> Buty do biegania > Czym się różnią buty do biegania od butów do fitness?

30.09.2021

Czym się różnią buty do biegania od butów do fitness?

Buty sportowe zyskały ogromną popularność, a ich różnorodność może przyprawić o zawrót głowy. Aktualnie na rynku można znaleźć buty sportowe dedykowane praktycznie do każdego rodzaju sportu. Najpopularniejsze są buty do biegania i buty do fitness. Czy buty do biegania nadają się na fitness? Czym one się różnią i czy można je stosować zamiennie?

Czy buty do biegania nadają się na fitness? Kwestia podeszwy


Czym się różnia buty do biegania od butów do fitness? Przyjrzyjmy się podeszwom. Buty do biegania mają dość sztywną i grubą podeszwę, która zapewnia odpowiednią amortyzację. Wybór butów do biegania powinien być uzależniony przede wszystkim od podłoża, na którym planujemy biegać. Biegi terenowe wymagają lepszego bieżnika, który zapewni dobrą przyczepność do podłoża, dlatego najlepiej sprawdzą się buty trailowe. Natomiast do joggingu w mieście najlepsze będą buty do biegania po asfalcie, zapewniających dobrą amortyzację. Dla początkujących biegaczy oraz takich, którzy biegają zarówno po mieście, jak i po lesie najlepsze opcją są uniwersalne buty do biegania.

Czy buty do biegania powinny być większe? Kupując buty do biegania, warto wybierać model o rozmiar większy, gdyż stopa w trakcie biegu pracuje inaczej niż podczas chodzenia. Większy rozmiar zapobiegnie urazom szczególnie w okolicach palców oraz zmniejszy ryzyko bolesnych odcisków i otarć.

Buty do fitness – charakterystyczne cechy


Dobre buty do fitness są lekkie i przewiewne, dzięki czemu stopa nie poci się w trakcie zajęć na siłowni, czy ćwiczeń w domu. Mają antypoślizgową podeszwę, która zapewnia bezpieczeństwo w trakcie treningów i pozwala utrzymać prawidłową pozycję. Dodatkowo buty do fitnessu powinny dobrze trzymać stopę i zapewniać amortyzację, która zmniejszy ryzyko kontuzji i urazów. Dodatkowo dobrze dobrane buty zapewniają komfort i nie powodują obtarć. Warto pamiętać, że w buty do fitnessu, należy zaopatrzyć się również, jeśli ćwiczymy w domu

Czy buty do biegania nadają się na fitness?

Ćwiczenia w butach do biegania lub bieganie w butach do fitness, to nie jest dobry pomysł. Niewłaściwie dobrane obuwie może przyczynić się do urazów, szczególnie w okolicach stawów kolanowych. Dodatkowo źle dobrane buty nie zapewnią odpowiedniego komfortu. Czy buty do biegania nadają się na fitness? Zdecydowanie nie – lepiej kupić dwie pary tańszych butów do konkretnego rodzaju sportu niż doprowadzić do kontuzji przez niewłaściwe obuwie.

Jeśli szukasz butów do biegania, rozważ model Nike Flex Run. Więcej o nim w kolejnym artykule: https://sbiegacza.pl/2021/12/06/buty-do-biegania-nike-flex-run-jakie-sa-ich-najwieksze-atuty/