> Buty do biegania > Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

07.02.2022

Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Regularne pojawianie się na biegowych trasach zazwyczaj idzie w parze z aktywnym, sportowym trybem życia. A często również sportowym stylem na co dzień. Jeśli często zakładamy buty do biegania, często cenimy sobie komfort i amortyzację również w czasie spacerów i codziennych obowiązków.

Właśnie z myślą o takich osobach powstały buty Adidas Galaxy. Niemiecki producent postawił sobie za cel produkcję wielofunkcyjnych butów do biegania.

Kolejne modele z tej serii mają być idealne zarówno do niezbyt forsownych treningów, jak i użytkowania na siłowni czy w czasie spacerów. W dodatku to wszystko mamy otrzymać za niezbyt wygórowaną cenę.

Najnowszą wersją obuwia, które ma spełniać te zadania, są buty Adidas Galaxy 5. Jak spisują się w praktyce? Przyjrzeliśmy się uniwersalnym budżetowym butom do biegania marki z trzema paskami w logo.

Adidas Galaxy – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Adidas Galaxy 5?

Najnowszy model butów Galaxy nawiązuje wyglądem do swoich poprzedników. Nadal trzyma standardową, klasyczną linię sportowych butów Adidasa. To tradycja w dobrym tego słowa znaczeniu.

Cholewka butów jest prosta, nie ma na niej żadnych ekstrawagancji. Można wręcz powiedzieć, że jest minimalistyczna. Logo Adidasa pojawia się na bocznych panelach, wraz z nazwą firmy jest też wytłoczone na panelu nad piętą, a także obecne na naszywce na języku. Poza tym innych ozdób nie widać.

Sama cholewka jest wykonana z lekkich materiałów. Większość jej powierzchni stanowi siateczka, która ma gwarantować stopie przewiewność. Sporo miejsca na cholewce zajmują sznurówki ułożone w klasycznym układzie.

Buty Adidas Galaxy 5 cechują się dość smukłym kształtem. But nie zwęża się zbyt mocno w okolicach pięty, ma obrys pozbawiony gwałtownych zmian linii.

Wnętrze buta i podeszwa

Cholewka jest przyjemna w dotyku i to samo można powiedzieć o wnętrzu buta. Znajduje się w nim miękka, tekstylna wyściółka. Uwagę zwraca wykończenie czubka butów. Nie ma w nim szwów, które mogłyby uwierać palce naszych stóp.

Ważnym elementem wewnątrz obuwia Adidas Galaxy 5 jest wkładka Ortholite. W łagodny sposób dba o połączenie podeszwy środkowej i zewnętrznej ze stopami biegacza. Jej wykończenie pomaga w komfortowym ułożeniu ich w trakcie treningu.

W samej podeszwie środkowej została zastosowana warstwa amortyzacyjna z pianki Cloudfoam. Informują nas o tym napisy – nazwa systemu amortyzacyjnego została umieszczona we wnętrzu buta, ale również na podeszwie.

Ta ostatnia jest wykończona gumą. Bieżnik składa się z kilku paneli. Wypustki są przede wszystkim podłużne, urozmaica je kilka otworów. Bieżnik butów Adidas Galaxy 5 jest łagodny. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to obuwie przeznaczone do biegania w trudnym terenie.

Design butów Adidas Galaxy 5

Jak już wspomnieliśmy, Galaxy to niemal uosobienie klasyki i minimalizmu. Takie nuty mocno grają również dzięki kolorom, które wykorzystał producent. Buty Adidas Galaxy 5 męskie są dostępne w stonowanych barwach. Zdecydowanie nie jest to obuwie, które będzie rzucać się w oczy i przyciągać wzrok jaskrawymi akcentami.

buty adidas galaxy 5
Buty Adidas Galaxy 5, wersja biała, źródło: Strona producenta Adidas

Podstawowa kolorystyka tego modelu to biel z delikatnymi dodatkami. Jest to biel pastelowa, bardzo spokojna, w odcieniu Cloud White. Taki kolor ma właściwie cała cholewka butów. W niektórych miejscach biel jest nieco jaśniejsza, ale nic jej nie zaburza. Może z wyjątkiem niewielkiego niebieskiego logo Adidasa na języku.

