Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Marki > Dlaczego biegając, warto zadbać o sportowe ubranie?

11.08.2021

Dlaczego biegając, warto zadbać o sportowe ubranie?

Dlaczego biegając, warto zadbać o sportowe ubranie?

Bieganie to popularna forma aktywności. Pozwala dotlenić organizm, zadbać o zdrowie, sylwetkę oraz dobre samopoczucie. Warto pamiętać o tym, że odpowiednie ubranie do treningu to ważna kwestia. Jakie powinno być? Jak dbać o ubrania sportowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Ważna rola ubrania sportowego

Najprościej rzecz ujmując, odzież sportowa zwiększa poziom bezpieczeństwa i komfortu osoby trenującej. Bieganie w zwykłej koszulce i dresowych spodenkach, z pewnością nie zapewni dobrych warunków. Konieczne jest więc zaopatrzenie się w sportową koszulkę, spodnie oraz odpowiednie buty sportowe. Koszulka powinna być wykonana z materiałów dobrej jakości, które są wytrzymałe, nie krępują ruchów i pozwalają oddychać skórze. Sportowe koszulki posiadają właściwości kompresyjne, dzięki czemu krążenie krwi zostaje pobudzone. To zaś sprawia iż ryzyko mikro urazów jest niewielkie, a uczucie zmęczenia zostaje zmniejszone. 

Jakie ubranie do biegania wybrać?

Spodnie sportowe to kolejny niezbędny element. Dzięki właściwościom kompresyjnym mięśnie są dotlenione lepiej, co pozwala na wykorzystanie ich potencjału i efektywniejszy trening. Spodnie podobnie jak koszulka, nie mogą krępować ruchów biegacza, muszą zapewniać komfort i dobrze znosić nawet wielokrotne pranie.

Ostatnim elementem są buty do biegania. Wybierając obuwie trzeba wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, na którym najczęściej trenuje biegacz. Buty sportowe muszą zapewniać stabilność stopy, a także amortyzację. Także waga biegacza nie jest bez znaczenia. Dobrze dopasowane buty zapewnią bardziej bezpieczny i komfortowy trening. W przypadku wątpliwości, warto poprosić o pomoc pracownika sklepu z wyposażeniem sportowym. 

Podczas wyboru odzieży i obuwia sportowego, warto zwrócić uwagę na ważne cechy. Mowa tutaj o odprowadzaniu wody oraz ochronie antybakteryjnej. To bardzo istotne dla biegacza, należy o to zadbać.

Zadbaj o odzież i obuwie sportowe

Odzież i obuwie sportowe muszą być regularnie i odpowiednio oczyszczane. Oto kilka porad dotyczących dbania o odzież sportową:

  • Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii – nie warto zbyt długo czekać z praniem. Czas nie działa korzystnie na zabrudzoną odzież, która jest również przepocona. Warto prać ubrania sportowe jeszcze tego samego dnia, w którym odbył się trening.
  • Sploty włókien ubrań sportowych, niszczą płyny zmiękczające. Dodawanie ich do prania odzieży sportowej sprawi, iż straci ona swoje właściwości.
  • Metki – zawierają bardzo ważne informacje, do których warto się stosować. Nieodpowiednia temperatura prania sprawi, że tkanina utraci zdolność do oddychania. 
  • Odpowiedni program – wiele pralek ma specjalny program, który jest dedykowany do prania ubrań sportowych. Jeśli jednak Twoja pralka nie ma takiego programu, ustaw po prostu ten delikatny z odpowiednią temperaturą.

Buty sportowe także należy czyścić regularnie. Te wykonane z syntetycznych tkanin oraz szyte, można prać w pralce. Dla pewności, warto zapoznać się z informacjami zawartymi na metce i zastosować się do nich. Przed włożeniem obuwia do pralki, należy usunąć ręcznie większe zabrudzenia, takie jak kamyki czy błoto, wkładki także trzeba czyścić ręcznie. Buty warto umieścić w worku do prania obuwia i tak przygotowane umieścić w pralce. Ustaw program do prania, który trwa nie dłużej niż 40 minut, temperatura powinna być zgodna z zaleceniami producenta.

Podsumowanie

Odzież i obuwie sportowe mają duże znaczenie. Dzięki nim trening może być bardziej bezpieczny oraz komfortowy dla biegacza. Nie warto zwlekać, gdy ubrania i buty są brudne, należy odpowiednio je wyczyścić. Program powinien być przeznaczony do prania delikatnej odzieży, a temperatura zgodna z tym, co zostało zawarte na metkach. Dzięki odpowiedniemu dbaniu o odzież i obuwie sportowe, można cieszyć się ich właściwościami przez długi czas.