Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
18
> Trening > Korzyści płynące z jazdy rowerem

16.09.2021

Korzyści płynące z jazdy rowerem

Korzyści płynące z jazdy rowerem

Jazda na rowerze to aktywność, która od dawna dla niektórych stała się hobby bądź pasją, przynosząca zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe korzyści. Z jazdy na rowerze zadowolone będzie zarówno ciało, jak dusza i Matka Natura! To przyjemna czynność, która pozwala na przebywanie na świeżym powietrzu poza domem, z dala od mniej korzystnych dla zdrowia atrakcji, takich jak oglądanie telewizji, gra na konsoli, które bardzo często powiązane są z częstymi wycieczkami do lodówki.

Jazda rowerem jest na tyle uniwersalną aktywnością, że zainteresować się nią mogą nie tylko młode i zdrowe osoby, ale także dzieci i osoby starsze. Ponadto, pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu, osoba niepełnosprawna również może czerpać przyjemność z jazdy rowerem. Dlaczego warto jeździć na rowerze? Przeczytaj, a może za chwile rozważysz wyścig – duathlon?

Korzyści z jazdy na rowerze – praktyczna rozrywka

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Jazda jednośladem łatwiej wpasowuje się w styl życia człowieka niż wiele innych aktywności fizycznych, ponieważ może być wykorzystywana również w sposób praktyczny do przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego, w przeciwieństwie do chociażby pływania, które także jest bardzo zdrową formą aktywności, ale znacznie bardziej ograniczona czy to przez porę roku czy dostępność do pływalni. Należy wspomnieć, że nasze stawy znacznie mniej ucierpią podczas jazdy rowerem niż dzieję się to podczas biegania, a przemieszczanie z punktu „A” do punktu „B” jest znacznie szybsze i osiągnięte przy mniejszym wysiłku. Jedną z wielu korzyści z jazdy na rowerze jest również to, że aktywność taka jest korzystna dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz dla środowiska naturalnego.

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Jedź po zdrowie!

Jedną z głównych zdrowotnych korzyści z jazdy na rowerze jest to, że wzmacnia serce, rozwija wytrzymałość i poprawia krążenie, co zmniejsza ryzyko chorób wieńcowych, będących jedną z głównych przyczyn zgonów. Potrzebujesz więcej argumentów na to dlaczego warto jeździć rowerem? Zyskanie wytrzymałości zmniejsza również ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworu i cukrzycy. Mięśnie pozostają wzmocnione i uaktywnione podczas jazdy na rowerze. W szczególności dotyczy to mięśni znajdujących się poniżej talii, a więc części ciała takich jak: uda, pośladki czy łydki. Wiele z osób, które mają osłabione lub uszkodzone stawy nie mogą biegać, by pozostawać w dobrej formie. Te osoby wybierają zatem jazdę na rowerze, co pomaga zachować im sprawność, gdyż jest to ćwiczenie o mniej negatywnym wpływie na stawy.

Korzyści z jazdy na rowerze – sylwetka na medal

Utrzymanie prawidłowej masy ciała korzystnie wpływa nie tylko na uzyskanie dobrego samopoczucia, ale także wpływa korzystnie na zdrowie na wielu obszarach i na wiele sposobów. Dlaczego warto jeździć rowerem? Rowerzysta podczas jazdy potrafić spalić bardzo dużą ilość kalorii, zwłaszcza jeśli pokonuje dłuższy dystans lub trasę w tempie umiarkowanym lub szybkim. Jazda na rowerze ma również tę zaletę, że zwiększa metabolizm człowieka, czyli jego wewnętrzny silnik, nawet po zakończonej jeździe. Jako zalety jazdy na rowerze trzeba więc wymienić zmniejszenie masy ciała. Schudnięcie ogranicza obciążenie stawów, dzięki czemu jazda na rowerze staje się ogromną korzyścią dla tych, którzy cierpią na osłabione kolana. Utrata masy ciała, podobnie jak poprawa funkcji sercowo-naczyniowych, zmniejsza ryzyko udarów i dolegliwości serca. Kolejne korzyści z jazdy na rowerze to fakt, że wzmacnia ona układ odpornościowy, który zmniejsza ryzyko chorób wieńcowych serca, zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Jazda na rowerze znacznie poprawia koordynację wzrokowo-ruchową. Stabilizacja ciężaru ciała podczas poruszania nogami w ruchu okrężnym i używanie obu rąk do kierowania rowerem poprawia koordynację ruchową. Poprawa koordynacji poprawia z kolei zwinność, atletykę i szybkość reakcji, przydatną w codziennych zadaniach, co jest szczególnie pomocne osobom starszym. Mówiąc o tych zaletach, można stwierdzić, że jazda na rowerze wydłuża życie człowieka dzięki korzyściom zdrowotnym. To świetny sposób, aby zachować zdrowie, wraz z biegiem lat swojego życia. Chyba nie masz już wątpliwości co do tego dlaczego warto jeździć rowerem!

