Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Trening > Czy bieganie bez koszulki ma sens?

27.11.2021

Czy bieganie bez koszulki ma sens?

Czy bieganie bez koszulki ma sens?

Bieganie bez koszulki – warto, nie warto, wypada, nie wypada? Zdania są podzielone i to nie tylko wśród biegaczy, ale także wśród mijających ich osób! Czy bieganie bez koszulki daje coś poza możliwością wyeksponowania mięśni? Przeczytaj!

Bieganie bez koszulki w lecie – czy pomaga?

Niektórzy biegacze decydują się na bieganie bez koszulki w lecie, bo wierzą że to poprawia naturalne chłodzenie – czy to prawda? Argumentem za zdejmowaniem koszulki w upale jest to, pot w spokoju pozostaje na ciele. Nie zostaje odprowadzony przez materiał, więc organizm nie musi generować go więcej.

Brzmi logicznie, ale jest jedno ,,ale”. Generowanie większej ilości potu podczas wysiłku jest normalne i nieszkodliwe. Jeżeli przy treningu wypocimy więcej wody, ale mamy przy sobie napój izotoniczny, w czym problem? Przecież i tak nikt nie wybiera się w trasę bez zapasu picia!

Niektórym jest wygodniej biegać bez koszulki. Wszystko jest jednak kwestią przyzwyczajenia, ewentualnie zakupienia porządnej koszulki do biegania. Profesjonalne modele dla biegaczy świetnie odprowadzają pot. Pozwalają skórze oddychać, gwarantując pełen komfort treningu w upale.

Biegając bez koszulki w lecie trzeba się liczyć z poparzeniem słonecznym i ukąszeniem przez owady. Jeżeli już koniecznie chcemy zrezygnować z t-shirtu, na pewno nie rezygnujmy z silnego kremu z filtrem i spreju odstraszającego insekty.

Czy trzeba mówić, że w naszej kulturze chodzenie niekompletnie ubranym jest niekulturalne? Rozumiemy, że nie każdy przejmuje się opinią obcych, ale świadomie ruszając w trasę po mieście bez t-shirtu nie miejmy do nikogo pretensji o zniesmaczone spojrzenia. 

Ostatecznym argumentem przeciwko chodzeniu i bieganiu po mieście bez koszulki jest… mandat. Art. 140 kodeksu wykroczeń mówi o nieobyczajnym zachowaniu się i wywoływaniu zgorszenia. Zamiast tracić pieniądze lub czas i nerwy na odwołania od przyjęcia mandatu, lepiej po prostu założyć koszulkę.

Bieganie zimą bez koszulki – co daje?

Bieganie bez koszulki w zimie to pomysł na hartowanie organizmu. Podobnie jak morsowanie, trening na śniegu będąc niekompletnie ubranym ma uodparniać na choroby. Zwiększa tolerancję na zimno, pomaga przygotować się do biegów ekstremalnych i, bądźmy szczerzy, robi spore wrażenie na nietrenujących znajomych.

Ten sposób trenowania jest przeznaczony tylko dla zdrowych osób trenujących nie od dziś. Osłabienie czy problemy z układem krążenia koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem. Pierwsze treningi najlepiej rozpocząć w pobliżu domu, by w razie problemów szybko się schować.

Decydując się na bieganie w zimie bez koszulki wybierajmy tereny mało uczęszczane. Podobnie jak przy bieganiu w lecie, chodzi o kulturę względem innych osób. Biegając w mieście warto zarzucić na siebie przynajmniej coś lekkiego – przy -20 stopniach nie będzie różnicy między posiadaniem cienkiego t-shirtu a jego brakiem.

Dopóki nie upewnimy się, że organizm dobrze znosi trening w ekstremalnych warunkach, lepiej jednak mieć towarzystwo. Z pewnością wśród znajomych biegaczy znajdzie się ktoś chętny spróbować ,,mobilnego morsowania”!

W Polsce corocznie odbywa się nawet festiwal dla biegaczy-hartowników! Przesiecki Bieg Icemana to wyścig po Karkonoszach, w którym biegacze startują ubrani wyłącznie w spodenki i buty. Bieg Icemana powstał z inspiracji Wimem Hofem – słynnym ,,człowiekiem lodu”, który między innymi wszedł na Kilimandżaro w spodenkach i butach.

Czy bieganie bez koszulki ma sens w lecie? Nieszczególnie – można nawet dostać mandat. Lepiej wydać te pieniądze na solidną koszulkę do biegania odprowadzającą pot. Bieganie w zimie bez koszulki to już bardziej sensowna opcja – dzięki temu hartujemy organizm. Nawet wtedy jednak warto zarzucić lekki t-shirt, by wykazać się kulturą względem innych osób. Ewentualnością jest bieganie na mało uczęszczanych terenach.

Jak widać, bieganie bez górnej części ubrania nie ma większego sensu. Sens ma za to dobranie porządnej koszulki! Przeczytaj nasze porównanie T-shirtów i singletów – który model jest lepszy? Sprawdź tutaj: https://sbiegacza.pl/2020/09/24/t-shirt-kontra-singlet-zalety-i-wady-najwazniejszych-koszulek-dla-biegaczy/.