Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Nike Pegasus Trail – najnowszy model. Czy to najbardziej wszechstronny but do biegania Nike?

Nike Pegasus Trail – najnowszy model. Czy to najbardziej wszechstronny but do biegania Nike?

Data aktualizacji 29.12.2021

Przeczytasz w 9 minut

Nike Pegasus Trail – najnowszy model. Czy to najbardziej wszechstronny but do biegania Nike?

Najprostszy podział butów do biegania to pogrupowanie ich na buty trailowe, czyli terenowe, oraz te do biegania po asfalcie. Różnią się kilkoma ważnymi elementami – od kształtu cholewki, przez amortyzację, po podeszwę zewnętrzną i bieżnik.

Nike podeszło jednak do tematu ambitnie. Firma znana z wielu udanych projektów biegowych postanowiła stworzyć obuwie wszechstronne i uniwersalne, które poradzi sobie zarówno na betonie, jak i terenowych, nierównych trasach. Tak powstała seria Nike Pegasus Trail, która odwołuje się do butów Pegasus przeznaczonych wyłącznie na asfalt – jest dostępna w sklepie https://www.11teamsports.pl/.

Co wyszło z takiego połączenia? Jak spisują się najnowsze buty Nike Pegasus Trail 3? Przeanalizowaliśmy zalety i wady takiego rozwiązania.

Nike Pegasus Trail – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Nike Pegasus Trail 3?

Pierwszy rzut oka na Nike Pegasus Trail 3 pozostawia bardzo przyjemne wrażenia. Widać, że to buty zaprojektowane z dbałością o detale.

Cholewce butów bliżej kształtem do butów terenowych Nike niż tych na asfalt. Przede wszystkim ze względu na jej szerokość. Buty Nike na asfalt często są dość wąskie. W tym przypadku, zwłaszcza z przodu, jest znacznie szerzej.

Materiał cholewki w dużej mierze składa się z przewiewnej siateczki. Jest jej sporo, w dodatku w dwóch warstwach. Wewnętrzna ma jednak nieco bardziej gęsty splot. Ma ona za zadanie lepiej przechwytywać pot i odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Jak przystało na buty przystosowane do biegania w terenie, palce dodatkowo ochrania panel z tworzywa.

W porównaniu do modelu Nike Pegasus Trail 2, w najnowszej odsłonie wzmocniono wiązanie butów. Pętle na sznurówki są większe i mocniejsze.

Zmieniła się również konstrukcja języka. Znajduje się w nim więcej wypełnienia, jest zatem bardziej mięsisty. Mimo to jego górna część pozwala na dość swobodne manewry. Na języku wypisano też nazwę butów.

Na cholewce warto też wyróżnić szeroki uchwyt na zapiętku. To znaczne ułatwienie przy zakładaniu oraz transporcie butów.

Wnętrze buta i podeszwa

Wnętrze obuwia można uznać za komfortowe. Znajduje się w nim tekstylna wkładka. Mimo to podeszwa nie jest nadmiernie miękka.

Podeszwa środkowa, czyli warstwa, która odpowiada za amortyzację, została wykonana z pianki Nike React. Ten system rozkłada się na całej długości podeszwy.

Sama podeszwa jest dłuższa niż cholewka i dość szeroka. Poza obręb buta wystaje przede wszystkim w tylnej części obuwia. Ta wypustka w pewien sposób zastępuje otok przy pięcie.

Cała podeszwa zewnętrzna jest wykonana z gumy. Wieńczy ją charakterystyczny bieżnik. Znajdują się na nim dość masywne wypustki. Nie są zbyt wysokie, ale wiele z nich ma sporą szerokość.

Design butów Nike Pegasus Trail 3

Buty Nike Pegasus Trail 3 wyróżniają się klasycznym, ale wysoko ocenianym designem. Bije od nich solidność. Nie wyglądają jak typowe buty biegowe. Pod wizualnym względem blisko im do butów Nike przeznaczonych do codziennego użytku.

podstawowa wersja nike pegasus trail
Buty Nike Pegasus Trail 3, wersja morska, źródło: Strona sklepu 11teamsports

Męskie wersje Pegasus Trail 3 to przede wszystkim trzy warianty kolorystyczne. Pierwszy opiera się na kolorze morskim. To ta wersja trafiła na plakaty i materiały promocyjne.

Na takiej cholewce dobrze widoczne są perforacje. W przedniej części buta znajdziemy czarny panel i czarne kropki. Na boku – biały logotyp Nike. Do tego kolorystykę obuwia urozmaicają fioletowe wstawki oraz pomarańczowy zapiętek.

Podeszwa zewnętrzna ma barwę ciemnej bieli, choć upstrzonej czarnymi kropkami. Bieżnik to już klasyczna czerń.

męskie pomarańczowe buty pegasus trail 3
Buty Nike Pegasus Trail 3, wersja pomarańczowa, źródło: Strona sklepu 11teamsports

Druga wersja Nike Pegasus Trail 3 jest równie widowiskowa. Tym razem podstawową barwą został intensywny pomarańcz. Na bokach towarzyszą jej niebieskie elementy – logotyp Nike i oznaczenie butów trailowych.

