Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
71
> Buty do biegania > Nike Air Zoom Terra Kiger – najnowszy model. Jak wypada w terenie?

24.12.2021

Nike Air Zoom Terra Kiger – najnowszy model. Jak wypada w terenie?

Nike Air Zoom Terra Kiger – najnowszy model. Jak wypada w terenie?

Kiedy myślimy o butach do biegania w terenie, zwykle mamy przed oczami potężne modele z dużą amortyzacją. Dzięki nim pod stopami niemal nie czuć nierówności. Sięgają po nie przede wszystkim osoby, które chcą rozpocząć przygodę z terenowymi trasami.

Nie wszyscy jednak obierają taką drogę na skróty. Dla tych, którzy szukają lepszego czucia podłoża i preferują bieganie ze śródstopia, Nike przygotowało buty Air Zoom Terra Kiger. To model, który ma jednak sprawdzić się nawet na wilgotnych trasach – idealne buty do biegania po lesie.

Najnowsza wersja to Nike Air Zoom Terra Kiger 7. Czy jednak faktycznie ma takie zalety, o jakich mówi amerykański producent? Przyjrzeliśmy się bliżej tym butom.

Nike Air Zoom Terra Kiger – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7?

Buty Terra Kiger 7 to obuwie trailowe. Już na pierwszy rzut oka są szersze z przodu niż z tyłu. Przodostopie wydaje się naprawdę obszerne. Jednocześnie posiadają jednak smukły kołnierz, który nieco je wyszczupla.

Ten model ma też stosunkowo wysoką cholewkę. Zawdzięcza to podwyższonym wiązaniom. Sama cholewka jest wykonana z wytrzymałej, technicznej siateczki.

Znajduje się jednak na niej również wiele wzmocnień. Najważniejsze są te w przedniej części buta, które mają wydłużyć żywotność butów. To model gotowy na starcia z korzeniami i kamieniami. Mocne są szczególnie noski butów. Panele z nieco innego materiału niż siateczka znajdziemy także wokół wiązań. Z tyłu butów wyróżnia się natomiast charakterystyczny, ustawiony nieco pod skosem uchwyt.

Air Zoom Terra Kiger posiadają klasyczny język, ale jest on wyściełany miękką tkaniną. Z pewnością poprawia to wygodę butów.

Wnętrze buta i podeszwa

Kształt podeszwy z grubsza pokrywa się z obrysem cholewki. Wyjątkiem jest tył butów. Tam podeszwa jest bowiem wyraźnie dłuższa od cholewki. Ma też lekko zaokrąglony kształt, który ma ułatwiać przetaczanie.

Zewnętrzną warstwę podeszwy stanowi mocna i odporna na ścieranie guma. Pod podeszwą znajdują się dodatkowe panele z jeszcze bardziej przyczepnej mieszanki. Największe wrażenie może jednak robić bieżnik. Jest agresywny, kołki są rozstawione w wielu kierunkach. Mają wysokość 5 milimetrów.

To, co najważniejsze, kryje się jednak we wnętrzu podeszwy. A dokładniej w podeszwie środkowej. Znalazło się w niej miejsce dla dwóch systemów amortyzacyjnych. Pierwszy to wytrzymała, sprężysta pianka React. Druga to poduszka Zoom Air pod przodem stopy.

Podeszwa butów pod piętą ma wysokość 30 mm. W jej skład wchodzi także wytrzymała płytka Rock Plate, która zapewnia ochronę przed ostrymi przedmiotami. Bezpośrednio pod stopą mamy do dyspozycji klasyczną tekstylną wkładkę.

Design butów Nike Air Zoom Terra Kiger 7

Buty Nike Air Zoom Terra Kiger mają konstrukcję, która ma dopasowywać się szczególnie dobrze do szerszych stóp. Ich design jest zbliżony do klasycznych wzorców obuwia trailowego. Nie sprawiają jednak wrażenie ciężkich i masywnych, czego wielu producentów nie potrafi uniknąć.

nike terra kiger model podstawowy
Buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7, wersja podstawowa, źródło: Strona sklepu 11teamsports

Mężczyźni mają do wyboru kilka wariantów kolorystycznych najnowszego modelu Terra Kiger 7. Podstawowym, który znalazł się na materiałach promocyjnych, jest wersja z cholewką w kolorze limonkowym. Przód butów jest wzmocniony niebieskim panelem w intensywnym odcieniu tego koloru. Kolor niebieski jest też obecny na przodzie podeszwy zewnętrznej.

