> Sprzęt > Jak dobrać stanik sportowy do biegania? Najważniejsze cechy

20.01.2022

Jak dobrać stanik sportowy do biegania? Najważniejsze cechy

Dobór stanika do biegania jest niezwykle istotny dla komfortu treningu. Podskakujące, wymykające się spod kontroli piersi to irytacja, ból i zniechęcenie! W dodatku, zwroty źle dobranej bielizny często są niemożliwe. Lepiej uważać – podpowiadamy jak dobrać stanik do biegania, by nigdy nie musieć się tym martwić!

Czy można biegać w zwykłym staniku?

Bieganie to aktywność fizyczna zaliczana do intensywnych. W takim wypadku dużo lepiej zapomnieć o maksymie ,,jak sie bardzo chce to można” i kupić profesjonalny stanik sportowy. Biustonosze do biegania to niezbędne akcesorium nawet przy małych piersiach.

Piersi składają się z tłuszczu i więzadeł Coopera. Więzadła odpowiadają za jędrność biustu, a co najistotniejsze, jeśli raz się naciągną, nie wrócą do pierwotnego kształtu. Dlatego tak ważne jest noszenie dobrze dopasowanego stanika nie tylko podczas treningu ale i na co dzień. 

Chodzi jednak nie tylko o zachowanie jędrności piersi. Skaczący biust po prostu sprawia ból i obciąża kręgosłup, rujnując nam trening i przy okazji zdrowie… Gdy musimy podtrzymywać piersi ,,w locie” cierpi cała technika biegu, bo nie jesteśmy w stanie swobodnie poruszać rękami. Ciężko wtedy mówić o bieganiu na sto procent.

Zwykły stanik nigdy nie zapewni tak dobrej stabilizacji jak ten zaprojektowany z myślą o aktywności fizycznej! Zdecydowanie nie ma sensu oszczędzać – dobry stanik do biegania posłuży przez lata, więc ostatnie czym powinniśmy się kierować przy zakupie jest kryterium ceny. 

Rodzaje staników sportowych

Idealny stanik to nie jest prosta sprawa – wie o tym każda kobieta! Wśród sportowych modeli mamy do wyboru trzy typy, sprawdzające się przy różnych rozmiarach piersi.

Biustonosze kompresyjne nie mają osobnych miseczek. To po prostu ciasno przylegające (“druga skóra”) krótkie topy. Te modele sprawdzają się u biegaczek z małymi piersiami, nie potrzebującymi dodatkowej stabilizacji. Obcisły materiał utrzyma piersi w ryzach bez problemu, poprzez dociskanie je do ciała. Zwykle nie można ich dodatkowo regulować (nie mają zapięcia), a sprawdzają się przy biuście nie większym niż miseczka B.

Staniki sportowe z dzielonymi miseczkami to coś dla kobiet o pełniejszych kształtach, ćwiczących bardziej intensywnie. Osobne miseczki stabilizują obie piersi, dociskają i generalnie zapewniają lepszą stabilizację niż kompresyjne modele. Tak jak zwykłe staniki, najczęściej mają zapięcie

Są jeszcze biustonosze z dzielonymi miseczkami i dodatkową regulacją. Poza osobnymi miskami stabilizującymi biust taśma jest regulowana jak w zwykłych stanikach. Z myślą o biegaczkach z dużymi biustami, pomiędzy łopatkami mają dodatkową stabilizująca taśmę. To pozwala na uniwersalne dopasowanie w zasadzie do każdego ciała i doskonałe zabezpieczenie pełnych piersi przed wstrząsami.

Biustonosze do biegania – jakie wsparcie?

W sklepach z bielizna sportową trafisz także na termin “lekkie/średnie/duże wsparcie”. Zasada jest prosta – im większy biust i intensywniejsza aktywność, tym większe wsparcie będzie potrzebne. Nawet mając małe piersi, ale ćwicząc ile sił, lepiej wybrać model średni, a taki z lekkim wsparciem pozostawić początkującym, dopiero truchtającym biegaczkom.

Panie o dużych biustach, dla swojego komfortu i bezpieczeństwa powinny wybierać modele z dużym wsparciem, nawet jeśli nie planują jeszcze bić rekordów. W ich przypadku sprawdzą się biustonosze z fiszbinami – rozumiemy jednak, że nie każdej biegaczce będą one odpowiadać. 

Jak dobrać stanik do biegania? Weź miarę!

