Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Marki > Kiedy zdecydować się na zastosowanie glicyny?

06.08.2021

Kiedy zdecydować się na zastosowanie glicyny?

Kiedy zdecydować się na zastosowanie glicyny?

Niedobory konkretnych składników w organizmie mogą prowadzić do występowania różnych problemów. W dłuższym okresie może to przekładać się na rozwijanie się poważnych schorzeń. W krótszym czasie można zauważyć nieprawidłowe działanie ustroju. Jednym ze składników, który bierze udział przy wielu funkcjach fizjologicznych, jest glicyna. Jest to jeden z najprostszych aminokwasów typu endogennego. Dla prawidłowego działania organizmu niezbędne jest regularne jej dostarczanie. Wówczas można mieć pewność, że nie pojawi się niedobór glicyny.

 1. Za co odpowiada glicyna?
 2. Jak dostarczyć glicynę do organizmu?
 3. Jak glicyna poprawi działanie organizmu?

Za co odpowiada glicyna? 

Glicyna to organiczny związek chemiczny, który pełni funkcję składnika budulcowego. Jest to substancja, która stanowi jeden z głównych elementów białka, gdzie glicyna stanowi średnio około 7,2% reszt aminokwasowych, które znajdują się w białkach. Równocześnie glicyna bierze udział w wielu procesach związanych z pracą mózgu czy mięśni. Wpływa ona bezpośrednio między innymi na funkcjonowanie układu nerwowego. Jest to ona składnikiem budulcowym neuroprzekaźników.

Odpowiada za wspieranie systemów:

 • odpornościowego,
 • trawiennego,

W organizmie znajduje się ona w dużych stężeniach między innymi w skórze, tkankach łącznych, mięśniowych.

Jak dostarczyć glicynę do organizmu?

Najlepszym sposobem, w jaki glicyna może być dostarczana do organizmu, jest codzienna dieta. Substancja znajduje się w wielu produktach spożywczych. Ten cenny związek można znaleźć między innymi w:

 • drobiu,
 • owocach morza,
 • rybach,
 • nabiale,
 • pestkach dyni,
 • migdałach.

Nie zawsze można zapewnić odpowiednią ilość dostarczanej organizmowi glicyny jedynie za pośrednictwem diety. Gdy jest ona zubożona, niezdrowa może nie zapewnić odpowiednich ilości tego aminokwasu. Wówczas można wspomagać organizmu poprzez stosowanie suplementów diety.

Jak glicyna poprawi działanie organizmu?

Zastosowanie tej substancji w celach leczniczych może wynikać z jej uczestnictwa w wielu procesach występujących w organizmie. W ten sposób odpowiednio dawkowana będzie pozytywnie wpływać na ludzki organizm. Wspierać można budowanie tkanki mięśniowej. Bywa to ważne szczególnie dla osób aktywnych fizycznie. Dostarczenie substancji zwiększających regenerację w tkance mięśniowej, może ograniczyć ryzyko urazów. Podobnie jest z tkanką kostną czy miękką. Dostarczenie kolagenu czy jego budulców w diecie bywa trudne. Jednak regenerację w tkance łącznej stawów można zapewnić poprzez zastosowanie glicyny. W celach leczniczych jest również wykorzystywana u osób cierpiących między innymi na cukrzycę, gdyż zapewnia stabilizowanie poziomu cukru. Łagodzi objawy, także przy zapaleniach stawów, niewydolności nerek, serca, przewlekłym zmęczeniu. Bardzo dobry wpływ w ośrodkowym układzie nerwowym wywołują odpowiednie składniki żywieniowe – na przykład otręby pszenne, czy nasiona słonecznika. Warto o tym pamiętać.