Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Sprzęt > Trenażer rowerowy na dni, kiedy nie można poćwiczyć w terenie

27.10.2021

Trenażer rowerowy na dni, kiedy nie można poćwiczyć w terenie

Trenażer rowerowy na dni, kiedy nie można poćwiczyć w terenie

Po co inwestować w rowerki stacjonarne, jeśli można zaoszczędzić przestrzeń w domu i uniknąć konieczności korzystania z tak ogromnej konstrukcji? W końcu jeśli tylko posiada się dobrej jakości rower, wówczas można zapiąć go w odpowiednie urządzenie i za jego pomocą potrenować stacjonarnie.

Jak się okazuje, trenażer rowerowy jest wyborem idealnym dla tych, którzy nie chcą inwestować w kiepskiej jakości rowerki stacjonarne, a także chcą korzystać ze swojego sprawdzonego roweru.

Technologia w dziedzinie produkcji takich akcesoriów poszła na tyle naprzód, że obecnie rynek zalany wręcz jest możliwościami, opcjami i modelami trenażerów. Dzięki temu nawet najbardziej wymagający kolarze domowi będą mogli wybrednie podejść do tematu, a i tak znajdą coś dla siebie.

Wirtualna rzeczywistość pozwala unikać nudy

Częstym argumentem w dyskusji na temat trenażerów jest to, jak łatwo można się znudzić podczas jazdy na nim. Punkt ten przemówi szczególnie do osób, które jeżdżą na rowerze nie tyle dla wyczynów sportowych, ile dla relaksu i miłego spędzenia czasu na dworze.

To fakt, że trenażerowi brak urozmaiconej rzeźby terenu, warunków atmosferycznych i widoków. W końcu przez cały okres jazdy patrzyć trzeba na ścianę. Ale czy na pewno?

Wspomniany już skok technologiczny dopadł i ten aspekt treningów domowych, wprowadzając do nich nutkę nowoczesności.

Otóż jak się okazuje, przeróżne aplikacje, gry i programy nie tylko pozwalają urozmaicić jakoś jazdę, oferując systemy osiągnięć, wyzwań i rankingów. W ten sposób jazda nabiera dodatkowego sensu i wchodzi w wymiar gier i zabaw. Konkurować w ten sposób można ze znajomymi i przy okazji monitorować swoje postępy.

Co ciekawe, możliwe jest nawet wejście do wirtualnej rzeczywistości z odpowiednio podpiętym sprzętem i wspólne jeżdżenie po wygenerowanym świecie wraz z innymi graczami. Choć niektórym może wydać się to abstrakcją, to dokładnie w tym kierunku zmierza rozwój technologii kolarskiej. Trenażery są przyszłością, bo nie tylko oferują funkcjonalność, ale i coraz więcej zabawy.

Czego jeszcze potrzeba do jazdy?

Kwestia doboru sprzętu kolarskiego jest szeroka i to przedmiot debat od wielu lat. Również tutaj rynek zalewany jest gadżetami, akcesoriami i usprawnieniami, które w różnym stopniu wytrzymują (lub nie) próbę czasu i konsumenta. Bywa, że trendy znikają tak szybko, jak się pojawiły, ale bywa też, że zostają w świadomości na zawsze.

Co jednak jest niepodważalnie istotnym elementem jazdy na rowerze, to buty na rower. Oczywiście w kolarstwie amatorskim próg wejścia pod kątem ubioru jest bardzo nisko, ale im więcej doświadczenia ktoś nabierze, tym lepiej rozumie potrzebę rzetelnego podejścia do obuwia. Ma to swoje podłoże w wielu czynnikach, w tym oczywiście także i bezpieczeństwie czy komforcie.

Choć kupowanie porządnego obuwia na trenażer może wydawać się przerostem formy nad treścią, to jest dokładnie przeciwnie. Oczywiście odporność na warunki atmosferyczne nie będzie w tym wypadku specjalnie potrzebna, ale już na przykład wytrzymałość tak. Dlatego zawsze wspieramy mądre inwestycje w sprzęt.