Jak dobrać spodnie trekkingowe?

Na rynku jest wiele różnych modeli spodni trekkingowych, ale trudno jest wybrać takie, które będą nam najbardziej odpowiadały. Przed zakupem należy zadać sobie pytanie, co będzie naszym głównym celem podczas chodzenia po górach. Jeśli będzie to tylko chodzenie, a nie jazda na nartach czy snowboardzie, to wystarczy kilka warstw noszonych pod spodem.

Ważne jest, aby od spodu miały cienką warstwę ocieplenia, tak aby dobrze do siebie przylegały. Mimo takiego ułożenia, nadal można wygodnie chodzić, ponieważ jest wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie poruszać nogami.

Choć taki sposób ubierania się zapobiega poceniu się wilgocią na zewnątrz (mokre ubrania tracą izolację) i chroni nas przed zimnym wiatrem wewnątrz (kieszenie powietrzne działają jak izolator), nie zapewnia optymalnej ochrony.

Kluczową cechą spodni trekkingowych jest to, że powinny one po prostu spełniać swoje zadanie. W plenerze jest wiele problemów. Waga, trwałość, mobilność i konstrukcja, która nie ogranicza ruchów podczas wycieczki to tylko kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze spodni trekkingowych.

Jak wybrać spodnie trekkingowe

Najważniejszym aspektem odzieży powinno być świetne dopasowanie. Nie chodzi tylko o rozmiar; chodzi o odpowiedni strój do warunków panujących w górach i Twoich aktywności.

Jeśli zwrócisz uwagę na to, co oferują sklepy outdoorowe, zobaczysz, że dzieje się o wiele więcej niż tylko damskie spodnie trekkingowe i spodnie trekkingowe męskie. Istnieją inne powiązania między tymi dwoma czynnikami.

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że do tego typu torby nie potrzeba wiele. Na początek podziel torbę na dwie części: jedną na jedzenie i jedną na inne przedmioty, takie jak mata do spania czy namiot.

Dobrze jest też skategoryzować odzież pod względem stopnia ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Można wymienić co najmniej trzy kategorie, takie jak:

  • Lekkie i szybkoschnące letnie spodnie trekkingowe (często z filtrem UV)
  • Wodoodporne spodnie trekkingowe wykonane z nubuku lub mieszanki poliamidu i nylonu z wykończeniem DWR (zazwyczaj)
  • Wodoodporne spodnie z membraną (wiatro- lub wodoodporną)

Jeśli chodzi o wybór ubrań, istnieje kilka kluczowych rozróżnień, które należy wziąć pod uwagę. Za nimi kryje się o wiele więcej niuansów i powiązań. W dalszej części wpisu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem. Na koniec postaram się podsumować, co będzie najistotniejsze w ciągu roku, a także gdy sezony się łączą.

Grubość i gęstość materiału

Zdolność do utrzymania ciepła jest również określana przez grubość materiału. Letnie ubrania trekkingowe są zazwyczaj cieńsze, natomiast zimowe grubsze.

Jeśli nie masz dostępu do odzieży, ponieważ kupujesz online, sprawdź informacje o gramaturze w opisie produktu; powiedzą Ci one, jak gruby jest materiał w gramach na metr kwadratowy. Ilość może być przydatna, jeśli jest wyrażona w gramach na metr kwadratowy.

Drugim parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest tzw. gęstość liniowa, którą mierzy się w denierach (DEN/D). Włókna syntetyczne dostępne są tylko w tej jednostce. Im wyższa wartość, tym bardziej wytrzymały i sztywny materiał.