Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
71
> Buty do biegania > Czy w butach do biegania można chodzić?

03.12.2021

Czy w butach do biegania można chodzić?

Czy w butach do biegania można chodzić?

Buty do biegania potrafią być sporym wydatkiem – na ile wielofunkcyjnym? Świetnie wyglądają, są wygodne, ale czy można w nich spokojnie chodzić? O tym czy buty biegowe przydadzą się też po treningu przeczytasz w naszym krótkim artykule – sprawdź!

Chodzenie w butach do biegania – różnice między biegowymi a zwykłymi butami

Buty do biegania i do chodzenia znacząco różnią się elastycznością. Podczas biegania cała stopa uderza w podłoże, a przy chodzeniu stajemy najpierw na pięcie. W związku z tym buty biegowe są mniej elastyczne od tych do codziennych spacerów.

Buty do biegania mają też inny kształt. Są bardziej obłe, co minimalizuje opór powietrza podczas szybkiego ruchu. Te do chodzenia są zwykle nieco bardziej ,,toporne”.

Buty do codziennego użytku mają inną amortyzację niż biegówki. Amortyzacja w nich z reguły obejmuje piętę – podeszwa pod nią jest nieco grubsza. W biegówkach przewidujących uderzanie o ziemię całą powierzchnią stopy amortyzacja jest rozłożona w różnych miejscach podeszwy.

Poza amortyzacją, chodzenie w butach do biegania będzie inne ze względu na drop niektórych sportowych modeli. Drop – różnica wysokości między piętą a śródstopiem może w butach biegowych wynosić okrągłe zero. To buty do biegania naturalnego. Buty codzienne mają lekkie podbicie pod piętą (niekoniecznie widoczne) a więc wyższy drop. Można jednak dostać też buty do biegania z kilkucentymetrowym dropem, więc to różnica opcjonalna.

Nowoczesne technologie butów sportowych są nieobecne w modelach codziennych. Specjalne pianki dopasowujące się do stopy, podeszwy ,,do zadań specjalnych” – tego nie znajdziemy w zwykłych butach.

Czy w butach do biegania można chodzić? Jeszcze jedna różnica o której trzeba wspomnieć przed odpowiedzią. Buty biegowe są większe od codziennych. Dobrze dobrane przynajmniej powinny takie być – stopa podczas biegania puchnie.

Czy w butach do biegania można chodzić? To zależy!

Od czego? Ze względu na wymienione różnice, chodzenie w butach do biegania może być dla niektórych osób niewygodne. Jeżeli jednak odpowiada nam wygoda, nie ma przeciwwskazań!

Czy buty do biegania nadają się do chodzenia po górach? Na rekreacyjne wypady buty do biegania w terenie wystarczą. Jeżeli jednak planujemy ruszyć trudnym szlakiem, lepiej zostawić buty biegowe w domu i założyć masywne, bezpieczne treki.

Jeśli jednak chodzi o to, czy w butach do biegania można chodzić po mieście – można! O ile buty codzienne nie zastąpią na treningu tych sportowych, w druga stronę jak najbardziej jest to możliwe.

Czy w butach do biegania można chodzić? Jeśli jest to dla nas wygodne, jak najbardziej. Mimo że buty codzienne i biegowe znacząco się różnią, jedne i drugie mogą się sprawdzić na spokojnych spacerach.

No dobrze, a czy w biegówkach można ćwiczyć? Przeczytaj czy buty do biegania nadają się na fitness: https://sbiegacza.pl/2021/09/30/czym-sie-roznia-buty-do-biegania-od-butow-do-fitness/!

Mogą Ci się spodobać:

30 gru
Nike Juniper Trail – najnowszy model. W jakich warunkach sprawdzą się najlepiej?

Nike Juniper Trail – najnowszy model. W jakich warunkach sprawdzą się najlepiej?

Buty trailowe kojarzą się przede wszystkim z masywnymi, ciężkimi konstrukcjami. […]

26 cze
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

12 gru
Buty do biegania po śniegu

Buty do biegania po śniegu

Zima nie rozpieszcza aktywnych – grząski śnieg nie jest wymarzonym […]

25 maj
Buty startowe – kiedy będą Ci potrzebne?

Buty startowe – kiedy będą Ci potrzebne?

Wśród wszystkich modeli butów do biegania obuwie startowe pełni szczególną […]

18 kw.
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą odpowiednio amortyzować twardą nawierzchnię, […]

07 sty
Nike Downshifter – najnowszy model. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter – najnowszy model. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]