Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Marki > Sezon smogowy a bieganie. O czym trzeba pamiętać?

29.12.2021

Sezon smogowy a bieganie. O czym trzeba pamiętać?

Sezon smogowy a bieganie. O czym trzeba pamiętać?

Jak co roku sezon grzewczy jest w Polsce jednocześnie sezonem smogowym. To czas, gdy lekarze zalecają ograniczenie przebywania na zewnątrz, gdyż składniki smogu przyczyniają się do rozwoju wielu groźnych chorób.

Biegacze, którzy nie chcą rezygnować ze swojej aktywności fizycznej, powinni przestrzegać kilku zasad, pozwalających ograniczyć zagrożenie.

Monitorowanie czystości powietrza

Po pierwsze, warto wyrobić sobie nawyk monitorowania stanu powietrza. Pozwoli to wybrać na treningi takie pory, w których stężenie smogu nie jest bardzo wysokie. Aktualną jakość powietrza można kontrolować:

  • Za pośrednictwem aplikacji i stron internetowych

Najprostszy sposób na kontrolowanie czystości powietrza to zainstalowanie aplikacji mobilnej. Wiele z nich ma opcję alarmowania użytkownika o wysokim stężeniu smogu w wybranej okolicy. Osoby, które nie chcą instalować aplikacji, mają do wyboru wiele stron, pozwalających na szybkie sprawdzenie aktualnego stanu powietrza.

  • Korzystając z własnego czujnika smogu

Ceny najprostszych czujników pyłu PM2,5 (głównego wyznacznika smogu) rozpoczynają się od około 150 zł. Za droższe trzeba zapłacić nawet ponad 1000 zł.

  • Wykorzystując wskaźnik w oczyszczaczu powietrza

Znaczna część oczyszczaczy powietrza ma czujnik zanieczyszczeń i wskaźnik jakości powietrza. Aby wskazania były wiarygodne, urządzenie musi być wyposażone w dobry (najlepiej laserowy) miernik PM2,5 oraz wskaźnik numeryczny.

W przeciwnym razie urządzenie będzie wprowadzało w błąd. Przykładem może być oczyszczacz powietrza Sharp. Urządzenia tej marki mają słabe czujniki, dlatego wskaźniki kolorystyczne informują o dobrej jakości powietrza nawet wtedy, gdy stężenie PM2,5 kilkakrotnie przekracza dopuszczalne normy.

Maski dla sportowców

Zimą zdarza się, że stężenie smogu utrzymuje się na wysokim poziomie przez wiele dni i trudno trafić na taki moment, w którym bieganie byłoby w miarę bezpieczne. Warto zatem rozważyć zakup maski antysmogowej.

Jej wybór powinien być jednak dobrze przemyślany, ponieważ musi skutecznie chronić przed smogiem, a jednocześnie zapewniać w miarę swobodne oddychanie.

Jeśli chodzi o ochronę przed smogiem, to najlepiej sprawdzi się filtr przeciwpyłowy pod nazwą HEPA, FFP3 albo NN99. Powinien być to filtr wymienny, aby po jego zużyciu nie trzeba było wymieniać całej maski. Najwyższy komfort zapewni natomiast maseczka profilowana.

Dlaczego bieganie w smogu nie służy zdrowiu

Podczas biegania, tak jak przy każdej innej aktywności fizycznej, wzrasta zapotrzebowanie organizmu na tlen. W rezultacie człowiek pobiera więcej powietrza. W smogowy dzień równa się to pobieraniu większej dawki zanieczyszczeń.

Im szybszy bieg, tym wyższe zapotrzebowanie na tlen, czyli większy pobór smogu. Objętość powietrza wdychanego w trakcie joggingu może być nawet 15 razy większe niż w spoczynku. Niestety przy wysokim stężeniu zanieczyszczeń wcale nie służy to zdrowiu.

Ochrona przed smogiem w domu

Chociaż temat dotyczy biegania, to warto wspomnieć o tym, że ochrona przed smogiem jest potrzebna także w domu. Wewnątrz budynków stężenie zanieczyszczeń często jest tylko trochę niższe od tego na zewnątrz. Tutaj najlepszą bronią w walce z nimi jest oczyszczacz powietrza.

Podczas wybierania takiego urządzenia warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • Rodzaj filtrów

Podstawa to filtr HEPA oraz filtr węglowy. Pierwszy zatrzymuje pyły zawieszone, alergeny, bakterie i wirusy, a drugi lotne związki organiczne i inne zanieczyszczenia gazowe.

  • Wydajność

Wyrażona w metrach sześciennych na godzinę powinna być przynajmniej 8 razy wyższa od powierzchni pomieszczenia w metrach kwadratowych (czyli jeśli pomieszczenie ma 25 m², to potrzeba oczyszczacza o wydajności co najmniej 200 m³/h),

  • Obecność trybu automatycznego

Oznacza, że oczyszczacz może sam dostosowywać prędkość filtracji do stanu powietrza.

  • Rodzaj czujnika i sposób oceny jakości powietrza

Najlepiej wybrać oczyszczacz z laserowym czujnikiem PM2,5. Warto postawić na urządzenie z restrykcyjnym algorytmem, który mają np. oczyszczacze Klarta albo LIFAair. Urządzenia bazujące na chińskiej normie jakości powietrza uznają powietrze za czyste mimo wysokiego stężenia pyłu PM2,5. Przykładem może być tutaj oczyszczacz powietrza Xiaomi 3H albo PRO H.

  • Opłacalność i koszty użytkowania

Cena nie zawsze świadczy o jakości, dlatego warto sprawdzić, czy stosunek ceny do możliwości oczyszczacza jest korzystny. Jeśli chodzi o koszty użytkowania, pod uwagę trzeba wziąć zużycie prądu oraz cenę i żywotność filtrów wymiennych.