Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Nike Epic React Flyknit – najnowszy model. Jak sprawdzają się te buty?

20.12.2021

Nike Epic React Flyknit – najnowszy model. Jak sprawdzają się te buty?

Nike Epic React Flyknit – najnowszy model. Jak sprawdzają się te buty?

Różne modele butów biegowych kładą nacisk na inne udogodnienia. Mogą wspierać szybkość czy stabilizację stopy. Zazwyczaj jednak jednym z najważniejszych zadań butów biegowych jest zapewnienie odpowiedniej amortyzacji.

Dzięki temu bowiem bieganie staje się bezpieczniejsze, można też znacznie dłużej wytrwać na trasie. Słuszna warstwa amortyzacji jest też niezbędna zwłaszcza przy bieganiu po twardych nawierzchniach. A to asfaltowe i betonowe ścieżki są najpopularniejszymi trasami biegowymi.

Właśnie naprzeciw takim oczekiwaniom wyszła firma Nike, produkując buty Epic React Flyknit. To obuwie, które ma dobrze amortyzować stopę, zachowując odpowiednią sprężystość i dużą dozę dynamiki.

Jak model Nike Epic React Flyknit 2 realizuje te zadania? Przeanalizowaliśmy plusy i minusy tych butów.

Nike Epic React Flyknit – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Nike Epic React Flyknit 2?

Buty Nike Epic React były jedną z najgorętszych premier biegowych 2018 roku. To właśnie ten model – Nike Epic React Flyknit 1 – był pierwszym przedstawicielem linii React. Równolegle z nim debiutowały drugie buty oparte na tej technologii, czyli seria Odyssey.

Buty Epic i Odyssey różnią się głównie cholewką. W tym pierwszym modelu jest ona smukła i dobrze dopasowana do stopy. Nie ma na niej zbyt wielu dodatkowych elementów. Jednolity jest zwłaszcza przód.

Cholewka butów Epic React jest wykonana z Flyknitu. To miękka, lekka i elastyczna dzianina. Całą cholewkę tworzy jeden kawałek materiału. Wzmocnienia z tworzywa sztucznego pojawiają się w okolicach wiązań, są jednak nieduże i nie rzucają się w oczy. Flyknit jest rozciągliwy, co przydaje się przy zakładaniu buta.

Plastikowy panel znajdziemy również na zapiętku. Jest jednak niski i nie wpływa mocno ani na wygląd, ani na wygodę biegu. Nad nim znajduje się pętla ułatwiająca zakładanie butów.

Wnętrze buta i podeszwa

Podeszwa butów Epic React Flyknit to z kolei pianka Nike React. Ten model był jednym z pierwszych butów, w których amerykański producent wykorzystał ten rodzaj amortyzacji. Dzięki temu but jest lekki, waży 270 gramów.

Cała podeszwa jest w zasadzie jednym kawałkiem pianki. Jej fakturę widać również na spodzie butów. Wzmocnienia z gumy znalazły się jedynie w miejscach najbardziej narażonych na ścieranie. Gumowe panele znajdziemy więc na przodzie spodów oraz pod podeszwą.

Design butów Nike Epic React Flyknit 2

buty czarne nike epic react
Buty Nike Epic React Flyknit, źródło: Strona sklepu 11teamsports

Mimo że wprowadzenie pianki React było dość sporą rewolucją w butach do biegania Nike, design modelu Epic tak przełomowy już nie jest. Buty z tej serii wyglądają jak klasyczne obuwie biegowe. Nie ma przeładowania kolorami – na rynku można znaleźć kilka wersji kolorystycznych, w których z tła cholewki wybija się głównie plastikowy panel nad zapiętkiem.

Na korzyść wyglądu butów Epic React Flyknit działa z pewnością to, że nie są tak szerokie, jak inne modele z rozbudowaną amortyzacją. Wszystkie elementy zachowują tutaj odpowiednie proporcje, dzięki czemu zwłaszcza Nike Epic React Flyknit 2 damskie prezentują się bardzo stylowo.

Podstawowe wersje kolorystyczne modelu opierają się na czarnej bądź granatowej cholewce. Dostępne są wersje z kolorowym, różowym panelem nad piętą, ale i w pełni czarne. Męskie buty Epic React można kupić w zakresie rozmiarów 39-48,5.

Jak buty Nike Epic React Flyknit pomagają w trakcie biegu?

Zastosowanie pianki React sprawiło, że buty z serii Epic React odznaczają się bardzo dobrym poziomem amortyzacji. Pianki nie jest przesadnie dużo, nie wystaje mocno poza obręb buta, ale tworzy pod stopą miękką i sprężystą warstwę.