Zalety jazdy na rowerze – dla ciała i umysłu

Kolejne zdrowotne korzyści z jazdy na rowerze to poprawa zdrowia psychicznego. Każdy rodzaj ćwiczeń może stymulować i wzmacniać mózg. Korzystanie z roweru nie tylko zwiększa ilość krwi przepływającej przez serce i mięśnie, ale także mózg. Im więcej krwi jest przepompowywane przez mózg, tym efektywniej on funkcjonuje. Kiedy człowiek zmusza dodatkowe komórki nerwowe do pracy, powoduje to zwiększenie tworzenia się białek i innych związków. To działanie sprzyja powstawaniu nowych komórek mózgowych i połączeń neuronowych, przyspieszając działanie funkcji poznawczych.

Jeśli chodzi o zalety jazdy na rowerze, ćwiczenia pobudzają aktywność neuroprzekaźników, poprawiając sprawność komunikacji między starymi i nowo powstałymi komórkami mózgowymi. Pomyśl o tym jako o budowie sieci 5G, która zastępuje stare 4G, zawsze wtedy kiedy wybierasz się na relaksującą przejażdżkę po okolicy, dojeżdżając do szkoły lub trenując wybierając właśnie rower. Wraz z wiekiem coraz ważniejsze staje się wzmacnianie i rozwijanie komórek mózgowych przy jednoczesnej poprawie linii komunikacyjnych między nimi, ponieważ z biegiem lat mózg kurczy się, a linie komunikacyjne naturalnie stają się słabsze. Jazda na rowerze może chronić mózg i go regenerować, a większy i lepiej połączony mózg będzie działał sprawniej, wbrew powszechnym przypuszczeniom.

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Osoby dorosłe pozostające aktywne fizycznie, mogą pochwalić się lepszą pamięcią, wyższym poziomem koncentracji, bardziej płynnym myśleniem, także większą zdolność rozwiązywania problemów od tych osób, które prowadzą jedynie siedzący tryb życia. Wszystkie aktywności – pływanie, bieganie czy rower pomagają zachować mózg w dobrej kondycji!

Dlaczego warto jeździć rowerem? W zgodzie z naturą

Zalety z jazdy na rowerze można wymieniać dalej! Jazda rowerem może pozytywnie wpływać również na rzecz poprawy środowiskowego naturalnego, szczególnie wtedy gdy ktoś do pracy lub szkoły dojeżdża rowerem. Do korzyści z jazdy na rowerze trzeba zaliczyć fakt, że to zmniejsza ślad węglowy człowieka, przez co został scharakteryzowany jako ekologiczny środek transportu, zwłaszcza kiedy jazdę rowerem porównamy z prowadzeniem samochodu spalającego paliwa kopalne podczas przemieszczania się po zatłoczonym mieście. Rowery nie emitują zanieczyszczeń powietrza i zmniejszają zależność populacji od paliw kopalnych. Według statystyk GUS-u prawie połowa społeczeństwa zamieszkuje okolice oddalone od swojego miejsca pracy o niecałe 10 kilometrów.