By dostrzec inne kolory, trzeba zerknąć do środka – tam czeka czarna wkładka Ortholite. Tradycyjnie nieco barw znajdziemy również na spodzie podeszwy zewnętrznej. Tam większość paneli jest niebieska, utrzymana w odcieniu Royal Blue.

Druga dostępna w sklepach wersja kolorystyczna Adidas Galaxy 5 jest niemal identyczna. Również dominuje w niej biel, a jedyną różnicą jest kolor podeszwy. Zamiast niebieskiego zobaczymy tam czerń w odcieniu Core Black.

czerwone adidas galaxy
Buty Adidas Galaxy 5, wersja czerwona, źródło: Strona producenta Adidas

Dla tych, którzy mimo wszystko szukają w tych butach więcej kolorów, Adidas przygotował czerwoną wersję Galaxy 5. I choć opiera się na kolorach w założeniu dość żywych – odcienie Vivid Red i Solar Red – i tak daleko jej do intensywnej i zróżnicowanej kolorystyki wielu innych modeli.

Czerwona jest niemal cała cholewka. Wyjątek stanowią trzy paski Adidasa, które są białe. Taki sam kolor ma boczna część podeszwy. Na jej spodzie na biegaczy czeka przede wszystkim kolor czarny, którym wymalowano większość paneli.

adidas galaxy
Buty Adidas Galaxy 5, wersja szara, źródło: Strona producenta Adidas

Na białych butach szybko będzie widać zabrudzenia. Na czerwonych może być z tym różnie, ale kurz, błoto i pył z pewnością najlepiej maskują buty szare. Adidas przygotował więc model Galaxy 5 z cholewką wykonaną w kombinacji dwóch kolorów: Dove Grey oraz Grey Five.

W tym układzie najciemniejsze są paski Adidasa. Boki podeszwy mają barwę białą, w dobrze nam już znanym odcieniu Cloud White. Na spodzie ponownie przeważają czarne panele.

Męskie buty Adidas Galaxy 5 można kupić w rozmiarach 39-48.

Adidas Galaxy damskie – kolorystyka

Kolorystyka, w jakiej utrzymane są buty Adidas Galaxy 5 damskie, jest utrzymana w takim samym tonie, jak męskie modele. Również dominują tutaj spokojne barwy, panie mogą korzystać z takich samych wariantów kolorystycznych, co panowie.

buty adidas galaxy dla kobiet
Buty Adidas Galaxy 5, wersja damska, źródło: Strona producenta Adidas

Różnice widać w jednej z wersji z nieco urozmaiconą cholewką. Podstawowym kolorem ponownie jest biel Cloud White. Tym razem jednak paski na bocznych panelach butów są nieco ciemniejsze. To szampański odcień koloru żółtego, czyli Champagne Met.

Design butów uzupełnia trzecia barwa. Widać ją na spodzie podeszwy. Tym razem bieżnik nie jest jednak ciemny. Pod butami znajdują się panele w odcieniu Halo Blue. To niezwykle jasny, blady odcień niebieskiego.

Damskie buty Adidas Galaxy 5 można kupić w rozmiarach 36-44.

Jak buty Galaxy pomagają w trakcie biegu?

Adidas Galaxy 5 to jedne z najtańszych butów do biegania niemieckiej marki. W związku z tym nie można się w nich spodziewać rewolucyjnych technologii. Nie znaczy to jednak, że nie spełniają swojej roli. Wręcz przeciwnie – zapewniają wszelkie niezbędne zalety butów przeznaczonych do rekreacyjnego biegania.

Z pewnością uwagę przykuwa ich lekkość. Butów Adidas Galaxy 5 niemal nie czuć na nogach. Taki efekt osiąga się dzięki siateczkowanej cholewce, ale i lekkiej piance amortyzującej.

Niska waga sprzyja również i temu, że nasze stopy nie będą się w tych butach zbyt mocno pocić. Cholewka gwarantuje bardzo dobrą przewiewność. Pomocna jest tutaj również wkładka Ortholite.

