Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Wyścig technologiczny wśród producentów obuwia do biegania trwa od lat. Największe firmy co rusz wprowadzają na rynek nowości. Przynajmniej w ich założeniach każda ma zrewolucjonizować sposób myślenia o obuwiu do biegania.

Jednym z obszarów, w których pojawia się najwięcej nowinek, jest amortyzacja w butach do biegania. Rywalizację na tym polu jeszcze podkręciły wielkie projekty, takie jak organizowane przez firmę Nike próby pobicia rekordu świata w maratonie i przebiegnięcia go w czasie poniżej dwóch godzin.

W czasie tych prób – ostatnia zakończyła się sukcesem – wielu biegaczy zwróciło uwagę na amortyzację w butach, w których biegł Eliud Kipchoge. W odpowiedzi również Adidas zaczął udoskonalać rozwiązania dotyczące amortyzacji w swoich butach.

Jakie technologie amortyzacji w butach do biegania są więc dziś dostępne? Na które zwrócić największą uwagę? Przeanalizowaliśmy najważniejsze rozwiązania w butach Nike i Adidas.

Buty do biegania – najlepsza amortyzacja. Dlaczego jest tak ważna?

Bez odpowiedniej amortyzacji w butach regularne treningi biegowe mogą nie skończyć się najlepiej. Dzięki dodatkowej warstwie, która zwykle znajduje się w podeszwie środkowej, możemy lepiej ochronić nasze stawy przed przeciążeniami.

Dotyczy to przede wszystkim biegania po twardej, asfaltowej lub betonowej nawierzchni. To tam siła wstrząsu przy uderzeniu o podłoże jest największa. Największą amortyzacją mogą więc się poszczycić buty treningowe przeznaczone na miejskie nawierzchnie.

Amortyzacja ma absorbować i wytłumiać siłę uderzenia o podłoże. By dobrać ją odpowiednio do własnych potrzeb, należy jednak wziąć pod uwagę również budowę i ciężar ciała, a także kształt stopy. Dla każdego są przeznaczone nieco inne buty do biegania. Amortyzacja kolan i innych stawów poprawi komfort naszego treningu i pomoże zachować nogi w dobrym stanie.

Warto jednak pamiętać, że duża amortyzacja nie zawsze jest pożądana. Nie ma jej zbyt wiele w obuwiu startowym. To buty, w których w czasie zawodów startują profesjonaliści. W nich liczy się dynamika i lekkość, na które amortyzacja ma negatywny wpływ.

Buty do biegania – amortyzacja w modelach Nike

W ostatnich latach buty do biegania z największą amortyzacją produkuje Nike. A przynajmniej jej modele, określane czasami jako buty na poduszkach, cieszą się największym zainteresowaniem. I to nie tylko biegaczy, ale także federacji World Athletics. W pewnym momencie, na początku 2020 roku, buty Nike Alphafly zostały wręcz zakazane!

Miało to związek z zastosowaniem w ich konstrukcji aż trzech płytek, ale również specyficzną amortyzacją – łączna grubość podeszwy wyraźnie przekraczała wówczas dopuszczalne 40 milimetrów. Amerykańska firma błyskawicznie jednak zareagowała i już niedługo Alphafly, przystosowane do nowych regulacji, znów zagościły na biegowych trasach.

Nike Air Zoom – poduszki do butów

Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną technologią amortyzacyjną amerykańskiego producenta jest Air Zoom, czyli charakterystyczne poduszki gazowe wmontowane w podeszwę. Dzięki temu amortyzacja jest lekka i wytrzymała.

Sercem tego systemu jest płaska konstrukcja wykonana z syntetycznych włókien. Dzięki spłaszczeniu, w najnowszych butach Nike znajduje się bliżej stopy, co dodatkowo pomaga utrzymać stabilizację stawu skokowego.

Co ważne, poduszka nie odkształca się przy uderzeniu stopy o podłoże. Gaz, który wypełnia amortyzację, zdecydowanie poprawia też sprężystość kroku. Buty na poduszce powietrznej Air Zoom są więc stosowane i do treningów, i do startów.

Tę technologię Nike wykorzystuje zresztą również w innych butach sportowych, na przykład dla koszykarzy i tenisistów.

Nike Zoom X – “kosmiczna” pianka

Poduszki gazowe robią wrażenie, ale buty do biegania z amortyzacją zwykle posiadają podeszwę wypełnioną pianką. Flagową pianką w butach Nike jest technologia Zoom X. Jak przekonuje sam amerykański producent, to najbardziej miękka i najbardziej dynamiczna pianka, jaką do tej pory wyprodukowała firma.

To połączenie dwóch idealnych cech butów do biegania. Do tego pianka Zoom X jest niezwykle miękka. Co ważne, zdaniem Nike zwraca więcej energii z uderzenia o podłoże nich inne, konkurencyjne rozwiązania.

