Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Sprzęt > Rower stacjonarny pionowy i poziomy – czym się różnią? Który lepiej wybrać?

05.11.2021

Rower stacjonarny pionowy i poziomy – czym się różnią? Który lepiej wybrać?

Rower stacjonarny pionowy i poziomy – czym się różnią? Który lepiej wybrać?

Na rynku możesz znaleźć dwa typy rowerów, jeśli chodzi o ich budowę: rower stacjonarny poziomy i pionowy.

Który z tych rowerów stacjonarnych lepiej wybrać? Dla jakich osób są odpowiednie? Jak zacząć z nimi swoją przygodę?  

Rower stacjonarny pionowy – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć 

Rower stacjonarny pionowy do ćwiczeń
Rower pionowy – doskonały do codziennych ćwiczeń nawet na małych przestrzeniach. Źródło: Strona Producenta Zipro.

Jak zbudowany jest rower stacjonarny pionowy

Rower stacjonarny pionowy posiada wysokie siodełko bez oparcia, na którym możesz usiąść. Brak oparcia spowodowany jest tym, że podczas ćwiczeń na tym urządzeniu Twój tułów jest pochylony do przodu.

Przez wysokie siodełko Twoje nogi są wyprostowane i pozostają w pozycji poziomej. Z przodu na metalowym drążku umieszczony jest panel, dzięki któremu możesz kontrolować rower stacjonarny poziomy. 

Posiada także oparcie na ręce oraz drążki, których możesz się trzymać, aby wygodniej się ćwiczyło. Z takim urządzeniem poczujesz się, jakbyś jeździł na prawdziwym rowerze. 

Możesz także regulować wysokość siodełka (w górę i dół) od pedałów, dostosowując go do swojego wzrostu. Dzięki jego budowie nie zajmuje dużo miejsca i możesz go używać nawet na małej przestrzeni

Dzięki swoim małym wymiarom będziesz mógł umieścić go nawet w ciasnym pomieszczeniu. Możesz być pewien, że nie zatarasujesz nim swojego mieszkania. Dlatego też jeśli nie posiadasz dużo miejsca, to ten typ będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Dla jakich osób przeznaczony jest rower stacjonarny pionowy?

Jak każde ćwiczenia, tak samo trening na rowerze stacjonarnym pionowym ma swoje zalety. Jest ich całkiem sporo. Należy zacząć od tego, dla jakich osób jest przeznaczony taki sprzęt. 

Najlepszy będzie dla osób, które zmagają się z chorobami układu krążenia oraz z problemami kardiologicznymi

Jest to idealna alternatywa dla każdego, kto lubi jeździć na rowerze lub woli spędzić czas w domu, niż na świeżym powietrzu, ale nadal ma ochotę ćwiczyć. 

Pozytywne efekty – rower stacjonarny pionowy 

Jazda na rowerze stacjonarny pionowym ma oczywiście swoje pozytywne efekty. 

Pierwszym, oczywistym pozytywnym efektem jest spalenie zbędnych kalorii. W dzisiejszych czasach wiele osób chce wyglądać atrakcyjnie. Dlatego też, jeśli nie chcesz robić tego na świeżym powietrzu, możesz schudnąć także i w domu. 

Co więcej, podnosi wydolność oraz pojemność płuc. Zaobserwujesz także poprawę Twojej kondycji. Ćwiczenia na tego typu sprzęcie wzmocnią mięśnie ud oraz łydek. Pozytywnie wpłyną także na kształtowanie pośladków. Dzięki treningom zobaczysz, że stają się ona bardziej jędrne. 

Poprzez ćwiczenia na rowerze stacjonarnym poziomym możesz zauważyć, że poprawi się także stan Twoich mięśni brzucha i ramion. One także intensywnie pracują podczas treningu. 

Wcześniej wspomnieliśmy, że jest idealny dla osób z problemami kardiologicznymi, a to dlatego, że poprawia pracę płuc, a także układu krążenia.

Przedział cenowy – na jaki wydatek musisz się przygotować 

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z rowerem stacjonarnym, a nie chcesz wydawać dużo pieniędzy, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. 

Rower stacjonarny pionowy możesz kupić już za 200 zł

Oczywiście jeśli zależy Ci na lepszym sprzęcie, możesz zainwestować więcej pieniędzy. Takie modele na pewno będą miały więcej funkcji, które mogą pomóc Ci w codziennych ćwiczeniach. 

Rower stacjonarny poziomy – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć 

Rower stacjonarny poziomy z oparciem
Rower stacjonarny poziomy z wygodnym oparciem. Źródło: Strona producenta Zipro.

Jak zbudowany jest rower stacjonarny poziomy 

Jak myślisz, skąd wzięła się nazwa tego roweru? Odpowiedź jest prosta, ponieważ podczas ćwiczeń Twoje kończyny dolne znajdują się w pozycji poziomej.

Ten rodzaj roweru możesz łatwo rozpoznać. Dlaczego? 

Jest to rower, którego pedały są wysunięte mocno do przodu. Cała konstrukcja jest podłużna, w przeciwieństwie do roweru pionowego. 

Posiada także dobrze dostosowane siodełko, które posiada wysokie oparcie, abyś wygodnie mógł ćwiczyć. Taki element wspiera odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Dzięki takiemu układowi nogi podczas ćwiczeń są tylko trochę zgięte i  możesz wygodnie trenować przez cały czas.

Z przodu na niskim metalowym drążku umieszczony jest panel, który pozwala Ci sterować urządzeniem. 

Przy siodełku po dwóch stronach znajdują się specjalne rączki. Pomogą Ci one utrzymać się na siodełku (nie będziesz się przesuwał) i dodatkowo ułatwią wejście na rower stacjonarny. 