Do tego dochodzi zapiętek w barwie jasnej zieleni i taki sam nieduży panel na podeszwie. Sama podeszwa zewnętrzna jest biała, choć z niebieskimi kropkami. Panel przedni cholewki i bieżnik są czarne.

czarno-biała wersja pegasus trail
Buty Nike Pegasus Trail 3, wersja czarno-biała, źródło: Strona producenta Nike

Męskie buty Pegasus Trail 3 można też kupić w klasycznej, czarno-białej wersji. Ciemna cholewka kontrastuje z jasną podeszwą. Urozmaiceniem są akcenty szarości, w odcieniu Dark Smoke Grey. Biel podeszwy także nie jest czysta, to Pure Platinum. Tradycyjną czerń spotkamy na bieżniku.

Model dla mężczyzn jest dostępny w rozmiarach 38,5-49,5.

Nike Pegasus Trail 3 damskie – kolorystyka

nike pegasus trail 3 granatowe
Buty Nike Pegasus Trail 3, wersja obsydianowa, źródło: Strona producenta Nike

Klasyczne czarno-białe buty Nike przygotowało również dla kobiet. Biegaczki mają jednak łącznie do dyspozycji pięć wariantów kolorystycznych

Urozmaicenia widać już w drugim, choć na pierwszy rzut oka podobnym do tradycyjnej wersji. Czerń cholewki została jednak zastąpiona przez obsydian. Na niej znajdują się jednak akcenty w kolorach Dynamic Turquise i Bright Spruce. Żadnych nowości nie kryje biała podeszwa zewnętrzna z czarnym bieżnikiem.

damskie pegasus trail 3
Buty Nike Pegasus Trail 3, wersja zielona, źródło: Strona producenta Nike

Kolejna wersja jest jeszcze jaśniejsza. Tym razem na cholewce przeważa kolor Dark Teal Green. Jego dopełnienie stanowi Armory Navy, co daje stonowany wizualni efekt.

Nie brak jednak również jaśniejszych akcentów. W oczy rzuca się przede wszystkim kilka elementów w kolorze Pink Glow, a także turkusowy odcień niebieskiego. Do tego biała podeszwa zewnętrzna z ciemniejszymi kropkami oraz czarny bieżnik.

kobiece nike pegasus trail 3
Buty Nike Pegasus Trail 3, wersja lapis, źródło: Strona producenta Nike

Dla wielbicielek bardziej intensywnych kolorów Nike przygotowało wersję z cholewką w kolorze lapis. Ta odsłona będzie wyróżniać się na biegowych trasach. Efekt wzmacnia jeszcze jaskrawy Flash Crimson. Ten kolor jest obecny na wewnętrznej warstwie siateczki, na uchwycie nad zapiętkiem i w literach wypisanych na wkładce.

Do tego dochodzą jasno niebieskie elementy na cholewce i utrzymana w takim samym odcieniu podeszwa zewnętrzna – ponownie wzbogacona kropkami. Niemal cały spód butów jest czarny, ale znalazło się tam miejsce na jaskrawy panel.

różowa wersja butów nike pegasus trail 3
Buty Nike Pegasus Trail 3, wersja różowa, źródło: Strona producenta Nike

Piąty wariant kolorystyczny Pegasus Trail 3 jest utrzymany w najdelikatniejszych barwach. Cholewka to głównie delikatny róż Light Soft Pink. Nieco “podgrzewają” ją akcenty w kolorze Magic Ember. Uzupełnieniem są panele oraz bieżnik w kolorze Aluminum.

Damskie buty Pegasus Trail można kupić w rozmiarach 35,5-44,5.

Jak buty Nike Pegasus Trail pomagają w trakcie biegu?

Wygląd butów to ważna sprawa, ale prawdziwego biegacza do zakupu przekonają przede wszystkim cechy użytkowe. A tych w butach zapowiadanych jako uniwersalne powinno być sporo.

O wszechstronności modelu Nike Pegasus Trail 3 decyduje przede wszystkim podeszwa. A konkretnie połączenie amortyzacji, stabilizacji oraz przyczepności.

Za amortyzację w pełni odpowiada pianka Nike React. Jest jej sporo w każdej części podeszwy. A że to rozwiązanie reklamowane przez amerykańską firmę jako najnowszy rodzaj amortyzacji, faktycznie spisuje się świetnie. Dzięki niej w trakcie biegu właściwie nie czuć nierówności terenu.

Jednocześnie jest jej na tyle dużo, by ochronić stopy i stawy przed nadmiernymi drganiami w czasie biegania po asfalcie. W ten sposób Pegasus Trail 3 faktycznie jest dopasowany do różnych rodzajów nawierzchni. Przy tym ten model jest bardzo wygodny. Spora amortyzacja nie równa się bowiem miękkości. Podeszwa nie jest gąbczasta.

Przyczepność i inne udogodnienia

Przyczepność na zróżnicowanych podłożach zapewnia ciekawie zaprojektowany bieżnik. Jego masywne kołki czerpią inspirację z opon rowerowych. Dzięki temu dobrze sprawdzą się na utwardzonej nawierzchni, ale także bardziej miękkim terenie, na przykład w lesie.

