Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Marki > Jak wybrać odzież do biegania? Najważniejsze kwestie

21.06.2021

Jak wybrać odzież do biegania? Najważniejsze kwestie

Jak wybrać odzież do biegania? Najważniejsze kwestie

Każdy miłośnik sportu zdaje sobie sprawę z tego, jak trudny bywa wybór stroju do biegania. Szerokość asortymentu marek nie ułatwia dokonania trafnej decyzji! Podpowiadamy początkującym, jaka odzież do biegania będzie dla nich najlepsza i co brać pod uwagę podczas jej zakupu.

Odzież dla biegaczy – bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Rynek ubrań sportowych od wielu lat jest zalewany tanią, produkowaną odzieżą niskiej jakości. Takie ubrania nie tylko szybko się niszczą, ale mogą być wręcz niebezpieczne. Stroje do biegania wykonane z nieprzebadanych tkanin z niepewnego źródła mogą zawierać substancje bardzo szkodliwe dla naszej skóry. Ubranie dla biegacza ściśle przylega do naszej skóry i jakby tego było mało, pozostaje w kontakcie z potem, mogącym dodatkowo prowokować uwalnianie podejrzanych związków chemicznych. Konsekwencją są podrażnienia, niekiedy na tyle groźne, że konieczna staje się wizyta u dermatologa.

Jak zapobiec problemom? Odzież dla biegaczy musi być wyposażona w certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Przydzielany jest tylko tekstyliom skrupulatnie przebadanym pod kątem obecności 100 substancji uznawanych za szkodliwe dla zdrowia człowieka – pestycydów, formaldehydów, związków rakotwórczych czy wywołujących alergie. Taką odzież dla biegaczy można łatwo znaleźć w wielu sklepach sportowych takich jak np. https://www.piko-sport.pl/.

Nawet jeżeli nie mamy w zwyczaju trenować późną porą, noszone przez ubrania do biegania powinny być wyposażone w odblaski. Widoczności nigdy dość – odblaskowa odzież może uratować życie!

Ubrania do biegania – jaki materiał?

Gdy chodzi o odzież do biegania, błędem byłoby stawianie na naturalne materiały. Przyczyna jest prosta – bawełna czy len chłona pot jak gąbka, co jest nie tylko niekomfortowe, ale wręcz ryzykowne, bo parująca wilgoć wdychana podczas treningu może nas przyprawić o przeziębienie. Zatem, jaka odzież do biegania i jaki materiał sprawdzi się najlepiej? O wiele lepiej stawiać na ubrania biegowe ze sztucznych tkanin, to znaczy poliestrów i poliamidów. Dobrze odprowadzają wilgoć – szczególnie warto postawić na T-shirt z mikrootworami oraz koszulki z siatką pod pachami oraz między łopatkami. Ubranie musi być także lekkie i elastyczne, a takie właśnie są profesjonalne tkaniny przeznaczone na odzież biegową. 

Pamiętajmy o doborze odpowiedniego rozmiaru – żaden element garderoby nie powinien być za ciasny, ale złym wyborem jest też zakładane zbyt dużej koszulki czy spodenek. Elastyczne, dobrze dopasowane fasony zapobiegają mikrourazom i poprawiają krążenie krwi w mięśniach.

Odzież do biegania – bez tego ani rusz!

Nikt nie chce biegać w niekomfortowych ubraniach! Na szczęście, nie brakuje marek dbających o każdy detal swoich produktów. Wygodne ubranie do biegania powinno cechować się płaskimi szwami – to pozwoli uniknąć bolesnych otarć. Ewentualnym, również dobrym wyborem są warianty z gumowym zabezpieczeniem szwów.

Wybierając spodenki do biegania powinniśmy zwrócić uwagę na szerokość pasa – powinien być idealnie dopasowany do sylwetki i nie przesuwać się w trakcie ruchu. W przypadku spodni ze ściągaczem, lepiej wybrać takie, gdzie ściągacz jest pozbawiony jakichkolwiek ozdobników – niektórzy producenci wyposażają swoje modele na przykład w duże koraliki na końcu sznurka, które może wyglądają ładnie, ale podczas biegu po prostu irytują. 

Nieoczywiste, a istotne są także kieszenie w spodenkach do biegania. Przynajmniej jedna kieszonka na zamek, pozwalająca schować telefon czy odtwarzacz pozwoli nam zrezygnować z popularnych, aczkolwiek niezbyt komfortowych torebek-nerek. Warte docenienia są także taśmy na nogawkach, likwidujące problem rolowania się w trakcie biegu. 

Odzież do biegania to bardzo szeroki temat – przedstawiliśmy tylko absolutne podstawy. jak zawsze, bezpieczeństwo jest kluczem – inwestycja w produkty z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100 to gwarancja zachowania dobrej kondycji skóry. Dobra odzież dla biegaczy cechuje się także kilkoma szczegółami, bez których nie ma mowy o komforcie treningu. Dla gwarancji wysokiej jakości szycia oraz tkaniny najlepiej stawiać na renomowane marki odzieży do biegania, które przez lata zapracowały na swoją popularność – lepiej mieć jeden komplet ubrań do biegania, ale porządny, niż kilka rozpadających się po kolei wariantów.