Buty nieźle oddają energię w czasie odbicia. Zapewniają także odpowiedni poziom przetoczenia. Dodatkowym udogodnieniem jest niska waga, przez co stopa nie męczy się przesadnie nawet w trakcie długiego biegu.

Buty Epic React Flyknit zachowują przy tym całkiem niezły poziom dynamiki. Drop 10 mm tylko podkreśla tę cechę.

W tym modelu Nike mocno postawiło na wygodę. Zapewnia ją również niezwykle elastyczna cholewka. Dobrze skrojony Flyknit dobrze dopasowuje się do stopy. Jednocześnie nie uciska jej jednak tak, by powodować nadmierne pocenie. Dopasowanie jest tak dokładne, że można byłoby biegać właściwie bez zawiązywania sznurówek.

Bieżnik butów Epic React Flyknit 2 jest niewielki. Mimo to but zachowuje dobrą przyczepność na suchych, asfaltowych nawierzchniach. Problemy mogą pojawić się na bardziej zróżnicowanych trasach.

Technologie w butach Nike Epic React

Zdecydowanie najważniejszą technologią w butach z tej serii jest pianka React. To najlżejsze z dotychczas zastosowanych przez Nike rozwiązań amortyzacyjnych.

Oprócz tego łączy w sobie pozostałe atuty dobrej amortyzacji, czyli sprężystość, miękkość i wytrzymałość. To właśnie dzięki niej buty Epic React są tak wygodne. Inżynierowie Nike nie mieli wątpliwości i nazwali React “najdoskonalszą pianką w historii”. Zaskakująca może być zwłaszcza długa trwałość tak miękkiego materiału.

Taki efekt był możliwy dzięki połączeniu dwóch polimerów – termoplastycznego elastomeru poliestrowego TPE z kopolimerem etylenu i octanu winylu EVA.

pianka do butów biegowych epic react
Pianka Nike React, stosowana m.in. w butach z serii Epic React Flyknit, źródło: Strona producenta Nike

Elastyczność butów to z kolei zasługa Flyknitu. Nike przy produkcji tego materiału korzysta z recyklingowanych odpadów. Tak powstają poliestrowe nici, z których tka się cholewkę. Nie potrzeba żadnych dodatkowych przeszyć.

Flyknit jest miękki, lekki i elastyczny. Dobrze dopasowuje się do stopy, ale jest dla niej nie jak ciasny but, a przylegająca skarpetka. Dzięki temu butów Epic React niemal nie czuć na stopach.

Wady butów Nike Epic React Flyknit

Do wad butów Nike Epic React Flyknit można zaliczyć utrudnienia przy zakładaniu ich na stopę. Mimo że Flyknit jest rozciągliwy, to jednak zwłaszcza osoby z wyższym podbiciem mogą mieć problem z wciśnięciem butów na stopę. I to w połączeniu z tym, że w samej cholewce ich noga będzie miała sporo wolnego miejsca.

Seria Epic React z pewnością nie jest też adresowana do osób, które szukają dużej stabilizacji. Tutaj nie ma zbyt dużego wsparcia dla pięty biegacza. Ten problem będzie dotyczyć zwłaszcza biegaczy o sporej wadze. Jeśli tylko stopa delikatnie “ucieka” im w trakcie biegu do środka lub na zewnątrz, ten model temu nie zaradzi.

Minusem może być również zachowanie butów na mokrej nawierzchni. Model Epic React Flyknit 2 nie nadaje się do biegania w czasie deszczu lub bezpośrednio po opadach. W takich warunkach przyczepność będzie słaba, łatwo o poślizgnięcia.

U kogo buty Nike Epic React Flyknit sprawdzą się najlepiej?

Buty Epic React Flyknit to obuwie treningowe. Najlepiej będą się w nim czuć biegacze o stopie neutralnej. Supinatorzy lub pronatorzy będą mieć zdecydowanie trudniej. Te buty wspierają bieganie „z pięty”.

Jednocześnie jest to jednak model dedykowany osobom poszukującym dobrej amortyzacji. Dobrze nadaje się na twarde nawierzchnie. Najlepiej radzi sobie na asfalcie oraz betonie, sprawdzi się też na utwardzonych parkowych ścieżkach. Można go określić jako miejski but do biegania. W teren lepiej go nie zabierać.

Niezła dynamika sprawia, że w butach Epic React można odbywać nie tylko codzienne treningi, ale i szybsze przebieżki. Dla początkujących osób będzie też dobrym wyborem na buty startowe. Bardziej wymagający biegacze zapewne nie byliby jednak zadowoleni z tempa.

Z drugiej strony dobra amortyzacja sprawia, że Epic React sprawdzi się nawet w czasie długich startów. Półmaraton, maraton? Czemu nie! W tych butach będzie to możliwe bez ryzyka kontuzji i przemęczenia stopy.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona sklepu 11teamsports