Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
71
> Buty do biegania > Nike Wildhorse – najnowszy model. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

18.12.2021

Nike Wildhorse – najnowszy model. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse – najnowszy model. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej nawierzchni. Oznacza to zwykle bieganie po miejskim asfalcie, ewentualnie betonowych ścieżkach.

Powoli również i w Polsce coraz większą popularność zyskuje jednak bieganie w terenie. Treningi w takim otoczeniu mogą być wytchnieniem dla naszych stawów. Poza tym obcowanie z naturą i czyste powietrze pozwalają na relaks i ucieczkę od codziennych obowiązków.

Choć firma Nike jest znana przede wszystkim z butów biegowych na asfalt, w jej ofercie znajdziemy także buty terenowe, zwane trailowymi. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli jest Nike Wildhorse.

Najnowsza odsłona tej serii, Wildhorse siedem, ma być jeszcze lepiej przystosowana do biegania po górach i lesie. Czy rzeczywiście jednak tak jest? Przyjrzeliśmy się zaletom i wadom tego modelu. 

Nike Wildhorse – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Nike Wildhorse 7?

Już na pierwszy rzut oka dostrzeżemy, że Nike Wildhorse to buty do biegania w terenie. Ich zewnętrzne “uzbrojenie” jest bowiem zdecydowanie bardziej okazałe niż w modelach na asfalt.

Przednia część cholewki jest zabezpieczona solidnym gumowym otokiem. Dzięki niemu buty są bardziej wytrzymałe, a palce mają lepszą ochronę. Dalej w przedniej części buta widzimy siateczkę, która przechodzi w system Dynamic Fit.

To materiał, który dobrze przylega do stopy. Takie wrażenie potęguje jeszcze język butów, wszyty do połowy w cholewkę.

Solidna warstwa gumy “wyrasta” z podeszwy również w okolicach pięty. Zapiętek jest zwieńczony dużą pętelką, która ma ułatwiać zakładanie. Wokół kostki Nike zamontowało natomiast specjalny kołnierz, który ma dobrze przylegać do kostki. Cała cholewka jest stosunkowo wąska i mimo gumowych wzmocnień sprawia wrażenie dynamicznej.

Męski but w rozmiarze 39 waży 328 gramów.

Wnętrze buta i podeszwa

Nike Wildhorse posiadają miękką, tekstylną wkładkę. Kroki w tych butach biegowych stawia się więc w sporym komforcie.

Sama podeszwa jest jednak wyraźnie szersza od cholewki, zwłaszcza z przodu buta. Zwężenie następuje w okolicach śródstopia i ciągnie się właściwie do pięty. Ta jest bowiem wyraźnie węższa niż materiał pod przodostopiem.

W podeszwie środkowej znajdziemy sporo pianki Nike React, pozyskiwanej z syntetycznych materiałów. Stopę ma zabezpieczać również płytka Rock Protection Plate.

Na spodzie podeszwy znajdziemy dwa rodzaje gumy. Niektóre panele są wyraźnie twardsze, inne nieco bardziej elastyczne. Sam bieżnik można określić jako uniwersalny. Nie jest szczególnie głęboki, ale też nie skrajnie odchudzony. Wieńczy go powłoka Anti-Clog Traction.

Design butów Nike Wildhorse 7

Jak na buty trailowe, wygląd modelu Wildhorse 7 nie jest przesadnie masywny. Oczywiście trudno mówić tutaj o wrażeniu zwiewności czy delikatności rodem z cholewek z Flyknitu. Ten model nie jest też jednak wizualnie “ociężały”.

nike wildhorse żółte
Buty Nike Wildhorse 7, model podstawowy, źródło: Strona producenta Nike

Podstawowa wersja kolorystyczna męskich butów Nike Wildhorse 7 jest dość oryginalna. Producent postawił bowiem w niej na ciemny odcień koloru żółtego. To ta barwa jest podstawą cholewki.

Ale kolorów jest znacznie więcej. Logotyp Nike na bokach butów opiera się na kolorze białym, z zewnątrz z dodatkowym niebieskim akcentem. Na butach znajdziemy też stonowaną czerwień – w środkowej części podeszwy zewnętrznej, na pętelce nad zapiętkiem i w górnej pętelce do sznurowania.

Reszta bieżnika jest czarna, podobnie jak kołnierz butów i centralna część cholewki.. Do tego dochodzą białe boki podeszwy.

czarny model nike wildhorse
Buty Nike Wildhorse 7, model czarny, źródło: Strona producenta Nike

Pozostałe dwie wersje kolorystyczne butów Wildhorse opierają się na kolorze czarnym. Pierwsza jest jedynie w kilku miejscach przełamana bielą. To logotyp Nike, bok podeszwy w przedniej części buta oraz panele nad piętą. Reszta elementów jest czarna, gdzieniegdzie przebija się antracytowy akcent.

czarne buty męskie nike wildhorse z kolorowymi akcentami
Buty Nike Wildhorse 7, model czarny z kolorowymi akcentami, źródło: Strona producenta Nike

Ostatnia wersja również opiera się na czarnej cholewce, ale barw jest więcej. Logo Nike i panel z tyłu buta są wymalowane kolorem czerwonym w odcieniu Bright Crimson.

