Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Marki > Jak ubrać się do biegania – komfort i bezpieczeństwo

10.11.2021

Jak ubrać się do biegania – komfort i bezpieczeństwo

Jak ubrać się do biegania – komfort i bezpieczeństwo

Odpowiedni ubiór do biegania nie tylko zapewnia komfort podczas treningu, ale przede wszystkim przekłada się na bezpieczeństwo biegacza. Dlatego tak istotne jest, aby kupić ubranie z odpowiednich materiałów technicznych, dostosowane do aktualnie panujących warunków atmosferycznych, a także posiadające elementy odblaskowe. Jaki strój do biegania będzie najlepszy?

Bieganie to jedna z najbardziej popularnych, a także efektywnych aktywności fizycznych. Bieganie można uprawiać dosłownie wszędzie, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Jednak do treningu warto się odpowiednio przygotować i skompletować strój sportowy, dzięki któremu bieganie będzie o wiele przyjemniejsze. Jak ubrać się do biegania? W jakie elementy odzieży warto zainwestować?

Jak się ubrać na trening biegowy?

Bieganie na świeżym powietrzu wymaga od biegacza dostosowania swojego stroju do warunków, jakie aktualnie panują. Bez tego z treningu można wrócić z poważnym przeziębieniem, które na kilka dobrych dni przykuje nas do łóżka. Zarówno latem, jak i zimą, konieczny będzie odpowiedni ubiór, dzięki któremu trening będzie o wiele przyjemniejszy i bezpieczniejszy.

Oprócz dobrze dobranych butów, bez których żaden bieg nie powinien się obyć, konieczne jest skompletowanie odpowiedniej garderoby biegacza.

W praktyce to temperatura panująca na dworze będzie dla nas podpowiedzią, co warto posiadać w swojej szafie, a także jak prawidłowo dobierać zestawy treningowe.

Dobrym wskaźnikiem będzie temperatura odczuwalna, gdyż to w niej zawarte są również informacje dotyczące poziomu wilgotności czy prędkości wiatru. Taka wiedza daje realny obraz pogody na zewnątrz i ułatwi wybranie odpowiedniego stroju.

Czy odpowiedni strój do biegania ma znaczenie?

W zależności od tego, o jakiej porze roku zaczynamy swoją przygodę z bieganiem, na tej podstawie będziemy wybierać odpowiedni strój. O wiele prościej jest skompletować garderobę na lato, gdyż w praktyce wystarczą krótkie spodenki do biegania, a także przewiewna koszulka wykonana z materiałów technicznych.

Na jesień i zimę istotne jest zaopatrzenie się w dodatkowe elementy ubioru, które będą miały kolosalne znaczenie podczas codziennych treningów.

Odpowiedni strój do biegania zawsze należy dostosować do pogody, jaka panuje za oknem. Jesienią, kiedy pojawiają się pierwsze chłodne dni, najważniejsze będzie zapewnienie ciału ochrony przed wiatrem i deszczem.

Warto zatem zainwestować w lekką kurtkę nieprzemakalną, która jednocześnie będzie chroniła przed porywistym wiatrem. Biegaczom, zwłaszcza początkującym, zaleca się także wybór dłuższych leginsów do biegania, ze specjalnymi wstawkami wentylacyjnymi.

Oprócz tego dobrze jest mieć na sobie koszulkę techniczną, która będzie odprowadzała wilgoć. Podobny zestaw można nosić do biegania również wczesną wiosną, kiedy to na zewnątrz w dalszym ciągu panują niskie temperatury.

Strój do biegania w zimie
Odpowiedni strój do biegania w zimie

Bielizna termoaktywna a bieganie

Odpowiedni ubiór do bieganie zimą również ma ogromne znaczenie – zwłaszcza dla naszego zdrowia, a także komfortu termicznego. Oprócz wyższych leginsów biegowych, z dodatkową warstwą materiału, a także ciepłej bluzy technicznej, warto posiadać w swojej garderobie bieliznę termoaktywną.

Bielizna termiczna, ubrana jako pierwsza warstwa ubrań, będzie odprowadzała nadmiar potu, dzięki czemu wiatr i wysoka wilgotność nie będzie miała wpływu na komfort podczas biegania. Warto zatem do biegania założyć leginsy termiczny, a także przylegającą koszulkę z długim rękawem, aby zapewnić sobie ciepło podczas zimowych treningów.

Bielizna termoaktywna to obowiązkowy element stroju do biegania w chłodnych miesiącach. To właśnie warstwa termiczna uchroni przed wyziębieniem.

Bezpieczeństwo podczas biegania  

Podczas biegania w przestrzeni miejskiej warto zadbać również o swoje bezpieczeństwo. W sezonie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną, bardzo szybko robi się ciemno, przez co widoczność na drodze jest bardzo ograniczona.

Dlatego strój do biegania powinien być także wyposażony w elementy odblaskowe – zwłaszcza buty, leginsy czy kurtka – dzięki czemu kierowcy oraz rowerzyści będą widzieli biegacza z daleka. Niektórzy sportowcy stawiają również na odblaski o większej powierzchni, specjalnie doczepiane do stroju do biegania.

Wybór odpowiedniego ubrania do biegania ma ogromny wpływ na komfort ćwiczeń, a także bezpieczeństwo na drodze. Dlatego jeśli zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, koniecznie skorzystaj z oferty sklepów internetowych i skompletuj swój strój treningowy.