Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
18
> Trening > Ekosport – plogging czyli przyjemne z pożytecznym!

25.11.2021

Ekosport – plogging czyli przyjemne z pożytecznym!

Ekosport – plogging czyli przyjemne z pożytecznym!

Kochasz bieganie i naturę? Mamy dla Ciebie doskonały pomysł na urozmaicenie treningów. Czy można równocześnie biegać oraz zadbać o przyrodę? Jak najbardziej. Plogging – co to jest, skąd wziął się pomysł, jak zacząć go praktykować? Przeczytaj i spróbuj!

Plogging – co to jest i skąd przybył?

Plogging jest w swoich założeniach bardzo prosty. Polega na tym, by podczas biegania… zbierać śmieci w polu widzenia! Dokładnie tak – ile razy mijając na ulicy wyrzucony papierek czułeś irytację? 

Pomysł na ekosport dla biegaczy zrodził się w Szwecji. Nic dziwnego – Skandynawowie słyną ze swojej miłości do przyrody. Pierwszym ploggerem był aktywista Erik Ahlström. Kilka lat temu, podczas joggingu po Sztokholmie przystąpił do zbierania mijanych śmieci, a ze swoją inicjatywą pokazał się w social mediach. 

Nie trzeba było długo czekać, a eko-biegacze z całego świata podłapali pomysł! W ploggingu wzięli udział nawet członkowie rodziny królewskiej i ambasadorowie Szwecji! Choć w naszym kraju ten ekosport wciąż nie zyskał należnej popularności, to tylko kwestia czasu. Nie zwlekaj – zostań pionierem ploggingu w Polsce!

Świadectwem popularności ploggingu na świecie jest to, że doczekał się swoich… mistrzostw świata! Na początku października 2021 odbyły się pierwsze w historii World Plogging Challenge. Wzięło w nich udział 56 osób, zebrali 795 kilogramów śmieci a łącznie przebiegli 1798 kilometrów. Fotografie z zawodów można obejrzeć na Instagramie Erika – aktywista pisze nie tylko po szwedzku, ale też po angielsku: https://www.instagram.com/erikahlstromsweden/.

Skoro korzenie tego ekosportu są Ci już znane, wyjaśniamy nazwę. Słowo ,,plogging” pochodzi od angielskiego jogging  i szwedzkiego plogg up – podnosić.

Jak zacząć uprawiać plogging?

Przede wszystkim, plogging zaczynamy od zakupów. Rękawiczki i woreczki na śmieci to podstawa. Niektórzy co prawda decydują się na upychanie papierków do wyrzucenia po kieszeniach, ale to opcja wyłącznie dla tych, którym nie jest szkoda stroju. Lepiej mieć przy sobie chociaż małą reklamówkę. Biegając po mieście możemy także po prostu wrzucać śmieci do mijanych koszy.

Jeśli chodzi o rozpoczęcie przygody z ploggingiem, w zasadzie nie potrzeba już niczego poza wygodnymi butami i strojem biegowym. Warto jednak poszukać towarzystwa – w grupie raźniej, szczególnie jeśli do przyjemności treningu dorzucimy dbanie o naturę!

Jeżeli chcemy naprawdę intensywnie przyłożyć się do sprzątania świata, dobrym pomysłem będzie rezygnacja z najpopularniejszych tras miejskich zlokalizowanych na przykład w parku. Tam gdzie docierają służby sprzątające, ploggerzy często nie są zbyt potrzebni. Warto zorientować się gdzie jeszcze można pobiegać, a chodzi tam niewiele osób – te które chodzą na pewno zostawiają po sobie to i owo.

Wolisz zwykłe treningi, ale wciąż chcesz zadbać o naturę? Plogging nie wymaga utrzymywania tempa! Możemy równie dobrze praktykować go podczas rekreacyjnego spaceru czy jazdy na rolkach – proste, prawda? 

Regularne ploggowanie nie sprawi co prawda, że ludzie zaczną po sobie sprzątać… Ten kto wymyśli na to uniwersalny sposób, na pewno dostanie Nagrodę Nobla! Niemniej, sprzątając podczas treningu poczujemy podwójną satysfakcję. Nie tylko zrobilismy cos dobrego dla swojego organizmu, ale i dla Matki Natury!

Plogging podczas intensywnego treningu

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zbieranie śmieci podczas intensywnego treningu może być bardzo trudne. W głównej fazie ćwiczeń maksymalnie skupiamy się na prędkości, oddechu i technice. Ciężko rozglądać się dookoła, a co dopiero przystawać!

Na szczęście, plogging możemy praktykować na własnych warunkach. Żaden biegacz, czy to amator czy zawodowiec, nie powinien ruszać ,,z kopyta” bez rozgrzewki! Truchtając przed właściwą fazą treningu oraz po niej spokojnie możemy pozbierać nieco śmieci. 

Świadomość dbania o przyrodę nie tylko zmotywuje nas do pamiętania o rozgrzewce w postaci truchtu. Schylając się po leżący na ziemi papierek po batoniku rozgrzejemy nie tylko nogi. Jeżeli więc nie przepadasz za ćwiczeniami rozgrzewającymi, spróbuj je częściowo wymienić na intensywne sprzątanie świata!

Eko-trening może nam doskonale zastąpić zwykły trening biegacza treningiem interwałowym! Trening interwałowy polega na przeplataniu bardzo intensywnego wysiłku z lekkim. Szybki bieg na zmianę z serią skłonów po papierki i szczegółowy plan treningowy nie jest już potrzebny!

Plogging to bardzo prosty pomysł na trening – podczas biegania zbieramy śmieci walające się dookoła. Pomysł wziął się ze Skandynawii – zyskał aprobatę nawet wśród biegaczy z najwyższych sfer a w 2021 doczekał się międzynarodowych mistrzostw! W Polsce plogging wciąż czeka na swoje 5 minut – nie zwlekaj, działaj!

Interesuje Cię temat ciekawych inicjatyw biegowych? Sprawdź nasz artykuł o 10 najbardziej interesujących imprezach dla biegaczy z Polski i świata: https://sbiegacza.pl/2021/07/02/10-najciekawszych-imprez-biegowych-z-polski-i-swiata/!

Mogą Ci się spodobać:

25 maj
Jak się przygotować do biegu terenowego?

Jak się przygotować do biegu terenowego?

Bieganie w mieście ma swoje zalety, jednak najlepszy jest trening […]

24 kw.
Bieganie – technika kroku. Jak wysoko podnosić nogi podczas biegania?

Bieganie – technika kroku. Jak wysoko podnosić nogi podczas biegania?

Bieganie – technika kroku szlifowana na każdym treningu, to… krok […]

26 lut
Bieganie naturalne i bieganie ze śródstopia – jak zacząć? 10 kroków do biegania naturalnego

Bieganie naturalne i bieganie ze śródstopia – jak zacząć? 10 kroków do biegania naturalnego

Jeśli biegasz na co dzień od pięty i zawsze tak […]

24 cze
Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Skakanka to świetne narzędzie treningowe dla małych dziewczynek… i dla […]

16 wrz
Korzyści płynące z jazdy rowerem

Korzyści płynące z jazdy rowerem

Jazda na rowerze to aktywność, która od dawna dla niektórych […]

31 maj
Bieganie w upale. Objawy udaru cieplnego i pierwsza pomoc

Bieganie w upale. Objawy udaru cieplnego i pierwsza pomoc

Z bieganiem w upale nie ma żartów. Na pewno już […]