Hiking a trekking – czym różnią się te rodzaje wędrówek?

Na pewno jeszcze zanim zainteresowałeś się długimi wędrówkami słyszałeś o hikingu i trekkingu. Czy słyszałeś jednak o tym czym się różnią? Ba, czasem nawet zapaleni wędrowcy nie znają różnicy między nimi! Wyjaśniamy czym się różnią – przeczytaj a poprawnie otagujesz swoje zdjęcia na Instagramie!

Hiking a trekking – co to jest hiking?

Hiking oznacza pieszą wędrówkę – no właśnie, wędrówkę. Rekreacyjny spacer po górach czy łatwych szlakach (niekoniecznie w górskim terenie), podziwianie widoków, rozkoszowanie się pięknem przyrody – to właśnie jest hiking.

Wyprawy hikingowe trwają nie dłużej niż jeden dzień. Jest odpowiedni dla wszystkich osób, które chcą zacząć przygodę z wędrówkami, nie rzucając się od razu z motyką na słońce. Hikingowe wędrówki planujemy z myślą o dobrej zabawie poza miastem, a nie pokonywaniu własnych ograniczeń.

Hiking nadaje się też dla rodzin. Dzieci bez problemu zniosą kilkugodzinną wyprawę uroczym, łagodnym szlakiem. Na takim spacerze nic nie powinno nas zaskoczyć. Jako hiking można zaliczyć już na przykład pieszą wycieczkę do Morskiego Oka czy wejście na mało wymagający, bez wątpienia piękny Giewont.

Hiking a trekking – czym jest trekking?

Trekking to bardziej zaawansowana forma hikingu. Trudniejsze szlaki, kilkudniowe wyprawy wzdłuż łańcuchów górskich, dokładne planowanie i masa akcesoriów – oto co charakteryzuje trekkingowe wycieczki. Tutaj potrzeba lepszego przygotowania kondycyjnego, dobrej znajomości terenu i gotowości do starcia z wyzwaniami stawianymi przez dziką przyrodę.

Hiking jest bardzo dobrą rozgrzewką przed prawdziwym trekkingiem. Na ten drugi nie powinniśmy iść bez doświadczenia z wyprawami zdobytymi przy mniej wymagających okolicznościach. To już nie są rekreacyjne spacerki, a poważna dyscyplina, z której często wracamy wykończeni i poobijani, ale szczęśliwi!

Jakie akcesoria są potrzebne?

Poza trudnością, hiking a trekking różnią się zawartością plecaka. O ile na hiking wystarczy zabrać energetyczne przekąski, dużo wody, naładowany telefon i wygodne ubranie dopasowane do warunków pogodowych (zachęcamy, by profilaktycznie zabrać też trochę opatrunków), akcesoria trekkingowe to długi temat.

Na wymagającej wyprawie przydadzą się kijki trekkingowe do pokonywania wyjątkowo wymagających odcinków. Ubrania na zmianę, coś cieplejszego w razie kaprysów pogody, bielizna termoaktywna, specjalne buty trekkingowe na trudne warunki – bez tego ani rusz. Poza tym na trekking już koniecznie trzeba wziąć apteczkę, latarkę i scyzoryk. Kilkudniowa wyprawa wymaga też namiotu.

Biorąc to pod uwagę, trekking jest rozrywką droższą od hikingu. Część sprzętu oczywiście można pożyczyć, ale i tak wydatki rosną choćby z konieczności zainwestowania w lepszą, dopasowana do swoich potrzeb anatomicznych odzież. 

Hiking, trekking, backpacking…

Backpacking to kolejny termin, który prędzej czy później wpadnie Ci w ucho – uprzedzamy! Backpacking to w zasadzie nie wędrowka, a styl życia polegający na wędrówce. Backpackersi – jak wskazuje nazwa – przemierzają świat z plecakiem na plecach. Zahaczają o miasta, zaś ich celem jest po prostu podróż i zwiedzanie całego świata – a jest co zwiedzać!

Hiking a trekking różnią się stopniem trudności, zaawansowaniem i rozmiarem koniecznego wyposażenia. Co jest lepsze? Nie sposób stwierdzić – wszystko zależy od tego czego spodziewamy się po wędrówce i na co pozwala nam własne zdrowie. Hiking nada się w zasadzie dla każdego, komu niestraszne spacery – trekking już niekoniecznie.