Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
18
> Trening > Czy bieganie w miejscu może być efektywnym treningiem?

22.12.2021

Czy bieganie w miejscu może być efektywnym treningiem?

Czy bieganie w miejscu może być efektywnym treningiem?

W złą pogodę trzeba sobie jakoś radzić! Jedni biegacze wskakują na bieżnię, drudzy w buty trekkingowe, a inni odpuszczają trening. Czy są inne sposoby? Bieganie w miejscu w domu – czy to może być efektywny trening? Przeczytaj co o tym sądzimy!

Bieganie w miejscu – ile kalorii spala? Czy jest zdrowe?

Bieganie w domu w miejscu nie jest zbyt zdrowe. Taki trucht w zasadzie nie jest bieganiem, a rytmicznym podskakiwaniem w miejscu. Ta technika poruszania się bardzo obciąża stawy skokowe i kolanowe. Efekty intensywnego, długiego truchtania na podłodze nie będą więc najlepsze. Dla zdrowia nóg, bieganie w miejscu nie powinno trwać dłużej niż 15 minut.

Poza tym, biegając w miejscu obciążamy kręgosłup, a technika poruszania rękami nie ma wiele wspólnego z poprawną. O tym jak istotne są niuanse poruszania poszczególnymi częściami ciała wie każdy biegacz! Nie ma co liczyć, że efekty truchtania w pokoju będą porównywalne z tymi osiąganymi dzięki zwykłym treningom. 

Ile kalorii spala bieganie w miejscu? Publikujemy ten artykuł przed Wigilią – wiemy, że część naszych Czytelników zastanawia się nad tym sposobem trenowania, żeby komfortowo spalić świąteczne przysmaki! Źródła podają, że może to być około 45 kalorii w 5 minut. Nie należy jednak ślepo wierzyć w tę dość imponującą liczbę. Truchtając w miejscu ciężko nie stracić koncentracji na intensywności ruchu. Po kilku minutach większośc z nas przyłapie się najwyżej na leniwym przekładaniu nóg.

Teoretycznie, utrzymując tempo i intensywność ruchu, bieganie w domu w miejscu może być efektywne. Spalimy kalorie, zaangażujemy nogi, rozruszamy się. Mimo tego, z racji tragicznego technicznie sposobu poruszania się nie polecamy zastępowania zwykłego biegania dywanowym truchtem. Może być ,,ostro”, ale będzie równocześnie niezdrowo.

Bieganie w domu w miejscu – czy ma jakieś zalety?

Mimo że truchtaniu na dywanie daleko do porządnego, zdrowego treningu, ma też swoje zalety. To dobry element rozgrzewki. Pobudza mięśnie, motywuje układ krwionośny do pracy, pomaga na spokojnie rozruszać się po leniwym odpoczynku. Przez kilka minut – czemu nie?

Bieganie w domu w miejscu raczej nas nie znudzi. Po pierwsze – wysiłek jest krótki – po drugie – możemy go wykonywać podczas oglądania odcinka serialu czy filmiku na Youtube. Zawsze to jakieś urozmaicenie ćwiczeń, które czasami wykonujemy już jak na autopilocie!

Bieganie w miejscu – co do niego dołożyć?

Bieganie w miejscu – efekty które może przynieść nie będą zadowalające dla zagorzałych miłośników tego sportu. Przy wydłużonym treningu okażą się wręcz szkodliwe dla stawów i kręgosłupa. Licząc na efektywny trening w domu, poza 10-15 minutowym truchtem (zdrowa granica czasowa) przydadzą się inne ćwiczenia.

Po pierwsze – ćwiczenia rozciągające. To absolutny mus zarówno przed truchtaniem jak i po. Dzięki rozciągnięciu stawy mniej odczują negatywny wpływ kulejącej techniki pseudo-biegowego ruchu.

Po drugie – zależnie od wymarzonych efektów, warto sięgnąć do ćwiczeń publikowanych w Internecie przez doświadczonych trenerów. Ćwiczenia cardio w domu do sposób by szybko i dość przyjemnie spalić kalorie. ,,Dywanówki” na mięśnie nóg czy brzucha wykonywane w domowym zaciszu pomogą zaś całościowo pozostać w dobrej formie.Oczywiście, ćwiczenia muszą być wykonywane poprawnie. Wybierajmy więc takie treningi, w których każde zostało krok po kroku omówione.

Po trzecie – dla urozmaicenia domowych treningów przydadzą się hantle i gumy oporowe. Mając nieco sprzętu i determinacji do poprawnego wykonywania ciężkich domowych ćwiczeń każdy może zaserwować sobie prawdziwy wycisk! Bieganie w miejscu powinno być tylko jego elementem.

Samo bieganie w miejscu nie jest dobre dla stawów – nie powinniśmy ćwiczyć w ten sposób długo i intensywnie. Mimo że można spalić dzięki niemu sporo kalorii, zdecydowanie lepiej potraktować je jako krótką rozgrzewkę do bardziej urozmaiconego domowego treningu.

Jeśli bieganie w domu w miejscu ma być korzystne, nie obędzie się bez ćwiczeń rozciągających! Mamy dla Ciebie aż 20 zdrowych propozycji – sprawdź: https://sbiegacza.pl/2019/12/12/cwiczenia-rozciagajace-dla-biegaczy-20-cwiczen-ktore-musisz-uwzglednic-w-swoim-planie-treningowym!

Mogą Ci się spodobać:

24 gru
Jak bieganie wpływa na pośladki – podnosi, powiększa a może wręcz przeciwnie?

Jak bieganie wpływa na pośladki – podnosi, powiększa a może wręcz przeciwnie?

Świetna kondycja, spalanie kalorii, endorfinowy ,,haj biegacza” – zalety tego […]

09 kw.
VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

Wytrzymałość biegacza to pojęcie ciężkie do oszacowania. Poruszając ten temat […]

30 maj
Przygotowanie do triathlonu – jak to zrobić? Potrójne wyzwanie dla biegacza!

Przygotowanie do triathlonu – jak to zrobić? Potrójne wyzwanie dla biegacza!

Stało się – bieganie to już za mało, a Ty […]

31 maj
Bieganie w upale. Objawy udaru cieplnego i pierwsza pomoc

Bieganie w upale. Objawy udaru cieplnego i pierwsza pomoc

Z bieganiem w upale nie ma żartów. Na pewno już […]

05 lis
Bieganie w ciąży – czy można biegać w ciąży i jak to robić?

Bieganie w ciąży – czy można biegać w ciąży i jak to robić?

Słyszałaś to powiedzenie, że poród to maraton? Jest to bardzo […]

05 mar
Metoda POSE, czyli ciąg idealnych pozycji – po co jest i jak wygląda?

Metoda POSE, czyli ciąg idealnych pozycji – po co jest i jak wygląda?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak biegasz? Czy Twój ruch […]