpetę, najlepiej taką jaką wybierasz na wędrówkę. Porządnie zasznuruj, ,,pokręć” stopą we wszystkie strony, aby upewnić się że but leży perfekcyjnie i nie uciska w żadnym miejscu. Oczywiście nie obejdzie się bez długiego spaceru po sklepie. Sprzedawca z pewnością to zrozumie, a poza tym, być może wpadnie Ci w oko jakiś dodatkowy przydatny gadżet.

Uwaga – także w sklepie stacjonarnym może się okazać, że buty w mniejszym i większym rozmiarze leżą dobrze. W takim wypadku, podobnie jak kupując w Internecie, lepiej wybrać te nieco większe.

Buty trekkingowe – jak dobrać rozmiar? Jeśli kupujesz w Internecie dokładnie zmierz stopę, dolicz przynajmniej 1 centymetr zapasu, zastanów się w jakich warunkach spacerujesz i na jakie temperatury trzeba się przygotować. Kupując w sklepie stacjonarnym nie spiesz się, mierz buty późną porą, na grubą skarpetę. Po kupnie butów zawsze jak najdokładniej przetestuj je w domu. Spaceruj po mieszkaniu ile sił i bądź przygotowany na ewentualną konieczność zwrotu.

Buty trekkingowe w góry najlepiej przetestować na żywo – jak to zrobić? Sprawdź nasz ostatni artykuł: https://sbiegacza.pl/2022/02/04/jak-mierzyc-buty-trekkingowe-by-uniknac-rozczarowania!