Guma z tyłu buta to z kolei kolor buraczkowy – Dark Beetroot. Do tego dochodzą turkusowe akcenty na cholewce i w środkowej części bieżnika. Przedni fragment spodu podeszwy to z kolei ciemny odcień żółtego.

Męskie buty Wildhorse 7 można kupić w rozmiarach od 38,5 do 49,5.

Nike Wildhorse damskie – kolorystyka

nike wildhorse 7 dla pań
Buty Nike Wildhorse 7, model podstawowy dla kobiet, źródło: Strona producenta Nike

Nieco więcej kolorystycznych możliwości mają panie. Ich podstawowy model Nike Wildhorse 7 jest jednak nieco podobny do wariantu męskiego. Zamiast koloru żółtego mamy tu jednak do czynienia z jasną limonką. W świetle dziennym oba kolory mogą być jednak nieco podobne.

Pozostałe barwy są w mniejszości. Pętelka na górze wiązań i środkowa część bieżnika to kolor Chile Red, Panel na języku i na zapiętku – mocny niebieski, czyli Laser Blue. Całość uzupełnia czarny bieżnik i kołnierz, a także białe boki podeszwy zewnętrznej.

damskie buty nike wildhorse 7
Buty Nike Wildhorse 7, model czarny dla kobiet, źródło: Strona producenta Nike

Co ciekawe, pozostałe wersje kolorystyczne są nieco droższe. Trzy z nich plasują się na tej samej półce. W pierwszej wersji czarną cholewkę uzupełnia imponujący kolor Lapis, który jest widoczny na bieżniku i gumie w tylnej części buta oraz na języku. Oprócz tego na cholewce znajdziemy akcenty w kolorze jasnego mango, a przód bieżnika jest ciemnożółty.

nike wildhorse 7 w kolorze berry
Buty Nike Wildhorse 7, model fioletowy dla kobiet, źródło: Strona producenta Nike

Druga wersja kolorystyczna Wildhorse 7 z tej półki jest identyczna, jak czarne buty z białymi akcentami dla panów. Zdecydowanie bardziej futurystyczną kolorystykę ma wersja trzecia. Tutaj podstawowym kolorem cholewki jest delikatny, ale nieco “kosmiczny” Canyon Purple.

Takie wrażenie potęguje kolor limonkowy w tylnej części części buta. Nawet czerwone elementy mają nietypowy odcień Habanero Red. Gumowy otok z przodu buta jest szary, w odcieniu Atmosphere Grey. Do tego dochodzi kolor żółty i czarny na bieżniku.

żółte nike wildhorse
Buty Nike Wildhorse 7, model żółty dla kobiet, źródło: Strona producenta Nike

Równie oryginalna jest najdroższa wersja kolorystyczna damskich Nike Wildhorse 7. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z cholewką, którą wyróżnia intensywny żółty. To odcień Yellow Strike, ale też Saturn Gold i Pollen.

Do tego dochodzi limonkowy kołnierz i panel na języku. Gumowy otok i bieżnik jest natomiast kompilacją delikatnego różu i beżu.

Damskie buty Nike Wildhorse 7 można kupić w rozmiarach od od 35,5 do 44,5.

Jak buty Nike Wildhorse pomagają w trakcie biegu?

Najnowsze buty Nike Wildhorse można śmiało opisać jako wszechstronne. Starają się bowiem łączyć dynamikę z komfortem biegu.

Mimo wszystko większy nacisk Nike położyło na wygodę biegaczy. Udało się ją zapewnić dzięki piance Nike React. W tych butach jest jej naprawdę dużo. Wysokość podeszwy pod piętą wynosi 30 mm. Dzięki temu komfort biegu jest wysoki, nie trzeba obawiać się ewentualnych nierówności na trasie.

Spora doza amortyzacji w terenie jest niezwykle przydatna. Wildhorse 7 sprawdzą się zarówno na ziemnych, jak i bardziej kamienistych nawierzchniach. Dzięki piance nie będziemy czuć uwierania pod stopami. Dodatkowym zabezpieczeniem pod tym względem jest płytka Rock Plate.

Ten model pomaga też chronić stawy przed przeciążeniami. Producent zadbał też o to, by nic nie wpadało do środka butów w czasie biegu. Kołnierze, który przylegają do kostki, pełnią rolę mini stuptutów. Ten fragment cholewki zapewnia też dodatkowy komfort łydce.

Dobra przyczepność na zbiegach

Jednocześnie Nike Wildhorse są też jednymi z bardziej dynamicznych butów trailowych. I to mimo dość wysokiego, 8-milimetrowego dropu. Poczują to nawet osoby biegające “z pięty”, o bardziej zaawansowanych biegaczach nie wspominając.