Zoom X w butach do biegania pojawiła się dopiero niedawno. Po raz pierwszy została wykorzystana w modelu Nike Vaporfly. Wcześniej szeroko korzystała z niej jednak między innymi… NASA. Pianka Zoom X była bowiem wykorzystywana w przemyśle kosmicznym. Teraz odpowiada już głównie za “kosmiczny” komfort i amortyzację w butach amerykańskiego producenta.

nike react buty do biegania z amortyzacją
Amortyzacja w butach do biegania Nike React Infinity Run, źródło: Strona producenta Nike

Nike React – trzy lata testów

W wielu modelach butów do biegania Nike, i to wcale nie tych z najniższej półki, za amortyzację odpowiada jednak również pianka Nike React. To technologia, która cechuje się przede wszystkim świetną sprężystością. Jak przekonuje producent, zwrot energii w porównaniu do wcześniejszych wersji wzrósł aż o 13 procent.

Do plusów pianki Nike React można zapisać również jej trwałość. Buty, w których ją zamontowano, nadają się do długich treningów. Wiele modeli może wytrzymać na trasie nawet do tysiąca kilometrów. I w tym czasie nie straci właściwości amortyzacyjnych.

Nike React to rozwiązanie, które powinno być niezwykle przyjazne biegaczom. Dlaczego? Amerykański producent testował ją aż przez trzy lata. Korzystał przy tym z podpowiedzi testerów, którymi byli biegacze długodystansowi. Przed premierą na rynku nowej technologii testerzy pokonali w takich butach aż 27 tysięcy kilometrów.

Nike Lunarlon – buty do biegania z amortyzacją bez zwiększania wagi

Przy niezwykłych osiągach pianek Zoom X oraz React nieco blado wypada pianka Nike Lunarlon. To rozwiązanie, które było poprzednikiem najnowszych technologii. Obecnie amerykański producent korzysta z niego przede wszystkim przy produkcji budżetowych modeli butów do biegania, takich jak Nike Renew Run.

Lunarlon cały czas zapewnia jednak solidną amortyzację. Od standardowych pianek EVA bez konkretnej marki odróżnia je waga. Są od nich o około 30 procent lżejsze. Dzięki temu w butach z pianką Lunarlon można zwiększyć amortyzację, nie zwiększając wagi butów.

Jak większość systemów amortyzacyjnych, to rozwiązanie skupia się na rozproszeniu energii, którą generuje uderzenie stopy o podłoże. Lunarlon można spotkać w butach przeznaczonych do różnych dyscyplin sportu, nie tylko do biegania.

Buty do biegania – dobra amortyzacja w modelach Adidas

Męskie i damskie buty do biegania z dobrą amortyzacją oferuje również Adidas. Niemiecka firma to w ostatnich latach najważniejszy konkurent Nike na rynku sprzętu dla biegaczy. Kiedy więc Amerykanie zadziwili lekkoatletyczny świat butami Kipchoge’a z pianką Zoom X i poduszkami Air Zoom, Niemcy musieli odpowiedzieć.

adidas boost buty do biegania z amortyzacją
Amortyzacja w butach do biegania Adidas Ultraboost 22, źródło: Strona producenta Adidas

Boost – współpraca sportu i przemysłu chemicznego

Najważniejszą technologią amortyzacyjną Adidasa jest obecnie Boost. Niemiecka marka idzie tutaj w kontrze do Nike i przekonuje, że to jej rozwiązanie jest tworzywem, które zapewnia największy zwrot energii ze wszystkich znanych technologii amortyzacyjnych.

Jak udało się uzyskać taki efekt? Boost jest owocem współpracy Adidasa z koncernem chemicznym BASF. By stworzyć to tworzywo, trzeba było rozbudować termoplastyczne cząsteczki poliuretanu. Zostały przekształcone w zamknięte komórki wypełnione powietrzem. W ten sposób powstało tworzywo znane w świecie biegowym jako TPU.

Kapsułki Boost zapewniają jednak nie tylko duży zwrot energii, który dynamizuje buty. To także materiał, który świetnie dopasowuje się do stopy. Warto zaznaczyć, że jest odporny na zmiany temperatury. Boost nie traci właściwości amortyzujących nawet w czasie biegania zimą, w czasie mrozów.

Lightstrike Pro – buty do biegania z amortyzacją i lekkość biegu

W niektórych modelach butów do biegania, takich jak Adidas Adizero Takumi Sen, niemiecka firma stosuje również piankę Lightstrike Pro. To rozwiązanie, którego głównym założeniem jest zapewnienie jak najlepszego zwrotu energii przy jak najmniejszej wadze.

Pianka Lightstrike Pro bardzo dobrze dynamizuje więc stopę w momencie wybicia. Absorbowanie energii z uderzenia o podłoże można porównywać jedynie z technologią Boost.

Wyróżnikiem Lighstrike Pro jest jednak również niezwykle mała waga. Dlatego ta technologia znajduje zastosowanie nie tylko w butach treningowych, ale i startowych. Jest jednak również minus: pianka Lightstrike Pro szybko się niszczy. Buty z tą technologią nie będą zbyt długo służyć, warto więc oszczędzać je na najważniejsze zawody.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike