Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Trening > Bieganie z psem – jak zacząć? Połącz dwie przyjemności!

22.11.2021

Bieganie z psem – jak zacząć? Połącz dwie przyjemności!

Bieganie z psem – jak zacząć? Połącz dwie przyjemności!

Spacer z psem to sama przyjemność – może być jeszcze większa, jeżeli zwiększymy tempo! Bieganie z psem to kapitalna rozrywka zarówno dla właściciela, jak i jego pupila! Jak biegać z psem? Przeczytaj, weź psa, załóż buty i ruszaj na spacer – biegiem

Bieganie z psem dla początkujących – zanim się na nie zdecydujesz


Kiedy zacząć biegać z psem? Pies którego chcesz zabrać na trening powinien mieć w zależności od rasy od 10 do 20 miesięcy. Im mniejsza rasa, tym szybciej dorasta. Zabranie na trening szczeniaka nie jest najlepszym pomysłem. Organizm małego psiaka jest wciąż zajęty rozwijaniem się, lepiej więc dodatkowo go nie forsować

Rasy które najbardziej lubią bieganie to między innymi husky, malamut, owczarki niemieckie, wyżły i dalmatyńczyki. Wspólny trening ucieszy szczególnie właśnie duże rasy. Jeżeli więc jeszcze nie sprawiłeś sobie psa, a będziesz chciał z nim biegać, zdecyduj się na któregoś z ich przedstawicieli.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by także małe psy towarzyszyły nam podczas biegu. Będziemy musieli jednak zredukować intensywność treningu. Na nic zda się nadmiar energii, gdy pupil ma po prostu krótkie łapki.

Zanim ruszymy w trasę na dobre, pies musi się przyzwyczaić do wysiłku. Bieganie z psem poprzedźmy więc długimi spacerami. Podczas nich stopniowo wprowadzamy trucht. To ostatni moment by nauczyć psa pełnego rygoru w kwestii chodzenia na smyczy. Grzeczne chodzenie to konieczność – inaczej trening może się skończyć wypadkiem.

Z intensywnego biegania należy zrezygnować w przypadku psiej otyłości, przeciwwskazań stwierdzonych przez weterynarza, starości i cieczki. Zanim zdecydujemy się zabrać pupila na biegową trasę, warto skonsultować się z psim lekarzem. Z treningów należy zrezygnować lub zmniejszyć ich intensywność jeśli tylko zauważymy, że czworonóg sobie nie radzi.

Co kupić na bieganie z psem?

Bieganie z psem dla początkujących zaczyna się w… sklepie zoologicznym! Nie obędzie się bez szelek dopasowanych do postury zwierzęcia. Szelki możemy przypiąć do pasa biegowego. To będzie wygodniejsze niż trzymanie smyczy w rękach – nie utrudni zachowania poprawnej techniki biegowej.

Bieganie z psem w mieście, wśród ludzi? Jak smycz, to i kaganiec! Musi on być na tyle duży, by pupil mógł swobodnie otwierać pysk. Pod wpływem wysiłku fizycznego psy zaczynają głęboko oddychać – ziać. To naturalne i bardzo ważne!

Na każdy trening musimy zabierać ze sobą butelkę z wodą i miskę dla pupila. Każdego biegacza dotyczy konieczność dbania o nawodnienie – także tego czworonożnego! W sklepach internetowych bez problemu znajdziesz składaną miskę, łatwą do zmieszczenia nawet w kieszeni.

Zapewne każdy właściciel wychodzącego na dwór psiaka posiada preparaty antykleszczowe dla zwierząt bądź antykleszczową obrożę. Dla pewności jednak przypominamy o takim zabezpieczeniu! Jest szczególnie istotne gdy ruszamy z psiakiem w teren – lasy to królestwo kleszczy!

Jeśli pies zrani się w opuszkę lub zabieramy go w wymagający, kamienisty teren, przydadzą się buty dla psa. Taki sprzęt dostaniemy łatwiej w sklepach internetowych niż w stacjonarnych.

Bieganie z psem – jak zacząć wspólny trening?


Na początek – dobór trasy. Mieszkając w mieście warto poszukać terenów bez asfaltu – to szczególnie ważne w gorące dni. Gorąca nawierzchnia mogłaby poparzyć pupila! Jeśli to tylko możliwe wybierajmy ścieżki nieutwardzone. To lepsze i dla czworonoga i dla stawów biegacza.

Bieganie z psem – jak zacząć każdy trening? Zanim damy z siebie wszystko niezbędna jest rozgrzewka. To samo dotyczy biegu z pupilem – chodzi i o nas i o niego. Bieganie z psem należy rozpocząć od spokojnego spaceru – w tym czasie towarzysz załatwi fizjologiczne potrzeby.

Zwiększamy tempo stopniowo, ze spaceru przechodząc w trucht. Gdy zauważymy, że psiak rwie się do przodu i jest gotowy na więcej, czas rozpocząć prawdziwy trening!

Główna zasada biegania z psem – nie forsujmy pupila! Gdy ten zacznie opadać z sił, pozwólmy mu odpocząć, dajmy wodę i smakołyk. Jeśli będzie gotowy do dalszego biegu, wracamy na trasę, a jeśli nie – do domu!

Jak często i ile biegać z psem?


Odpowiedź jest krótka – to zależy. Niektóre rasy, jak owczarek niemiecki czy husky chętnie pobiegną z nami nawet codziennie. Rasa to nie wszystko – ma na to wpływ także ogólna kondycja psa i jego dieta przekładająca się na poziom energii. Aktywny zwierzak potrzebuje więcej białka i kalorii niż jego kanapolubni pobratymcy. Warto więc postawić na specjalistyczne karmy.

Podobnie jeśli chodzi o dystans. 3-5 kilometrów wystarczy większości mniejszych psów, ale dla wyżła będzie to ledwo rozgrzewka. Dystans w sam raz dla obu trenujących trzeba po prostu ,,wyczuć” w miarę praktyki i zdobywania informacji o rasie pupila.

Bieganie z psem to kapitalny pomysł – będziemy mieli towarzystwo, a zachwycony pupil rozładuje nadmiar energii. Szczególnie duże rasy potrzebujące ruchu okażą się dobrym wyborem dla biegacza. Konieczny będzie zakup szelek, odpowiednio dużego kagańca i preparatów antykleszczowych. Każdy trening zaczynamy od rozgrzewki, a w trakcie obserwujemy, czy pupil nie opada z sił!

Chcesz mieć psa i zastanawiasz się, jaka rasa nadąży za Tobą na trasie? Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 propozycji (a nawet nieco więcej!) – sprawdź tutaj: https://sbiegacza.pl/2022/02/26/pies-dla-biegacza-10-ras-kochajacych-wspolne-treningi