Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Trening > Jak umilić sobie czas spędzony na treningu? 5 sposobów

21.09.2021

Jak umilić sobie czas spędzony na treningu? 5 sposobów

Jak umilić sobie czas spędzony na treningu? 5 sposobów

Aktywny tryb życia stał się w dzisiejszych czasach hasłem, które przewija się praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Postępujący kult fast foodów, siedzącego trybu pracy i niewielkiej aktywności w ciągu dnia sprawił, że coraz częściej należy upominać społeczeństwo, jak ważny jest systematyczny ruch. O ile każdy z nas może zacząć biegać, jeździć na rowerze, spacerować, tak nie wszyscy lubią ten typ spędzania aktywnie czasu. Dla tych, którzy z pewnych względów wolą ruszać się w zamkniętej przestrzeni, idealnym wyborem będzie trening na siłowni. Jak się nie nudzić na siłowni? Znajdziemy tam wiele możliwości, które dopasowane do nas, staną się idealną opcją rozruszania naszego ciała. Niejednokrotnie bieganie na bieżni, rowerek, czy podnoszenie ciężarów przez dłuższy czas i w podobnych seriach zaczyna nam się nudzić lub przestaje sprawiać nam frajdę. Są też momenty, w których trening zaczyna być dla nas uciążliwy. A więc co robić na siłowni żeby umilić sobie spędzany tam czas?

Co robić na siłowni? Sposób pierwszy – posłuchaj audiobooka!

Dla tych, którzy lubią raz na jakiś czas przenieść się w krainę fantastyki, natomiast czytanie książek jest w sferze nieosiągalnej przez brak czasu, czy chociażby niechęć do książek, zbawienne mogą się okazać audiobooki. Co więcej- mając w uszach słuchawki, nie musimy w zasadzie sterować odtwarzaniem każdej kolejnej historii.

Jak się nie nudzić na siłowni? Wybierając tytuł, który najbardziej nas interesuje, sprawiamy, że trening nie tylko minie nam szybciej, ale także nasz mózg zyska dodatkową frajdę, bowiem oderwiemy go od zajęć dnia codziennego. Oprócz oczywistych efektów słuchanie audiobooków, podobnie do czytania książek- wzbogaca nasz zasób słów i sprawia, że jesteśmy bardziej elokwentni.

Jak się nie nudzić na siłowni? Sposób trzeci – obejrzyj serial!

Jest również opcja dla osób, lubujących się w serialach. Jeśli naszą wymówką do braku treningu w ciągu dnia jest brak czasu, natomiast z łatwością znajdujemy go na obejrzenie kolejnego odcinka serialu, możemy obie te czynności połączyć. Jak się nie nudzić podczas treningu cardio? Biegając na bieżni mamy możliwość odłożenia telefonu w takim miejscu, gdzie będzie dobrze widoczny, a więc ekran będzie w zasięgu naszego wzroku. Osiągając kolejne kilometry, możemy powracać do losów naszych ulubionych bohaterów i jednocześnie zapewniać rozrywkę naszemu ciału, jak i umysłowi. Co robić na siłowni? Dokładnie tak – ćwiczyć mózg! W ten sam sposób ćwiczenia staną się dla nas przyjemne, bowiem będą kojarzyły się z możliwością obejrzenia kolejnego odcinka serialu. Dobrą praktyką jest również wybór jednego konkretnego serialu, wyłącznie na czas ćwiczeń. Dzięki temu każdy kolejny trening będzie jeszcze bardziej wyczekany.

Nuda na siłowni? Sposób trzeci – znajdź towarzystwo!

Jak się nie nudzić na siłowni? Znaleźć na niej znajomych! Wielokrotnie brakuje nam zachęty, chociażby do wyjścia z domu, aby przebyć drogę na siłownie, nie mówiąc już o samym podniesieniu ciężarów, czy rozpoczęciu trasy na rowerku stacjonarnym. Jeśli brakuje nam motywacji, świetnym sprzymierzeńcem w walce z tym problemem może okazać się odpowiednie towarzystwo. Dlaczego? My, ludzie, bardzo lubimy rywalizować oraz związywać się z konkretną grupą społeczną. Co robić na siłowni? Oczywiście ćwiczyć, a widząc, że nasi znajomi osiągają pewien poziom, sami najczęściej mamy ochotę dotrzymać im kroku i sprawdzić, czy mamy podobne możliwości. Przed samym sobą bardzo łatwo znaleźć wymówkę, natomiast stracić w oczach drugiej osoby to już krok, który staramy się, nawet podświadomie, omijać.

Co robić na siłowni – sposób czwarty czyli VR

Chociaż nowoczesne technologie są czymś, od czego raczej staramy się uciekać i co próbujemy ograniczać, w przypadku umilania sobie treningu mogą się okazać bardzo pomocne. W jaki sposób? Weźmy chociażby przykład okularów VR. Zwykłe przejście na bieżni, czy trasa rowerowa na rowerze stacjonarnym może zamienić się w drogę przez pustynię, czy uciekanie przed potworami – doskonaly sposób na to jak się nie nudzić na siłowni. Możemy przenieść się do świata, w którym nasza aktywność będzie potrzebna, jednocześnie sprawiając, że skupimy się na tym, co widać dookoła, a nie na tym, ile czasu zostało jeszcze do zakończenia treningu. Szeroki wybór świata, który może nas otaczać, sprawia, że za każdym razem możemy być bohaterami zupełnie innej opowieści.

Sposób piąty – nuda na siłowni a muzyka

Co robić na siłowni żeby dobrze wspominać każdy trening? Najbardziej oczywisty i jednocześnie bardzo skuteczny sposób na umilanie sobie czasu na siłowni, to muzyka. Nie bez powodu zajęcia fitness kojarzą nam się z energiczną muzyką, układami dostosowanymi do rytmu, czy elementami tańca. Muzyka, szczególnie nasza ulubiona, wyzwala w nas pozytywną energię, a co za tym idzie- chęć do działania i uśmiech. Troszcząc się o ulubioną playlistę odpowiednio wcześniej, możemy stworzyć sobie naprawdę dobrą motywację do ćwiczeń. Nasze ciało zacznie podążać za rytmem, ustabilizuje oddech, skupi się na tym, że jest nam dobrze i jesteśmy szczęśliwi.

Trening nie musi się kojarzyć z czymś monotonnym, na co naprawdę trudno nam się zebrać i ruszyć z kanapy. Może być urozmaicony przeróżnymi dodatkami, które sprawią, że stanie się on jednym z ciekawszych momentów naszego życia. A więc co robić na siłowni żeby nie nudzić się w trakcie treningu? Wystarczy, że wykorzystamy sposoby podane powyżej, aby czas, który tak bardzo potrzebny jest naszemu organizmowi, spędzić w pozytywnej atmosferze.