Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
18
> Trening > Dlaczego warto biegać na bieżni? Zalety i wady treningu pod dachem

04.11.2021

Dlaczego warto biegać na bieżni? Zalety i wady treningu pod dachem

Dlaczego warto biegać na bieżni? Zalety i wady treningu pod dachem

Czy pogoda ma wpływ na Twoją motywację do biegania? Kiedy za oknem jest ciemno, mokro lub zimno, niełatwo zmobilizować się do wyjścia na trening. Przerwa od biegania w terenie wydaje się wtedy kuszącą propozycją.

Nie musi to jednak oznaczać dodatkowych kilogramów i utraty formy. Wręcz przeciwnie – w tym czasie możesz wyszczuplić sylwetkę i poprawić formę. Świetną opcją będzie bieżnia do treningów pod dachem. To urządzenie, które stanowi świetną alternatywę do biegania na świeżym powietrzu.

Zalety biegania na bieżni

Do wyboru masz kilka maszyn, które pomogą Ci w gubieniu kilogramów. Na siłowniach i w salonach fitness można korzystać z bieżni elektrycznych, mechanicznych, ciśnieniowych oraz antygrawitacyjnych. Te dwa pierwsze rodzaje bieżni dobrze nadają się także do użytku domowego. Wiąże się z nimi sporo zalet, których nie osiągniesz w czasie biegania w terenie.

Bieganie niezależne od pogody

Bez względu na model bieżni, trening na tym urządzeniu to szereg zalet. O pierwszej już wspomnieliśmy – na bieżni można trenować bez względu na pogodę. Zawsze masz pełen komfort, nic nie kapie Ci na głowę ani nie wieje po plecach.

Jeśli w dodatku zdecydujesz się na zakup bieżni, możesz z niej korzystać o każdej porze dnia. Na siłowni ograniczają Cię godziny otwarcia placówki.

Mniejsze obciążenie stawów

Większość bieżni posiada systemy amortyzacyjne. Dzięki nim pas biegowy delikatnie ugina się pod naszymi stopami. To sprawia, że kolana oraz biodra są obciążone w mniejszym stopniu niż ma to miejsce na zwykłym podłożu, zwłaszcza na asfalcie.

Bieganie na bieżni jest więc bezpieczniejsze. Można na niej pokonać dłuższy dystans niż na zewnątrz bez przeciążania stawów.

bieganie na bieżni na siłowni
Bieganie na bieżni w zadaszonym miejscu

Ćwiczenie różnych partii mięśniowych

Gdy biegasz w terenie, nie zawsze możesz pozwolić sobie na pokonywanie dłuższych podbiegów. Wszystko zależy od ukształtowania terenu. Tymczasem zdecydowana większość bieżni pozwala na regulację kąta nachylenia pasa biegowego.

Dzięki temu będziesz biegać pod górę bez wychodzenia z domu. Taki trening to nie tylko większy wysiłek, ale także trening dla partii mięśni, które w czasie biegu w płaskim terenie nie są angażowane.

Regulacja poziomu trudności

Kiedy jesteś zdany tylko na siebie, nie zawsze łatwo będzie zmobilizować się do przyspieszenia kroku. Na bieżni możesz po prostu ustawić odpowiednią prędkość, która zmusi Cię do szybszego biegu. Sam ustawiasz poziom trudności, do którego musisz się dostosować. Dzięki temu łatwiej osiągniesz zamierzony efekt – lepszą formę lub spalanie tkanki tłuszczowej.

Monitorowanie wyników i postępów

Nie każdy może pozwolić sobie na bieganie z drogim zegarkiem, nie wszyscy lubią biegać ze smartfonem. Na bieżni jedno ani drugie urządzenie nie będzie potrzebne. Wszystkie najważniejsze wyniki można monitorować na wyświetlaczu.

Zobaczymy tam licznik spalanych kalorii, skontrolujemy tętno, cały czas będziemy też informowani o tempie biegu. Wiele bieżni ma wbudowane programy treningowe dostosowane do poziomu zaawansowania biegacza. Pomagają osiągnąć zamierzony efekt.

Monitorowanie postępów podczas biegania na bieżni
Monitorowanie wyników i postępów na wyświetlaczu

Większe bezpieczeństwo

Często bywa tak, że czas na trening znajdujemy jedynie wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. A bieganie o tej porze po mieście czy parku, zwłaszcza po zmroku, może być niebezpieczne. Na bieżni nie musimy mieć takich obaw. Biegamy we własnym domu lub w bezpiecznej siłowni.