Posiada także uchwyty na ręce. Możliwe jest także regulowanie odległości siodełka (do przodu i do tyłu) od pedałów. Dzięki temu będziesz mógł dostosować sprzęt do swojego wzrostu. 

Jeśli zdecydujesz się na rower stacjonarny poziomy, musisz mieć na uwadze to, że zajmuje więcej miejsca. Jest on szerszy niż rower pionowy, dlatego musisz zagospodarować dla niego przestrzeń, aby swobodnie trenować każdego dnia. 

Dla jakich osób przeznaczony jest rower stacjonarny poziomy?

Rower stacjonarny poziomy nie odstaje w tyle i także ma wiele zalet, które poprawią Twoje zdrowie, a także samopoczucie. 

Ten rodzaj urządzenia poleca się przede wszystkim osobom, które mają problem z kręgosłupem. Dlaczego?

Przy omawianiu budowy wspomnieliśmy o tym, że posiada on oparcie. To właśnie ten element doskonale sprawdzi się dla każdego, kogo bolą plecy, ponieważ chroni odcinek lędźwiowy. Korzystając z urządzenia, wykonujesz ćwiczenia w pozycji półleżącej, co odciąża Twój kręgosłup. 

Ten typ roweru będzie również odpowiedni dla osób mocno otyłych. Wygodne siedzenie, a także wcześniej wspomniane oparcie zapewni komfort i pozwoli użytkownikowi zrzucić zbędne kilogramy. 

Sprawdzi się także dla osób starszych, a także dla tych, które przeszły operacje, lub doznały poważnych obrażeń i próbują powrócić do aktywnego trybu życia.

Pozytywne efekty – rower stacjonarny poziomy

Nie zaskoczy Cię, że ten rower także pozwoli Ci spalić zbędne kalorie. Ma także wiele innych pozytywnych efektów, które wpłyną na Twoje zdrowie.

Taki rower przede wszystkim dba o bezpieczeństwo odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Wpływa pozytywnie na poprawę kondycji, a także pomaga uregulować poziom cukru we krwi. Codzienny trening zwiększa wytrzymałość, a także polepsza wydolność oddechową

Nie możesz zapomnieć jak duży efekt takie ćwiczenia mają na wzrost siły mięśni łydek i ud. Co więcej, będziesz mógł pochwalić się jędrnymi pośladkami oraz mięśniami brzucha.

Przedział cenowy – na jaki wydatek musisz się przygotować

Jeśli chcesz zakupić rower stacjonarny poziomy, to musisz przygotować się na większy wydatek. Nie są one tak tanie jak rowery pionowe. 

Jedne z tańszych modeli możesz kupić za około 700 zł. 

Tak jak w przypadku poprzedniego typu roweru, wybierając droższy sprzęt, możesz liczyć na więcej funkcji oraz udogodnień. Wybór zależy oczywiście od Ciebie i Twoich wymagań. 

Jak wybrać rower stacjonarny pionowy i poziomy? Na co zwrócić uwagę przed zakupem

Roweru stacjonarnego nie należy kupować bez większego zastanowienia. Nie jest to tani wydatek, dlatego powinieneś poświęcić czas i zwrócić uwagę na pewne parametry i funkcje.

Oto kilka elementów, które są istotne, przy wyborze odpowiedniego roweru stacjonarnego pionowego oraz poziomego. 

  • regulacja siodełka: zwróć uwagę, czy siodełko można swobodnie regulować i dostosować je do Twojego wzrostu. Jeśli tak, to możesz być pewien, że idealnie dopasujesz wysokość czy też odległość siodełka od pedałów. Zapewni Ci to doskonały komfort podczas każdego treningu. 
  • ciężar koła zamachowego: element ten odpowiada za płynność ruchów roweru stacjonarnego. Im cięższe koło tym generowane obciążenie jest większe. Jeśli planujesz używać roweru od czasu do czasu, to koło ważące 3-4 kg, spełni swoje zadanie. 6-7 kg koło będzie idealne do regularnych ćwiczeń i dla osoby początkującej. Natomiast do intensywnego treningu polecamy Ci wybrać koło ważące 9 kg. 
  • maksymalne obciążenie: wybierz rower, który będzie odpowiadał Twojej masie ciała. Niektóre z modeli mogą wytrzymać obciążenie nawet do 150 kg. 
  • trening – funkcje i programy: ważne jest, aby rower miał wbudowany komputer z wyświetlaczem. Dzięki nim poprawisz swoją kondycję, a także prześledzić swoje postępy poprzez funkcje, które zostały dodane do urządzenia. Będziesz mógł wyznaczyć swój własny cel i powoli do niego dążyć. 
  • łączność Bluetooth: dzięki takiej funkcji będziesz mógł bez problemu połączyć się ze swoim smartphonem i zainstalować dodatkowe aplikacje treningowe. Zwiększą one zakres i funkcjonalność Twoich treningów. 
  • mechanizm: na rynku znajdziesz trzy rodzaje rowerów – mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Jeśli zależy Ci na niezawodnym modelu to  wybierzesz rower magnetyczny, ponieważ nie zawierają one żadnego elementu, który wytwarzałby tracie. 
  • wymiary: przed zakupem najlepiej sprawdzić wymiary, ponieważ rower może nie zmieścić się w miejsce, które dla niego zaplanowałeś. 
  • dodatki: oczywiście dodatki zależą od modelu, który wybierzesz. Jednak wiele z nich posiada np. podstawkę na urządzenie mobilne czy specjalny uchwyt na bidon.