Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Kiedy wymienić buty do biegania? Oznaki że to najwyższy czas

06.12.2021

Kiedy wymienić buty do biegania? Oznaki że to najwyższy czas

Kiedy wymienić buty do biegania? Oznaki że to najwyższy czas

Z pierwszymi butami do biegania jest jak z pierwszym samochodem. Zawsze będziemy o nich pamiętać, ale w końcu życie zmusi nas do wymiany na nowszy model. Komfort treningu jest ważniejszy niż sentyment! Kiedy wymienić buty do biegania? Przeczytaj!

Kiedy wymienić buty do biegania? Kluczowe oznaki zużycia

Amortyzacja w butach biegowych to jedna z głównych cech odróżniających je od butów codziennych. Właśnie potrzeba zwiększonej amortyzacji podczas biegu nie pozwala zdrowo trenować w zwykłych trampkach. Kiedy wymienić buty do biegania? Przede wszystkim gdy pianka amortyzacyjna się ,,ubije”. Szczególnie szybko zauważą to biegający po asfalcie.

Zniszczona struktura pianki amortyzacyjnej to najważniejsza oznaka, że najwyższy czas wymienić buty. Jeśli podłoże zrobiło się podejrzanie twarde, buty niżej osadzone a bieganie po prostu niewygodne, wyślijmy starą parę na emeryturę.

Kiedy wymienić buty do biegania? Inne krytyczne oznaki zużycia to uszkodzenia podeszwy, nadpruty materiał na czubkach palców czy wyrobiony zapiętek. Gdy je zauważymy, nie ma na co czekać. Zróbmy ze starej pary zapasówki i w miarę szybko poszukajmy nowej.

Warto co jakiś czas skontrolować, czy po postawieniu na płaskiej powierzchni oba buty stoją prosto. Odchylenia świadczą o zużyciu buta. W takiej sytuacji także czas rozejrzeć się za zastępstwem. Jeśli chodzi o buty do biegania, nie można lekceważyć żadnej drobnostki – tu chodzi o zdrowie!

Po ilu kilometrach kupić nowe buty do biegania?

W Sieci nie brakuje ,,uniwersalnych” porad co do tego kiedy wymienić buty do biegania. Problem w tym, że ,,przebieg” butów do wymiany niemal wszędzie będzie inny! 500-800 kilometrów, 1000 a może już 400? Otóż nie ma uniwersalnej liczby kilometrów po której trzeba wymienić buty

Pewne jest jedno – buty z dużą amortyzacją wytrzymają dłużej niż startowe oraz minimalistyczne. Im mniej pianki tym szybciej się zużyje. Tak naprawdę nie możemy robić nic innego poza obserwacją pojawiających się oznak zniszczenia

Wielu zapalonych biegaczy chętnie notuje ile kilometrów przebiegło na każdym treningu. Na tej podstawie możemy mniej więcej określać ,,przebieg” aktualnego obuwia. Prościej jeśli (co nie jest dobrą praktyką!) mamy jedną parę. Co kilkaset kilometrów warto zacząć się na spokojnie rozglądać za nowym modelem. Dobieranie perfekcyjnych butów nie trwa krótko.

Używając butów bez przerwy nie będziemy na bieżąco zauważać oznak zniszczenia. Gdy stuka kolejna setka na liczniku przebiegniętych kilometrów, warto zboczyć do sklepu sportowego. Poza obejrzeniem potencjalnego zastępstwa możemy porównać, jak nasze buty wyglądają w porównaniu z nowymi tego samego modelu i określić ile ,,życia” zostało naszym.

Od czego zależy to kiedy wymienić buty do biegania?

Na szybkość zużywania się butów do biegania wpływa wiele czynników – wielkość amortyzacji to tylko jeden z nich. Duże znaczenie ma oczywiście pierwotna jakość. Biegówki od sprawdzonego producenta, na których tworzeniu nie oszczędzano, siłą rzeczy wytrzymają dłużej niż zakupione w markecie tanie buty sportowe.

Druga kwestia, to waga biegacza. Im cięższy użytkownik, tym większy nacisk na piankę. W oczywisty sposób przekłada się to na jej zużycie.

Kolejna kwestia to warunki atmosferyczne w jakich trenujemy. Osoby biegające tylko przy dobrej pogodzie, po suchej nawierzchni asfaltowej lub na torze nacieszą się butami dłużej niż miłośnicy deszczu i błota.

Nie bez znaczenia jest także technika biegu. Zależnie od tego, czy biegamy naturalnie czy z pięty, inne części buta będa ulegały szybkiemu zniszczeniu.

Kiedy wymienić buty do biegania? Przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy zużycie pianki amortyzacyjnej. Bieganie w butach z marną amortyzacją po twardym podłożu będzie nie tylko wygodne, ale i kontuzjogenne. Na to jak długo wytrzymują buty biegowe wpływa między innymi ilość pianki amortyzacyjnej, sposób użytkowania i waga biegacza.  

Chcesz przedłużyć żywotnośc ukochanych biegówek? Dowiedz się jak o nie dbać – sprawdź ten artykuł: https://sbiegacza.pl/2020/05/12/jak-dbac-o-buty-do-biegania/!