Poza tym na bieżni zawsze biegamy po suchym podłożu. To zmniejsza ryzyko upadków i kontuzji, o które nietrudno na pokrytej wieczorną rosą nawierzchni.

Wady biegania na bieżni

Trening na bieżni ma mnóstwo zalet, ale nie jest oczywiście wolny od wad. Dla wielu jedną z największych będzie nuda. W terenie co chwilę zmienia się krajobraz, często biegamy po różnych rodzajach nawierzchni. Pod tym względem każdy trening na bieżni będzie wyglądać tak samo.

Jeśli trenujesz na bieżni na siłowni lub w klubie fitness, musisz też liczyć się z tym, że o niektórych porach urządzenie będzie oblegane. Nie ma tutaj pełni wolności, jaką jest bieganie na zewnątrz. Możesz zaplanować poranne cardio na 7 rano, a po przyjeździe okaże się, że wszystkie bieżnie są zajęte.

Również bieżnia we własnym domu ma parę wad. Pierwszą jest cena urządzenia. Zakup bieżni to już spora inwestycja. Do tego zajmie w domu czy w mieszkaniu sporo miejsca. Dla osób z dużą nadwagą problemem może być także limit maksymalnego obciążenia, czyli wagi biegacza. Posiada go każda bieżnia.

Bieganie na bieżni w celu utraty zbędnych kilogramów
Bieganie na bieżni pomaga osiągnąć wymarzoną sylwetkę

Trening na bieżni – rozwiązanie dla każdego?

Trening na bieżni będzie interesującym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy. Ci pierwsi będą mogli w łatwy sposób zwiększać obciążenia oraz nauczyć się prawidłowej techniki biegu. Ci drudzy przeprowadzą pełny trening nawet przy załamaniu pogody.

Na bieżni mogą biegać osoby z nadwagą, a także biegacze wracający po kontuzjach. Bieżnie antygrawitacyjne często są zresztą używane właśnie w celach rehabilitacyjnych. Bieżnie ciśnieniowe pozwalają z kolei efektywniej zrzucać kilogramy.

Kto nie powinien trenować na bieżni?

Problemy ze znalezieniem odpowiedniego urządzenia mogą mieć osoby z otyłością. W tym przypadku zaleca się na początku inne metody redukcji wagi niż bieganie. Ostrożnie powinny trenować także osoby z chorobami serca.

Najwięcej przeciwwskazań dotyczy bieżni ciśnieniowych. Na niej biega się w specjalnej kapsule z podciśnieniem, która otacza ciało do wysokości bioder. Z tego urządzenia nie powinny korzystać m.in. osoby z zakrzepami, cukrzycą czy zapaleniem żył, a także z protezami stawów czy metalowymi elementami wszczepionymi w ciało.

Mogą Ci się spodobać:

14 kw.
Ćwiczenia stabilizacyjne dla biegaczy

Ćwiczenia stabilizacyjne dla biegaczy

Bieganie jest sportem złożonym, a na osiągane wyniki przekładają się […]

25 lip
Bieg przełajowy – czym jest i jak się do niego przygotować?

Bieg przełajowy – czym jest i jak się do niego przygotować?

Bieg przełajowy może zmienić Twoje dotychczasowe bieganie na zawsze. Po […]

23 mar
Najważniejsze mięśnie biegacza – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Najważniejsze mięśnie biegacza – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Czy zastanawiałeś się kiedyś podczas biegu, jakie mięśnie pracują w […]

12 gru
Ćwiczenia rozciągające dla biegaczy – 20 ćwiczeń, które musisz uwzględnić w swoim planie treningowym

Ćwiczenia rozciągające dla biegaczy – 20 ćwiczeń, które musisz uwzględnić w swoim planie treningowym

Ćwiczenia rozciągające to obowiązkowy element treningu każdego biegacza. Odpowiednie rozciąganie […]

23 paź
Rolowanie mięśni – 8 ćwiczeń, które musi znać każdy biegacz

Rolowanie mięśni – 8 ćwiczeń, które musi znać każdy biegacz

Rolowanie po treningu jest niezwykle istotne dla każdej osoby uprawiającej […]

12 mar
Bezpieczne bieganie po zmroku – 5 żelaznych zasad

Bezpieczne bieganie po zmroku – 5 żelaznych zasad

Trening w pełnym słońcu nie jest czymś na co każdy […]