Dobierając biustonosz sportowy do biegania nie obędzie się bez dokładnych pomiarów. Trzeba zmierzyć obwód pod biustem, w biuście i odliczyć jeden od drugiego by uzyskać wielkość miseczki. 

Obwód pod biustem zmierz na wydechu, dokładnie przyciskając miarkę. Wynik zaokrąglij w dół (jeśli masz w obwodzie 88 centymetrów, wybierz obwód 85). Taśma pod biustem musi dokładnie przylegać, więc określając rozmiar stanika wybierz zawsze model ciaśniejszy – zapewni lepszą stabilizację.

Obwód zmierz w najszerszej części biustu, również nie pozostawiając zbędnego luzu. Stanik to ten wyjątkowy element odzieży, gdzie zbyt duży rozmiar jest większym problemem niż nieco za mały. 

Żeby uzyskać wielkość miseczki odejmij obwód pod biustem od obwodu w biuście. Masz już te trzy wymiary? Otwórz tabelę rozmiarów producenta i znajdź odpowiedni dla siebie. 

Niektóre staniki mają rozmiarówkę jak zwykła odzież (XS, S, M, L, XL). W takim wypadku kieruj się rozmiarem Twojej koszulki do biegania – ona też powinna dopasowywać się do ciała. W przypadku stanika, szczególnie jeśli koszulka zdążyła się chociaż trochę rozciągnąć, wybierz o rozmiar mniejszy od niej.

Stanik do biegania- na to zwróć uwagę przy mierzeniu

Najlepiej kupować stanik do biegania stacjonarnie, mierząc go na cieniutki biustonosz. Dobierając bieliznę sportową po raz pierwszy łatwo się pomylić – za drugim razem mamy już praktyczne pojęcie o swoich potrzebach i rozmiarze. Na co uważać mierząc biustonosze do biegania?

Ramiączka powinny być nieco szersze tak, by przylegały do ciała ale nie wpijały się w skórę. Szczególnie panie z obfitymi piersiami muszą na to uważać – cienkie ramiączka biustonosza nie utrzymają ich w ryzach, spowodują ból i pozostawią po sobie pręgi. Im większe piersi i aktywność, tym szersze, mocniej podtrzymujące ramiączka.

Im większy biust oraz intensywniejsza aktywność, tym bardziej zabudowany stanik będzie potrzebny na treningu. Miseczka ma uciskać każdy kawałek ciała, nic nie może ,,wypływać” ani wyskakiwać przez dekolt. Jeśli na biuście stanik się marszczy a pierś ma możliwość poruszania się pod ubraniem, trzeba wybrać inny model. Skakanie w przymierzalni to bardzo dobry pomysł na przetestowanie stanika ,,w boju”!

Biustonosze do biegania – dodatkowe uwagi

Po pierwsze – asymetria biustu. To że jedna pierś jest większa jest zupełnie normalne! Z reguły nie są to duże różnice. Miseczkę dobieramy według większej piersi.

Po drugie – trzeba się nastawić na to, że jeden stanik do biegania nie wystarczy. Nie chodzi tu tylko o kwestię suszenia po praniu. U niektórych kobiet rozmiar biustu bardzo się różni w zależności od dnia cyklu, przyda się więc mniejszy i nieco większy model. 

Po trzecie – mówi się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu powinna odwiedzić braffitera. I dobrze się mówi! Jeśli stoisz przed wyborem pierwszego stanika sportowego do biegania, to świetna okazja by skonsultować się ze specjalistą. Braffiter pomoże w doborze perfekcyjnego modelu, a nabyta dzięki temu wiedza przyda się również podczas kupowania codziennej bielizny.

Jak dobrać stanik do biegania? Weź pod uwagę rozmiar biustu i stopień aktywności fizycznej. Im większy biust i aktywność, tym większe wsparcie – szersze ramiączka, fiszbiny, dodatkowe taśmy stabilizujące. Pamiętaj, że stanik ma utrzymywać każdą część piersi w stałej pozycji, tak żeby nie musieć podczas treningu ich podtrzymywać. W razie jakichkolwiek problemów warto skonsultować się z profesjonalnym braffiterem – to gwarancja dobrego wyboru stanika na każdą okazję!

Oczywiście, zawsze stawiaj na sprawdzonych producentów! W poszukiwaniu stanika do biegania sprawdź sportową ofertę Tchibo: https://www.tchibo.pl/odziez-sportowa-c400048508.html!