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Całkowite zanieczyszczenie powietrza zostałoby zredukowane o ponad pięć procent, gdyby te osoby zaczęły jeździć do pracy rowerem zamiast samochodem. Pojazdy wytwarzają prawie jedną trzecią całego dwutlenku węgla i 80 procent całego tlenku węgla emitowanego do powietrza każdego roku. Krótsze podróże są proporcjonalnie gorsze ze względu na uwzględnienie nagrzewania silnika pojazdu, a właściwie jego niedogrzaniem, co przekłada się bezpośrednio na wzrost zużycia paliwa i jego szybsze zużycie.

Jazda naszym jednośladem do pracy, w momencie kiedy moglibyśmy sobie na to pozwolić w związku z pokonywaniem krótkich dystansów, miałoby duży wpływ na redukcję gazów powodujących zmiany klimatyczne. Jeszcze jeden powód dlaczego warto jeździć rowerem? Kondycja fizyczna rowerzystów jest generalnie znacznie lepsza niż u kierowców, którzy w wielu przypadkach są otyli. W konsekwencji oznacza to, że rowerzyści zużywają mniej energii w wielu dziedzinach swojego życia zawodowego, takich jak np. produkcji czy usługach.

Korzyści z jazdy na rowerze są liczne nie tylko dla samych rowerzystów, ale także dla środowiska, a więc dla całego społeczeństwa. To zdrowe dla serca hobby, które może zwiększyć aktywność mózgu i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. To także interesująca aktywność na świeżym powietrzu, która stymuluje zmysły, funkcje poznawcze, które są przytępione przez zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu w towarzystwie telewizora i ulubionych seriali. Inne zalety jazdy na rowerze? Tak jak podczas biegania, rowerzyści mogą cieszyć się towarzystwem i rozmową z innym kolarzem podczas wspólnego wypadu za miasto. Jazda rowerem, bardziej niż bieganie jest przyjazna dla twoich stawów i można się nią cieszyć jak w przypadku joggingu o każdej porze roku. Wszechstronna jazda na rowerze to pożyteczne zajęcie i hobby dla każdego.

A po zaprzyjaźnieniu się z rowerem… czas na triathlon! Przeczytaj jak się przygotować do triathlonu: https://sbiegacza.pl/2022/05/30/przygotowanie-do-triathlonu-jak-to-zrobic-potrojne-wyzwanie-dla-biegacza

Mogą Ci się spodobać:

28 wrz
Plan treningowy dla początkujących biegaczy – 5 tygodni

Plan treningowy dla początkujących biegaczy – 5 tygodni

Dlaczego bieganie, podobnie jak inne formy aktywności fizycznej są tak […]

31 maj
Ćwiczenia na dwugłowy uda dla biegaczy – Po co je wykonywać i jak? 9 ważnych ćwiczeń

Ćwiczenia na dwugłowy uda dla biegaczy – Po co je wykonywać i jak? 9 ważnych ćwiczeń

Mięsień dwugłowy uda to taki biceps z tyłu nogi, a […]

28 mar
Runmageddon – jak się do niego przygotować? Oto 9 ćwiczeń, które musisz wykonywać

Runmageddon – jak się do niego przygotować? Oto 9 ćwiczeń, które musisz wykonywać

Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]

24 maj
Skurcze łydek podczas biegania – z czego wynikają i jak im zaradzić?

Skurcze łydek podczas biegania – z czego wynikają i jak im zaradzić?

Skurcz łydki podczas biegania jest jednym z najczęstszych uporczywych objawów, […]

08 kw.
Bieganie – kulturystyka. Czy to da się połączyć?

Bieganie – kulturystyka. Czy to da się połączyć?

Marzysz równocześnie o zawodach sylwetkowych i biegowych, ale martwi Cię […]

22 cze
Ćwiczenia na brzuch dla biegaczy – 8 ćwiczeń na mocny brzuch

Ćwiczenia na brzuch dla biegaczy – 8 ćwiczeń na mocny brzuch

Przyglądałeś się kiedyś sprinterom i biegaczom długodystansowym? Mają mocno wyrzeźbione […]