Ta przechodzi w kolor pomarańczowy. Na cholewce z kolei zobaczymy jeszcze kilka kolorowych akcentów. To przede wszystkim czerwień w logotypie Nike oraz na zapiętku. Do tego dochodzą czarne sznurówki oraz obwódkę kołnierza.

buty terra kiger w nowej wersji
Buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7, wersja Light Bone, źródło: Strona producenta Nike

Równie niestandardowa, choć bardziej stonowana, jest wersja druga. Na cholewce dominuje beż Light Bone, który jest otoczony kolorem Light Army. W tylnej części podeszwy przechodzi on w ciemniejszy Cargo Khaki. Uzupełnieniem jest intensywna forma czerwieni pod podeszwą i na języku.

trailowe obuwie z podeszwą air zoom
Buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7, wersja czarna z kolorowymi akcentami, źródło: Strona producenta Nike

Jeszcze mocniejszą czerwień zauważymy przy oglądaniu trzeciej wersji kolorystycznej męskich Air Zoom Terra Kiger 7. Jest obecna na uchwycie na zapiętku, ale przede wszystkim w przedniej części buta. To w tym kolorze jest powłoka osłaniająca palce.

Czerwień przebija się też przez czarną siateczkę. A to właśnie ta druga jest podstawowym materiałem cholewki. Na języku i logo Nike dostrzeżemy dynamiczny turkus. Całość uzupełnia blady odcień niebieskiego na podeszwie – to Ashen Slate. Pod przodostopiem jest zaś guma w kolorze Dark Beetroot.

nike terra kiger 7 czarne
Buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7, wersja czarna, źródło: Strona producenta Nike

Znajdzie się też coś dla fanów klasycznej kolorystyki. To czarno-białe buty Terra Kiger 7. Przeważa jednak kolor czarny. Biel Pure Platinum przełamuje ją tylko w tylnej części podeszwy oraz logotypie Nike na cholewce.

Męskie buty Terra Kiger 7 można kupić w rozmiarach 38,5 – 49,5.

Nike Air Zoom Terra Kiger 7 damskie – kolorystyka

damska wersja nike air zoom terra kiger 7
Buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7, wersja damska, źródło: Strona sklepu 11teamsports

Również panie mają do wyboru kilka wariantów kolorystycznych. Większość z nich jest jednak taka sama jak u panów. Ewentualnie różnią się pojedynczymi akcentami. I tak w podstawowej wersji różnicą jest jedynie brak kolorów czerwonego i pomarańczowego. Pod cholewką w kolorze limonkowym podeszwa przechodzi w biel, a akcenty na cholewce są niebieskie.

Bardziej wyróżnia się jedynie but o turkusowej cholewce. To intensywny kolor, który przykuwa wzrok na terenowych trasach. Uzupełniające barwy to przydymiona biel, fiolet oraz jasny pomarańcz. Są obecne przede wszystkim na podeszwie.

Damskie buty Nike Air Zoom Terra Kiger można kupić tutaj: https://www.11teamsports.pl/category/bieganie-kobieta-buty.

Jak buty Nike Air Zoom Terra Kiger pomagają w trakcie biegu?

W czasie biegania w butach Air Zoom Terra Kiger możemy być pewni dobrej stabilności. Pomaga w tym między innymi zapiętek. Jest wąski, ale nie ociera. A przy tym dobrze trzyma piętę. W podobny sposób wsparcie otrzymuje śródstopie. Za to odpowiada system Dynamic Fit. Materiał pozwala jednak na dobrą wentylację stopy.

Buty wyróżniają się także dobrym dopasowaniem. Pomagają w tym wysokie wiązania, którymi można mocno przyciągnąć cholewkę do stopy. W dopasowaniu pomaga smukły kołnierz.

Wyściełany język będzie zaś zapewniać miękkość nawet wtedy, gdy stopa będzie już zmęczona. A przód cholewki, poszerzony w porównaniu do poprzedniego modelu Nike Air Zoom Terra Kiger 6, zostawia margines na to, że stopa w czasie biegu spuchnie.

Terra Kiger będą dbać również o bezpieczeństwo stóp. Zapiętek jest wzmocniony, dzięki czemu dodatkowo zabezpiecza ścięgno Achillesa. Powłoki przy palcach przydają się przy przypadkowych uderzeniach, na przykład o korzeni. Od ostrych kamieni odgrodzi nas też płytka Rock Plate.

Plus można też z pewnością postawić przy przyczepności. Bieżnik butów Air Zoom Terra Kiger należy do najbardziej agresywnych. Mocno zarysowane kołki sprawiają, że problemów nie będzie nawet w bardziej grząskim terenie. Sprawdzą się nawet na błotnistych terenowych ścieżkach.

But jest elastyczny i wspiera dynamiczny bieg. Można w nich rozwinąć dość dobre tempo. Systemy amortyzujące, szczególnie poduszka Zoom Air, gwarantuje też duży zwrot energii. Dzieje się tak mimo niewielkiego, 4 mm dropu. Jak na but terenowy jest też lekki, waży 309 gramów.

Tę niską wagę w pewien sposób zawdzięcza mniejszej amortyzacji. Warstwa, która odgradza stopę od ziemi, jest tutaj zdecydowanie mniejsza niż w pozostałych modelach trailowych Nike. Dzięki temu w butach lepiej czuć podłoże. To może być zaletą dla zaawansowanych biegaczy, ale tym mniej doświadczonym będzie przeszkadzać. Stopa biegacza jest w nich bliżej podłoża.

