> Porady > Wysypka po bieganiu – dlaczego występuje i jak z nią walczyć?

23.01.2022

Wysypka po bieganiu – dlaczego występuje i jak z nią walczyć?

Czy można być uczulonym na sport, a szczególnie na bieganie? Cóż… To nie takie proste! Istnieją osoby, które po treningu zauważają na swojej skórze wysypkę – może być to pokrzywka po wysiłku lub alergia na coś innego. Nie wolno bagatelizować objawów! Dowiedz się co oznacza wysypka po bieganiu i jak się jej pozbyć.

Wysypka po bieganiu – możliwe alergeny

Wysypka po bieganiu może być spowodowana wystawieniem na pyłki. Jeżeli biegasz w parku czy lesie, a trwa pora kwitnienia, jesteś na nie mocno narażony. Gdy po wysiłku na świeżym powietrzu pojawiają się objawy skórne, koniecznie skonsultuj się z alergologiem. Potrzebne będą leki antyhistaminowe i najpewniej zmiana trasy.

Także coś co spożyłeś przy okazji treningu – ,,nowy” owoc, dodatek do izotonika i wiele innych rzeczy – mogło spowodować reakcję alergiczną. Zastanów się co dokładnie jadłeś oraz piłeś i powiedz o tym lekarzowi.

Ubrania wykonane z ,,niepewnych” materiałów bądź drażniące substancje w kosmetykach to kolejne możliwe przyczyny wysypki. Przejrzyj etykiety, metki, sprawdź producenta odzieży oraz używanych środków higieny. Zrób zdjęcia – pokażesz je alergologowi.

Pokrzywka wysiłkowa – co ją powoduje?

Jeżeli jesz to co zawsze, nie biegasz w okolicy pylących roślin a materiał ubrań nie pozostawia nic do życzenia, prawdopodobnie cierpisz na pokrzywkę cholinergiczną. Zwana jest też pokrzywką wysiłkową, a zalicza się do pokrzywek fizykalnych, czyli powodowanych przez czynniki fizyczne. Nazwa bierze się od tego, że bąble na skórze są bardzo podobne do tych po poparzeniu się pokrzywą.

Pokrzywka po wysiłku pojawia się z powodu wzrostu temperatury ciała spowodowanej treningiem czy warunkami atmosferycznymi. Badacze łączą jej pojawianie się z wrażliwościa osoby chorej na pot. Pojawiające się na skórze krople po prostu ją podrażniają. Z podobnego powodu bąble pokrzywkowe u niektórych osób pojawiają się też pod wpływem stresu.

Pokrzywka cholinergiczna to choroba której nie wolno ignorować. Przy jej podejrzeniu trzeba udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie medykamenty. Poza lekami antyhistaminowymi przydają się specyfiki ograniczające potliwość, czasem potrzebne są też środki psychotropowe. Pocieszamy jednak – rokowania przy leczeniu tej pokrzywki fizykalnej są dobre!

Wysypka po bieganiu – jak z nią walczyć? 

Po pierwsze – jeśli zaobserwowałeś że wysypka po bieganiu pojawiła się na Twoim ciele, przemyśl wszystko co robiłeś w ciągu ostatnich godzin. Jadłeś lub piłeś coś nowego? Użyłeś innego żelu pod prysznic, a może zmieniłeś trasę i dla odmiany biegałeś wśród pylących roślin? Postaraj się w pierwszej kolejności ,,namierzyć” możliwe alergeny na swojej drodze i na przyszłość je wyeliminować.

Po drugie – ubrania, szczególnie jeśli masz na sobie nowy komplet. Odzież biegowa powinna być doskonale przebadana pod kątem przyjazności dla skóry. Jeśli jednak zamiast w sklepie sportowym zrobiłeś zakupy na bazarze, bardzo możliwe, że uczulił Cię materiał. Biegałeś w innej odzieży niż do tej pory? Prawdopodobnie w niej leży wina. Na następny trening załóż coś innego, a jeśli wysypka znowu się pojawi pozostaje lekarz.

Po trzecie – umów się do lekarza. Niezależnie od tego czy już stwierdziłeś co mogło Cię uczulić, skonsultuj sprawę z alergologiem bądź dermatologiem. Wysypek nie wolno bagatelizować! Pokrzywka wysiłkowa, uczulenie na jedzenie czy materiały to coś, czemu koniecznie musi się przyjrzeć specjalista. W kwestii zdrowia zawsze dmuchaj na zimne!

Wysypka po bieganiu nie jest czymś normalnym. Świadczy o chorobie – pokrzywce powysiłkowej lub uczuleniu na coś występującego w Twoim otoczeniu. Dla pewności zawsze warto skonsultować sprawę z lekarzem oraz unikać tkanin z niepewnych źródeł. Jeśli pojawiła się u Ciebie pokrzywka po wysiłku fizycznym przemyśl z jakimi potencjalnymi alergenami miałeś do czynienia i umów się do specjalisty.