Buty Nike Pegasus Trail 3 będą dobrze spisywać się na podbiegach i zbiegach. Pomagają w tym specjalne zęby w przedniej części buta.

O stabilizację stopy dbają dwa elementy. Pierwszy to szeroka podeszwa. Pomocny jest tu szczególnie ten jej fragment, który wystaje poza obręb pięty. Do tego dochodzi jednak jeszcze konstrukcja cholewki. Tam za blokowanie stopy w bucie odpowiada system Dynamic Fit. Dzięki temu biegacz zachowuje stabilność nawet na nierównościach.

Przy wymienianiu atutów Pegasus Trail 3 warto wspomnieć jeszcze o ułatwionym zdejmowaniu i zakładaniu butów. Pomaga w tym nie tylko uchwyt na zapiętku. Chodzi też o górną część języka, którą można łatwo odchylić.

Waga 321 g, jak na buty terenowe, nie jest przesadnie duża. Model Pegasus Trail 3 charakteryzuje się też 9,5 mm dropem.

Technologie w butach Nike Pegasus Trail

Najważniejszą technologią w butach Nike Pegasus Trail 3 jest pianka Nike React. Powstała m.in. dzięki testerom, którzy przebiegli w niej 27 tysięcy kilometrów. To lekkie i sprężyste rozwiązanie, które zapewnia świetną amortyzację. Jest też bardzo wytrzymała, co przekłada się na trwałość butów.

Drugi istotny system to Dynamic Fit. Ten materiał ma zapewniać maksymalny komfort. Dopasowuje się do kształtu stopy i dobrze do niej przylega. Jest rozciągliwy, cholewka nie będzie więc uciskać palców.

Nike Pegasus Trail 3 Gore Tex – jeszcze lepsza ochrona

nike pegasus trail 3 gtx
Buty Nike Pegasus Trail 3 Gore-Tex, źródło: Strona producenta Nike

Na najbardziej wymagające trasy warto wybrać buty Nike Pegasus Trail 3 Gore-Tex. Ten model wyróżnia się większą odpornością na warunki atmosferyczne. Warstwa Gore-Tex zapewnia bowiem ochronę przed wilgocią. Przez taką barierę nie powinny przesiąkać kropelki wody. Jednocześnie siatka ma mikroskopijne szczeliny, które przepuszczają cząsteczki pary wodnej z pocącej się stopy.

Nike Pegasus Trail 3 GTX, w porównaniu do modelu Nike Pegasus Trail 2 Gore-Tex, ma też lepiej dopasowany kołnierz. Nad nim znajduje się bowiem stuptut. To rozwiązanie zapobiega wlewaniu się wody do butów od góry. Biegacz jest też chroniony przed kamyczkami, które mogą wpadać do cholewki.

Wady butów Nike Pegasus Trail

W morzu zalet znajduje się też miejsce dla kilku wad. Pegasusy nie zawsze dobrze sprawdzają się w wysokich temperaturach. Na co dzień perforacje z siateczki dobrze spełniają swoje zadanie, ale przy upałach stopa może się w nich nieco pocić. To efekt podwójnej warstwy siateczki.

Dla niektórych biegaczy problemem może być też stosunkowo ostry zapiętek. Osoby o bardziej wrażliwych łydkach będą czuć go na stromych zbiegach.

Największym minusem jest jednak fakt, że omawiane buty, nawet w wersji Nike Pegasus Trail 2 GTX, właściwie nie nadają się na mokre nawierzchnie. Bieganie w nich w czasie deszczu będzie dużym problemem. Ślizgają się i na mokrych kamieniach, i na zawilgoconym asfalcie.

U kogo buty Nike Pegasus Trail sprawdzą się najlepiej?

Kiedy jednak nie pada, Nike Pegasus Trail to zdecydowanie czołówka uniwersalnych butów biegowych. Faktycznie łączą w sobie zalety obuwia trailowego i butów na asfalt. Z tego powodu idealnie nadają się dla tych, którzy lubią urozmaicać sobie nawierzchnie treningowe. Można ich też używać na przykład wtedy, gdy na trening w lesie podbiegamy asfaltem.

Ten model został zaprojektowany z myślą o osobach ze stopami neutralnymi. Jego pomoc w bieganiu najbardziej odczują osoby, które biegają “z pięty”. To buty, które powinni wypróbować wszyscy, którzy szukają najwyższego poziomu komfortu w trakcie biegu.

Dzięki szerokiej cholewce Pegasus Trail to obuwie, na które mogą sobie pozwolić osoby z szeroką stopą. Na tle innych modeli Nike to niemal wyjątek.

Nike Pegasus Trail to buty do treningowego biegania. Nadają się jednak nawet na długie treningi, zwłaszcza na mieszanych trasach. Można w nich biegać po nachylonym terenie. Zapewnią odpowiednią przyczepność.

Ich design i wygoda sprawia, że mają jeszcze jedno zastosowanie. Z powodzeniem można ich używać na co dzień. Sprawdzą się jako komfortowe miejskie obuwie.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się