Technologie w butach Nike Terra Kiger

W cholewce najważniejszym rozwiązaniem technologicznym jest Dynamic Fit. To specjalny materiał Nike, który zmniejsza przestrzeń między stopą a butem. Co istotne, adaptuje się do stopy, nie będzie jej więc nadmiernie uciskać.

Pozostałe technologie znajdują się przede wszystkim w podeszwie. O amortyzacją dba pianka Nike React, umieszczona przede wszystkim w tylnej części buta. To materiał lekki, sprężysty i wytrzymały.

Uzupełnia go poduszka Zoom Air w przedniej części podeszwy. Jest wypełniona gazem i miękka, a w najnowszych modelach Nike znajduje się bliżej stopy.

Przy podeszwie trzeba też wspomnieć o Sticky Rubber Pod, którą znajdziemy w śródstopiu butów. Opiera się na gumie węglowej i poprawia przyczepność w trudnych warunkach. Przede wszystkim na mokrej nawierzchni. Do tego trzeba dodać wspominaną już kilka razy płytkę Rock Protection Plate, dzięki której but jest odporny na przebicia.

terra kiger w akcji
Buty Nike Air Zoom Terra Kiger 7 w akcji, źródło: Strona producenta Nike

Wady butów Nike Air Zoom Terra Kiger

Obok zalet butów Terra Kiger znajdziemy również oczywiście nieco wad. Minusem dla wielu biegaczy będzie z pewnością mała amortyzacja. Nie każdy lubi czuć pod stopami kamienie, korzenie i szyszki. W tych butach nie da się tego uniknąć.

Z niewielką amortyzacją wiąże się komfort biegu. But nie jest tak miękki, jak większość modeli wyposażonych w piankę React i poduszki Zoom Air. Może to być więc dla niektórych biegaczy spory przeskok, niekoniecznie w dobrą stronę.

Wadą może być też stosunkowo mała odporność na kiepskie warunki pogodowe. Mimo że w butach Terra Kiger można biegać po błocie, to jednak przy padającym deszczu mogą dość szybko przemoknąć. Nie ma na nich powłoki znanej z butów Nike typu Shield.

U kogo buty Nike Air Zoom Terra Kiger sprawdzą się najlepiej?

Nike Air Zoom Terra Kiger to buty trailowe przeznaczone na terenowe szlaki. Bardzo dobrze spiszą się zwłaszcza na leśnych ścieżkach i duktach. Ich bieżnik predestynuje je do biegania w błotnistym terenie, poradzą sobie nawet na śniegu. Będą dobrze trzymać się podłoża również na podbiegach i zbiegach. Odpowiednio stabilizuje piętę właściwie w każdych warunkach.

Zostały zaprojektowane z myślą o stopach neutralnych. Ze względu na rodzaj i ułożenie amortyzacji będą bardzo dobrze spisywać się u osób biegających “ze śródstopia”. Ale mniej zaawansowani biegacze, lądujący na pięcie, również nie będą odczuwać dyskomfortu.

W Terra Kiger dobrze będą się czuć nawet osoby z szerszą stopą. Buty dobrze dopasowują się dzięki smukłemu kołnierzowi i wyściełanemu językowi. Miejsca na palce jest odpowiednio dużo

Głównym przeznaczeniem Terra Kiger są treningi. Można je jednak określić jako buty treningowo-startowe. Idealnie nadają się na dynamiczne treningi. Pozwalają na rozwinięcie dość dużej prędkości. Jako obuwie startowe mogą służyć początkującym biegaczom terenowym.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

19 maj
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Wybór odpowiedniej pary butów do biegania może może być trudnym […]

16 gru
Nike Air Zoom Tempo – najnowszy model. W jaki sposób pozwolą Ci poprawić szybkość biegu?

Nike Air Zoom Tempo – najnowszy model. W jaki sposób pozwolą Ci poprawić szybkość biegu?

Jeśli regularnie biegasz, musisz czerpać z ruchu prawdziwą przyjemność. Sam […]

12 gru
Buty do biegania po śniegu

Buty do biegania po śniegu

Zima nie rozpieszcza aktywnych – grząski śnieg nie jest wymarzonym […]

03 gru
Czy w butach do biegania można chodzić?

Czy w butach do biegania można chodzić?

Buty do biegania potrafią być sporym wydatkiem – na ile […]

18 kw.
Jak wybrać dobre buty do biegania – 8 zasad, które musisz poznać

Jak wybrać dobre buty do biegania – 8 zasad, które musisz poznać

Wybierasz się do sklepu po nowe, lub w ogóle pierwsze […]

12 maj
Jak dbać o buty do biegania?

Jak dbać o buty do biegania?

Każdy, kto kupuje buty do biegania, chce, by służyły mu […]