Buty Wildhorse szczególnie dobrze spisują się na pochyłych trasach, których w terenie nie brakuje. Na podbiegach, a zwłaszcza zbiegach zachowują dobrą przyczepność. Guma, z której wykonano podeszwę zewnętrzną, jest też odporna na ścieranie.

W porównaniu do modelu Nike Wildhorse 6, “siódemka” ma też lepiej wentylowaną cholewkę. Siateczki przepuszczającej powietrze jest więcej. Zmienił się także nieco język, który w tym modelu jest grubszy.

buty nike wildhorse 7 w akcji
Buty Nike Wildhorse 7 na trasie, źródło: Strona producenta Nike

Technologie w butach Wildhorse Nike

Jak już wspomnieliśmy, jedną z najważniejszych technologii w butach Wildhorse jest pianka React. To czołowy system Nike, który wyróżnia się dużą wytrzymałością. Dlatego buty z tej serii będą naprawdę długo nam służyć.

O bezpieczeństwo dba też Rock Protection Plate. Ta płytka na całej długości podeszwy zabezpiecza przed wbiciem się ostrych przedmiotów

Cholewka to przede wszystkim materiał Dynamic Fit. Do jego zalet należy duża rozciągliwość i dobre dopasowanie do stopy.

Przyczepność wspomaga natomiast system Anti-Clog Traction. To specjalna powłoka, stworzona w 2016 r. Jej najważniejszym elementem jest wyjątkowy polimer. Dzięki niemu błoto nie przywiera do bieżnika butów.

Wady butów Nike Wildhorse

Mimo technologii, które mają gwarantować przyczepność, buty Nike Wildhorse 7 nie najlepiej radzą sobie na litej skale. Tego typu podłoże wymaga nieco inaczej skonstruowanego bieżnika.

Dość duży drop i kształt przypominający kołyskę dynamizuje buty, ale ma też wady. Jedną z największych jest mniejsza stabilność. Mniej wprawni biegacze początkowo mogą być więc narażeni na problemy. I w przypadku nieoczekiwanej przeszkody pod podeszwą lekko się zachwiać.

Do minusów można też zaliczyć dość wąską cholewkę. Osoby z bardzo szeroką stopą będą mieć problem z założeniem tych butów. Bieg okaże się po prostu niewygodny.

Charakterystyczną wadą butów Wildhorse są również sznurówki. Dość często się rozwiązują, dlatego trzeba zwracać na ich wiązanie szczególną uwagę.

U kogo buty Nike Wildhorse sprawdzą się najlepiej?

Buty Nike Wildhorse to seria obuwia treningowego. Sprawdzą się u wszystkich, którzy często wybierają się na rozbiegania w lesie. Dobrze poradzą sobie właściwie na każdej leśnej nawierzchni.

Producent przekonuje, że nadają się również do biegania w górach. O ile w okolicach tatrzańskich szczytów może się pojawić problem z przyczepnością, o tyle w niższych partiach to stwierdzenie jest jak najbardziej uzasadnione.

Są butami uniwersalnymi. Znajdą w nich coś dla siebie miłośnicy dynamiki. Ale równie mocno, o ile nie bardziej, docenią je ci, którzy szukają w obuwiu przede wszystkim komfortu.

Ze względu na dużą amortyzację można w nich biegać nawet po kilkadziesiąt kilometrów. Buty Wildhorse nadają się nawet do startowania w biegach ultra.

W tym modelu najlepiej będą się czuć osoby o wąskiej stopie neutralnej. Ze względu na elementy z siateczki Nike Wildhorse są przeznaczone głównie do biegania wiosną i latem.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

15 kw.
Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus 24 to świeżutka propozycja, która ujrzała światło […]

07 lut
Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Regularne pojawianie się na biegowych trasach zazwyczaj idzie w parze […]

23 wrz
Co to jest drop w butach biegowych i jaki sprawdzi się u Ciebie?

Co to jest drop w butach biegowych i jaki sprawdzi się u Ciebie?

Nieco bardziej doświadczeni biegacze z pewnością dobrze wiedzą, co to […]

24 cze
Buty do biegania na lato – w jakich butach biegać podczas upalnych wakacyjnych dni?

Buty do biegania na lato – w jakich butach biegać podczas upalnych wakacyjnych dni?

Lato jest czasem, który kojarzy nam się z relaksem i […]

24 gru
Nike Air Zoom Terra Kiger – najnowszy model. Jak wypada w terenie?

Nike Air Zoom Terra Kiger – najnowszy model. Jak wypada w terenie?

Kiedy myślimy o butach do biegania w terenie, zwykle mamy […]

18 kw.
Jak wybrać dobre buty do biegania – 8 zasad, które musisz poznać

Jak wybrać dobre buty do biegania – 8 zasad, które musisz poznać

Wybierasz się do sklepu po nowe, lub w ogóle pierwsze […]