Na duży plus modelu Galaxy 5 można zapisać komfort biegu. Buty są bardzo dobrze dopasowane. Producent zadbał, by zminimalizować ryzyko otarć – między innymi za pomocą usunięcia szwów z czubka butów.

Komfort zapewnia także odpowiednia amortyzacja. Biegacze przekonują, że podeszwa jest bardzo miękka, wręcz pluszowa. Pianka Cloudfoam pod tym względem spisuje się bez zarzutu, dobrze amortyzuje wstrząsy. But nie jest co prawda przesadnie responsywny, ale w takiej cenie nie można tego od niego oczekiwać.

Buty Adidas Galaxy 5 pozostają także bardzo stabilne. Dobrze wspierają łuk stopy, pomagają utrzymać się na nogach. Klasyczny system sznurowania w większości przypadków dobrze trzyma stopę. Jest tutaj tylko jeden newralgiczny element – ale o tym za chwilę.

Technologie w butach Adidas Galaxy

Dwie główne technologie Adidasa w butach Galaxy to Ortholite i Cloudfoam. Ta pierwsza to specjalna wkładka, o której już parę razy wspomnieliśmy. Dzięki niej wnętrze buta pozostaje suche nawet w wysokich temperaturach. Ten system wręcz chłodzi stopy, to dla nich bardzo bezpieczne i zdrowe rozwiązanie.

Wsparciem systemu Ortholite jest EVA Heel Cups – to wykończenie stabilizujące piętę. Z kolei pianka Cloudfoam, obecna w podeszwie środkowej, koncentruje się na pięcie i śródstopiu. Jej struktura otacza stopę łukiem. Do zalet pianki należy zaliczyć także to, że bardzo dobrze dopasowuje się do indywidualnego kształtu stopy.

Wady butów Galaxy

Czas na powrót do newralgicznego punktu. Są nim okolice pięty. Mimo systemu EVA Heel Cups nie jest ona bowiem zbyt stabilna. Brakuje przy niej wzmocnień, przez co w niektórych sytuacjach pięta może nieco się ślizgać. Część biegaczy narzeka także na luźny obcas.

Buty Adidas Galaxy 5 są przystosowane do różnych aktywności, ale nie są zbyt trwałe. Najszybciej zużywa się podeszwa zewnętrzna. Zdecydowanie nie jest to guma Continental znana z butów Adidas Ultraboost. Przy intensywnym użytkowaniu buty mogą się dość szybko zniszczyć.

Do minusów tego modelu można również zaliczyć słaby zwrot energii. Buty Galaxy nie pomagają w przyspieszaniu na trasie. Inna sprawa, że nie są przecież przeznaczone do szybkich, tempowych biegów.

U kogo buty Adidas Galaxy sprawdzą się najlepiej?

Wszystkie opisane wyżej cechy butów Galaxy 5 sprawiają, że faktycznie buty te można określić mianem wielofunkcyjnych i uniwersalnych. Nadają się nie tylko do biegania, ale do wszelkich niezbyt forsownych aktywności fizycznych.

Będą dobrze spisywać się w czasie spacerów czy załatwiania spraw na mieście. Odnajdą się również na siłowni. Wszędzie będą pasować nie tylko funkcjonalnie, ale i stylistycznie. To idealne buty na co dzień.

Co z typowo biegowymi atutami? Galaxy 5 można polecić osobom o stopach neutralnych lub lekko pronujących. To buty treningowe, przeznaczone do lekkich biegów. Oznacza to, że przy dłuższych wybieganiach może być z nimi pewien problem. Najlepiej sprawdzą się u osób biegających rekreacyjnie, od czasu do czasu.

Galaxy 5 to ciekawe rozwiązanie dla biegaczy szukających tańszych zamienników swoich obecnych opcji. To opcja bardzo mocno budżetowa. Zdecydowanie najlepiej spisują się na asfalcie, nadają się też na chodnikowe i betonowe nawierzchnie. Warto wybrać je na najcieplejsze dni – ich wentylacja da sobie radę z chłodzeniem stopy nawet w pełni lata.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Adidas